Marjetkina zgodba
Sem diplomirana učiteljica vožnje s 25 letnimi izkušnjami delovanja v prometu. Ko sem doživela svoj prvi panični napad leta 2006, sploh nisem vedela, kaj me je doletelo. Odšla sem k zdravnici, opravila lepo število preiskav, slikanj, krvnih analiz, pogovorov … Ko so prišli rezultati, mi je doktorica rekla: »Gospa nič vam ni, samo pod hudim stresom ste in doživeli ste panični napad!« »Aja, a ne bom umrla?«, sem odgovorila. Ponudila mi je antidepresive, tablete za spanje…
Sem diplomirana učiteljica vožnje s 25 letnimi izkušnjami delovanja v prometu. Ko sem doživela svoj prvi panični napad leta 2006, sploh nisem vedela, kaj me je doletelo. Odšla sem k zdravnici, opravila lepo število preiskav, slikanj, krvnih analiz, pogovorov … Ko so prišli rezultati, mi je doktorica rekla: »Gospa nič vam ni, samo pod hudim stresom ste in doživeli ste panični napad!« »Aja, a ne bom umrla?«, sem odgovorila. Ponudila mi je antidepresive, tablete za spanje … Ampak kako naj spim, doma sem imela takrat 3 mesece starega sina. In zato, da sem ga ponoči lahko hranila in skrbela zanj, nisem jemala zdravil. Kot novopečena mamica sem imela veliko vprašanj in dvomov. Za seboj sem imela zelo težaven porod, ki se je zaključil s carskim rezom. Po njem sem dlje časa okrevala, bila izčrpana in v hudih bolečinah. Počasi in težko mi je šlo dojenje sina. Tako so se dvomi in vprašanja v moje materinstvo kar kopičili. Bila sem depresivna, nezainteresirana za življenje, bilo me je strah, da bom kaj naredila narobe. In to vse je pripeljalo do moje izgorelosti in posledično do paničnega napada v avtu. Takrat se o tem ni veliko govorilo. V kolikor sem komu povedala, so mi rekli, da naj ne kompliciram, da naj se usedem v avto in odpeljem, ker znam vozit. Ampak ni šlo. Moje noge in roke me niso ubogale. Misel, da me bodo v prometu drugi spregledali, da se mi bo zgodila prometna nesreča je bila na začetku prevelika. Počasi, res počasi sem začela te misli spreminjati in verjeti v dobro.
Na pot okrevanja sem se podala, ker sem si močno želela nazaj svojo svobodo za volanom. Najbolj me je bilo strah, kako bom peljala:
- sama otroka k zdravniku,
- do trgovine, da bi za otroka kupila hrano, plenice …,
- do urgence, če bo potrebno,
- v službo, kadar bo mož službeno odsoten.
Na poti okrevanja mi je največ pomagal mož. On je bil prvi, ki mi je verjel, da nisem O.K. in mi dovolil, da sem s svojo hitrostjo in s svojimi okrevanji zmogla sprejeti svoje stanje.
Poiskala sem si strokovno pomoč in delala s kognitivno vedenjsko terapevtko. Ona me je naučila sprejeti strah, z njim živeti in ne omedleti oziroma umreti. Poleg terapij mi je pomagalo, da sem začela uživati v majhnih stvareh in majhnih pozornostih. Skupaj z možem sva se vključila v zakonsko in družinsko terapijo, kjer sva uspela najin odnos poglobiti. Pri zakonski in družinski terapiji sva se naučila aktivnega poslušanja, ki nama danes, ko imava dva otroka, pride še kako prav.
Pot okrevanja je bila daljša, kot sem si sama želela. Na tej poti sem srečala samo sebe, da sem ponovno začela verjeti vase. Pojavilo se je veliko dobrega. Danes s to svojo izkušnjo lahko razumem in delam z ljudmi, ki imajo strah, fobije, panične napade in anksiozne misli med vožnjo. Ljudje, ki niso sposobni samostojne vožnje trpijo, ker bi najbolj na svetu želeli biti samostojni in neodvisni od drugih. In povem vam, da pomoč obstaja. Povsem mogoče je, da bi bili samostojni, kompetentni in varni vozniki.
Vsem ljudem, ki so v stiskah, bi priporočala, da si poiščejo ustrezno strokovno pomoč, da zberejo dovolj energije, moči in volje, da se premaknejo na bolje.
Klavdijina zgodba
Moja zgodba se začne veliko prej pred zlomom zaradi izgorelosti. Lahko bi rekli, da sem letos izgorela že drugič. Prvič je bilo šest nazaj. Vsake tri mesece sem bila res bolna – januarja 2016 s tako hudim vnetjem ušes, da mi je iz njih tekla kri, aprila sem dva dni pred največjim dogodkom, pri katerem sem bila vodja projekta, obležala na kavču in nisem mogla vstati (diagnoza hude angine), nato pa še tako hudo vnetje mehurja, da sem morala jemanje antibiotikov podaljšati…
Moja zgodba se začne veliko prej pred zlomom zaradi izgorelosti. Lahko bi rekli, da sem letos izgorela že drugič. Prvič je bilo šest nazaj. Vsake tri mesece sem bila res bolna – januarja 2016 s tako hudim vnetjem ušes, da mi je iz njih tekla kri, aprila sem dva dni pred največjim dogodkom, pri katerem sem bila vodja projekta, obležala na kavču in nisem mogla vstati (diagnoza hude angine), nato pa še tako hudo vnetje mehurja, da sem morala jemanje antibiotikov podaljšati. Da o vseh prehladih, ki so se vlekli vsaj tri do štiri dni in me povsem položili v posteljo, ne govorimo. Takrat me je ustavila izmenjava. Štirje meseci na Portugalskem, kjer sem v resnici bolj trpela kot uživala, ampak me je vsaj ustavila, da se to ni nadaljevalo. Da sem domov prišla spočita in z malenkost drugačnimi cilji za prihodnost.
Od nekdaj sem rada delala. Čeprav, če zares pogledam nazaj, sem bila predvsem rada zaposlena. V osnovni šoli sem imela kar nekaj dejavnosti, v gimnaziji sem hodila na pevski zbor, gledališko skupino, od tretjega letnika dalje sem pisala za šolski časopis, v četrtem letniku pa sem poleg rednega učenja, priprav na maturo in vseh teh dejavnosti, imela še plesne vaje za maturantski ples, se vpisala na višji nivo iz matematike in angleščine, čeprav ju nisem potrebovala za vpis na faks in hodila na priprave za certifikat v angleščini, zato da bi se bolje naučila angleško in bi bolje pisala maturo. Poleg tega sem se 6x na teden gibala, zraven pa še začela pisati svoj blog. Že vidimo vzorec? Na faksu sem se pridružila številnim društvom, delala različne projekte, delala ponoči pri stricu, poleti pomivala stekla na avtih na bencinski črpalki in si služila denar še s kakšnim freelance novinarskim ali PR delom. Enostavno rada sem delala. Rada pa sem tudi vsem ustregla. Nikoli rekla ne. Vedno bila tam za druge. Odgovarjala na maile ob 11-ih zvečer. Bila vedno na voljo za pogovor in reševanje težav drugih ljudi, bližnji pa so mi večkrat zaupali zgodbe, ki jih nihče drug ne ve in zraven še dodali, da tega ne smem nobenemu povedati. Aja, da še omenim – po horoskopu sem rakica, kar pomeni, da sem empatična, sočutna in večino časa izjemno čutim ljudi. Teh zgodb ne znam pustiti za sabo, ampak jih dlje časa nosim s seboj.
Pa prevrtimo čas za leto dni nazaj. Po prihodu z dopusta proti koncu avgusta sem zbolela za covidom. Že med prebolevanjem, ki ni bilo tako enostavno, sem odgovarjala na maile, nato pa me je čakal zaključek največjega projekta v letu. Dolgi delovniki, stres, obremenjevanje, so poskrbeli, da se nisem postavila nazaj na noge. Pričakovala sem, da se bom potem imela čas odpočiti, a sem nato še skoraj dva meseca urejala zadevo, ki me je čakala in delala dolge delovnike. Decembra, ki se ga po navadi veselim in je edini zimski mesec, ki mi je všeč, sem zapadla v melanholijo. Samo spala bi in brala knjige. Vstajala sem ob 12.00, se skrivala v svetu knjig, kar sem imela za narediti, sem naredila pozno zvečer. Nisem imela ne motivacije za delo, z nikomer se nisem družila, gibala se nisem, cele dneve sem bila zaprta v enosobnem stanovanju. Ves čas sem bila razdražljiva, slabe volje in za vsako malenkost sem se razburila.
Skrivala sem se v svetu knjig, ki mi je v tistem času predstavljal pobeg pred vsakodnevnim življenjem. Nekje v glavi se je začelo čisto po tiho oglašati zavedanje, da nisem ok. Da spet tonem. Ampak nikakor se nisem znala pobrati ven, ker se mi je zdelo noro težko. Prišel je januar in z njim spet precej več dela. Čakalo me je leto, kjer sem morala magistrirati in prvič kot vodja projekta speljati večji projekt. Delala sem res veliko, konec januarja pa zbolela. Angina. Odpočila sem si in prišel je drugi februar. Najprej mi je en naročnik sporočil, da bomo zaradi pomanjkanja denarja zaključili naše sodelovanje. Nič takšnega, kar se mi ne bi zgodilo že kdaj prej. Ampak občutek je bil čuden. Misli mi niso nehale begati. Celo popoldne sem bila nervozna, srce mi je razbijalo, v prsih me je bolelo in nisem vedela, kaj narediti. Naslednji dan, ko sem spet ob enajstih zvečer visela na mailu, sem bila v popolnem krču. Ko se je fant vrnil iz rekreacije, sem doživela panični napad. Nisem mogla priti do sape, jokala sem kot zmešana in nisem znala pojasniti, kaj se z mano dogaja. A moji možgani so izredno hitro ugotovili, da sem tesnobna. V naslednjih dneh se je vse skupaj samo še stopnjevalo. Zjutraj, ko sem se zbudila, me je takoj prevzela tako huda tesnoba, ki mi ni dopuščala, da sem sama. Ves čas sem morala imeti nekoga v bližini. Imela sem občutek, da sem vsem v napoto. Da grem vsem na živce. To so bili najhujši trenutki v mojem življenju, saj nikakor nisem vedela, kako se spopasti s tem. Delala sem normalno, a vsakič, ko se je bližal ponedeljek, ali recimo dan po prazniku, me je zgrabila panika. Danes vem, da zato, ker sem v tistem času res težko delala. Ne, ker ne bi imela rada svojega dela, ampak zato, ker sem bila tako na dnu, da je bilo izredno težko vsak dan normalno vstati in se vesti, kot da nič ni narobe. Po 14 dneh sem šla k zdravniku, ki mi je postavil diagnozo panične motnje. Povedala sem svojim naročnikom in jih prosila za razumevanje. Moram reči, da so mi vsi precej stali ob strani in da s tem nisem imela težav. Zdravnik me je sicer dal na bolniško, a če si s.p. vsi vemo, kako je z bolniškami. Delala sem manj, a vseeno nekaj malega sem. Odšla sem tudi na psihoterapijo. Zelo hitro sem si namreč priznala, kaj je moja težava. Zato sem jo lahko tudi hitreje začela reševati. Ker v resnici se s tem spopadaš celo življenje. Samo drugače začneš gledati na stvari.
Veliko ljudi pri tesnobi najprej misli, da je z njimi nekaj narobe fizično. Kako ne bi, če pa je večina simptomov fizičnih? Razbijanje srca, potenje, zakrčenost mišic, jokavost, nobene energije, ne spiš, ne ješ, ves čas ti je slabo. Jaz sem zelo hitro ugotovila, da pri meni ni fizični vzrok, ampak predvsem psihični. Navzven sem namreč izgledala kot zombi, v moji glavi pa se je 24 ur na dan nekaj dogajalo. Ko mi je eden izmed naročnikov rekel, da sem izgorela, sem se sama pri sebi skoraj zasmejala. Kako jaz? Če sem december preležala, halo, ne morem izgoreti?
A na terapiji sem začela razkrivati vzorce, ki so z vsakim tednom vedno bolj dali vedeti, da je to res. Da sem izgorela zato, ker se preveč dajem za druge. Da se preveč sekiram, kaj si ljudje mislijo o meni. Da premlevam, kaj vse sem naredila narobe, komu sem se zamerila, da ja ne bom rekla česa, kar ne bo okej. Da nikoli nisem rekla ne. Da tudi nisem rekla, da nekaj nočem, ampak sem kljub temu, da mi je celo telo vpilo naj rečem ne, rekla ja. In je to name tako zoprno vplivalo, da ko je bilo vsega preveč, sem enostavno znorela. Posledično sem bila enaka tudi pri delu. Prepričana sem bila namreč, da moram biti vedno in povsod vsem na voljo. Odpisovala sem maile ob enajstih zvečer, ker sem se tako počutila svobodno. Dopoldan sem lenarila, zvečer pa delala. Ker si to lahko privoščim. A v resnici si je tudi pri takem načinu dela, kot ga imam jaz, pametno postaviti neke vrste rutino. Kakršna ti najbolj ustreza. Ker na koncu je to svoboda – da sam sebi postaviš meje, nisi dosegljiv cel čas, lažje rečeš ne kot v redni službi, se postaviš zase in si iščeš naročnike, s katerimi rad delaš in delijo tvoje prepričanje. Poleg tega pa imaš s tem tudi možnost, da imaš čas zase, za svoje hobije, za gledanje serij in branje knjig, druženje s prijatelji ali pa enostavno ležanje na kavču – ki pa je vse brez slabe vesti, da moraš ves čas nekaj delati.
Jaz sem si rutino hitro našla: dosegljiva sem od 9.00 do 17.00, po tem času ne sprejemam več klicev in ne odpisujem na maile. Začela sem hodit spat najkasneje ob polnoči, vstajam pa med osmo in deveto. Delo naredim do 17.00. Poleg tega sem začela redno hodit v hribe (dvakrat na teden), se precej več družit s prijatelji in uživati v svojih hobijih. Še vedno imam večkrat slabo vest, če uživam v nečem drugem, kar ni delo. Še vedno se vprašam, ali bi lahko naredila še več. Ampak se znam tudi pomiriti, da sem naredila vse, kar lahko in da rabim tudi čas zase.
Redno hodim na psihoterapijo, ki mi pomaga, da predelam vzorce, povem, kaj me muči in ves čas delam na tem, da sem bolje. In ja – zelo zna biti naporno. To ni samo ena ura na teden, ampak je to delo na sebi vsak dan znova. Kako odreagirati v določenih situacijah, kako se pomiriti, ko nekaj ne gre, kot sem si zamislila, kako spustiti nadzor, ker ga pač v življenju enostavno ne moreš imeti povsod. Postala sem precej bolj umirjena, stvari, ki me motijo, povem na normalen način. Zaradi malenkosti, ki so me včasih spravile v slabo voljo, se ne sekiram več (oz. se vsaj večino časa trudim). Obenem pa se hitro spet oglasi alarm (tesnoba), ko grem čez mejo, ne dopustim si, da bi spet zapadla tja, kjer sem bila leto dni nazaj. Seveda so slabi dnevi, ker jih imamo prav vsi, ampak način, kako se z njimi spopadem je drugačen. In vsekakor delam na tem, da sem vsak dan boljša verzija same sebe. Bolj močna, ampak močna na pravi način: da izberem mir pred tem, da imam prav, da sem ranljiva v trenutkih, ko ne zmorem in da prosim za pomoč. Ker tudi če sem neodvisna, nisem nič manj vredna, če mi v najhujših trenutkih nekdo pomaga.
Taka izkušnja ni stvar, ki jo lahko rešiš čez noč. Vsekakor sem jo želela, a se hitro opekla. Gre za tek na dolge proge in če nisi pripravljen na to, je vprašanje, ali boš res kaj spremenil. Če pa si takšno izkušnjo pripravljen vzeti kot za del življenja, ki se je moral zgoditi, da si na novo postaviš prioritete, se zaveš, da je tesnoba v resnici lahko tvoja zaveznica, ki ti pokaže, kdaj si skrenil s poti in ko si pripravljen delati za svoje kakovostnejše življenje, je lahko tudi odličen učitelj.
Davidova zgodba
Moje ime je David in sem najbolj živčna oseba, ki jo poznam. Na ta način bi se pred desetimi leti najraši predstavil vsakemu novemu človeku, ki sem ga spoznal. Seveda se nisem. To bi terjalo veliko mero poguma, da ne rečem norosti. Popolnoma jasno se mi je namreč zdelo …
Moje ime je David in sem najbolj živčna oseba, ki jo poznam.
Na ta način bi se pred desetimi leti najraši predstavil vsakemu novemu človeku, ki sem ga spoznal. Seveda se nisem. To bi terjalo veliko mero poguma, da ne rečem norosti. Popolnoma jasno se mi je namreč zdelo, da kot mlad človek, ki šele leze na svoje mesto v svetu, svojih notranjih bojev, dvomov in frustracij ne smem kazati nikomur navzven.
Na fakulteto sem prišel kot razposajen, motiviran, srečen in naspan mladenič. Rad sem imel medicino. Ob vsaki priliki sem duhovičil. Navezal sem ogromno novih stikov in se že v drugem semestru zaljubil. Življenje je bilo lepo.
Pred študijem izkušenj s tesnobo nisem imel. V družini nismo imeli denarnih stisk, bili smo povezani in smo se imeli radi. Bil se zdrav. Šola je šla brez večjih težav, ocene so bile lepe. Treniral sem sabljanje in uspešno tekmoval. Čez dan brzel naokoli z neustavljivim zagonom uspešnega dijaka, zvečer zaspal mirno in spokojno v štirih minutah.
Sprva je zgledalo, kot da bodo študentska leta podobna. Vpisal sem se na Medicinsko fakulteto. Tu je bilo sicer potrebno bistveno več učenja in dela, izpiti so bili težji, teorija bolj zahtevna. Ampak discipline mi ni nikoli primanjkovalo in zdelo se je, da bo tudi študij potekal brez večjih težav. V prvem letniku nisem opazil, kako se mi zelo počasi in vztrajno oblikuje primež v prsnem košu. Kot tisti starinski, kuhinjski pripomoček za treti orehe. Res počasi se je umestil tako, da je na sredino ‘čeljusti’ leglo moje srce. In pričel stiskati.
Življenje se mi je podrlo v tretjem letniku študija. Po zimskih počitnicah, ki smo jih s prijatelji preživeli v koči v čudoviti naravi, sem pričel s sklopom psihiatrije. Na večer pred prvim dnevom sem legel v posteljo ob 21:55, da v miru zaspim in prvi dan po praznikih pričnem spočit. Namesto, da bi ob desetih mirno zaspal, sem ob enajstih doživel svoj prvi panični napad.
Že nekaj tednov kasneje smo se pri psihiatriji učili natanko o tem, kar sem doživljal na noč pred prvim predavanjem. O tesnobi in o paniki. Seveda mi to novo pridobljeno znanje ni kaj dosti koristilo. »O uau, živčen sem. Hvala za definicijo.«
Spomnim se, kako sem se obračal v postelji in trudil zaspati. To je tista ključna beseda – trudil. Ko zdaj sedim v dnevni sobi in za nazaj razmišljam, kaj me je pripeljalo do najtežjega obdobja svojega življenja, je zagotovo ena od glavnih krivcev moj karakter. To je karakter človeka, ki ima rad vse pod kontrolo. Angleži bi mi najbrž rekli control freak. Zato mi študij niti ni predstavljal velike težave. Sam sem se odločil, kdaj se bom pričel učiti za izpit (in to ponavadi storil kak teden prej, kot je bilo nujno potrebno, da se je na koncu vse lepo izšlo). Sam sem si odredil, koliko ur na dan bom sedel za knjigami. Kdaj bom zjutraj prišel v knjižnico, kako dolgo pavzo si bom privoščil za kosilo in kolikokrat na teden se bom dobil s punco. Vse je bilo v moji domeni in bil sem gospodar svojega življenja.
Ljudje, ki najboljše spijo so ljudje, ki se znajo najlažje prepustiti. Samo biti v danih okoliščinah, brez truda in brez intenzivne borbe za nadzor. Jaz tega nisem znal. Če je bila luč na semaforju rdeča, sem že čutil stopnjevanje pritiska v prsnem košu. Bil sem živčen, ker sem želel peljati, pa nisem smel. Na barvo luči nisem imel vpliva, kar je bilo zame noro frustrirajoče. Kadar sem za vikend načrtoval izlet v hribe, pa je prišel deževni dan, sem se do večera kujal in jezil, da zakaj se to vedno zgodi prav meni!? In seveda – ko sem se na večer pred prvim predavanjem iz psihiatrije ulegel v posteljo in se več kot eno uro premetaval iz levega na desni bok, se je moja panika pričela vztrajno stopnjevati.
Nekoč me je nekdo vprašal, katero supermoč bi si izbral, če bi lahko izbiral. Ne, ne bi si zaželel sposobnosti letenja ali rentgenskega vida. Še zdaj bi si izbral sposobnost, da zaspim v trenutku, ko želim. Gumb, ki ‘ugasne Davida’. Morda ne ravno ugasne ampak prestavi v ‘standby’. Še danes, po vseh pomembnih in uspešnih korakih, ki sem jih naredil na področju duševnega zdravja in nespečnosti, mi je najbolj stresen del dežurstva večer pred službo. Ni mi torej najbolj stresen trenutek, ko sem na oddelku in se pred mano slabša klinično stanje bolnika. Ko gre za življenje in smrt in se moram odločati hitro, premišljeno, nezmotljivo. Bolj kot ta trenutek mi je stresen večer, ko doma v miru ležem v varno zavetje tople postelje. Kako je to mogoče?
Ker imam v službi popoln nadzor. Jaz odredim, katero zdravilo prejme bolnik in v katerem odmerku. Jaz se odločim, kdaj na pomoč pokličem nadzornega specialista, kirurga ali intenzivista. V vsem moram biti aktiven. Pasivnost ne obstaja.
Za razliko pa na večer pred dežurstvom ne morem jaz odrediti, kdaj bom zaspal. Na to seveda lahko vplivam. Poskrbim za primerno higieno spanja, ne pijem kofeina po četrti uri popoldne, si primerno ohladim spalnico, s čepki za ušesa poskrbim za tišino. Ampak trenutka, ko bom zaspal, ne morem določiti sam. Ta trenutek pride sam in to takrat, ko ga najmanj intenzivno iščem.
Kaj je panični napad? To je najhujša oblika tesnobe, ko se nam naša anksioznost stopnjuje do absolutnega vrha in nas postane strah za svoje življenje ali za svoj razum. Zdi se nam, da bomo umrli ali pa se nam bo zmešalo. Anksioznost že sicer pomeni doživljenje občutkov straha in tesnobe v situaciji, ki tega ne opravičuje. Če smo na sprehodu v gozdu in proti nam prične lezti strupena kača ne moremo reči, da smo anksiozni. Takrat je strah upravičen, naš pulz poraste iz fizioloških razlogov in pričnemo bežati. Zavit v toplo odejo v domači postelji pa pač ne potrebujem utripa 130 na minuto.
V tretjem letniku fakultete sem se zapletel v grozovit cikel. Pričel sem se bati spanca. Postal je izziv, ki mu nisem bil kos. Moj vsakodnevni, najtežji izpit. Že na poti domov, ko se je zunaj mračilo, me je pričelo stiskati v prsnem košu, kot da bi pred vrati predavalnice čakal na zahteven ustni izpit. Zvečer sem legel v posteljo in imel občutek, da grem v pomemben boj, od katerega je odvisno vse. Zaradi te napetosti seveda nisem zaspal do poznih (ali še huje – zgodnjih!) ur. Naslednji dan sem bil neprespan in ta občutek težke glave me je cel dan spominjal, da me zvečer čaka ponovni boj. Z vsakim dnevom sem bil bolj utrujen in bolj prestrašen. Anksioznost, ki je bila sprva omejena na spanec, se je pričela širiti. Imel sem občutek, da nisem sposoben osnovnega funkcioniranja. Da nimam energije, da bi normalno študiral. Zdelo se mi je, da sem šibek in prizadet, da sem edini na svetu, ki ima take neumne težave. Sošolci in prijatelji so se mi zdeli nepremagljivi, spočiti, srečni. Bal sem se vsakega dneva posebaj, bal sem se študija in bal sem se, da ne bom nikoli zmogel naporov zdravniške službe. Izhoda nisem videl.
Na koncu me je prav ta osnovna karakterna značilnost, ki me je na nek način spravila v to zagato, iz nje povlekla. Prevzel sem nadzor. Ugotovil sem, da se ne morem prisiliti k spancu. To ni v moji moči. Je pa v moji moči praktično vse ostalo.
Kako se bom pripravil na spanec? Pričel sem z meditacijo. Umirjal sem svoje misli in pred spanjem opravil dvajsetminutno vajo čuječnosti.
Na kaj se bom osredotočil, ko ležem v posteljo? Ne na to, da zaspim. Ampak na to, da sem miren. Anksioznih misli in skrbi ne moreš ustaviti – pojavijo se, ko želijo. Če pa jih sam ne podžigaš in spodbujaš z utrujajočimi tokokrogi tudi bistveno hitreje izzvenijo. Torej ko se pojavi misel Joj, še vedno ne spim!, ji ne sledimo z živčnim rafalom Pa res, katastrofa! Spet bom utrujen! Saj sem vedel! Enostavno pustimo, da gre misel mimo. Si čestitamo, da se ne poganjamo v paniko. In smo mirni. Ali pa vsaj nismo panični (že to je pomemben napredek).
Kaj, če ne zaspim dolgo in sem jutri utrujen? Bom pač utrujen, kot je občasno čisto vsak človek na tem planetu. Ko si sposoben neprespan priti na faks in se zasmejati »Jao, včeraj je bila pa čudna noč! Gremo na kavo, res jo potrebujem!«… je to popolnoma drugače kot prihod v predavalnico v hudi otožnosti in depresivna pripomba »Jaz ne vem, kaj naj, ne zmorem več«.
Začel sem tudi s preusmerjanjem pozornosti. Ponavljal sem si osnovne mantre. Spanec je osnovna potreba telesa. Spal boš, ko boš utrujen. Če sem kakšen dan potreboval uro ali dve dlje, da sem zaspal, sem vedel, da bom naslednji dan bolj utrujen in bom zato zaspal prej. Poleg tega pa sem se naučil zelo pomembno lekcijo. Na koncu je vedno vse v redu. Nikoli nisem od izmučenosti padel po tleh sredi Zaloške, na kar so me ponoči svarile od anksioznosti podžgane misli. Nisem ponavljal letnika, nisem uničil svoje zveze s punco, nisem umrl. Ne glede na to, kako grozna je bila noč, je bilo na koncu vse v redu. »Vse bo v redu« je najbolj splošna pripomba na svetu in le malokrat naredi dejansko razliko pri našem mentalnem stanju. Drugače pa je, ko jo izkusiš. Ko dejansko vidiš, da si sposoben funkcioniranja tudi v suboptimalnih pogojih. Takrat te to vedenje zelo pomiri. Na nek način nam naši najšibkejši in najtežji trenutki najbolj pomagajo pri rasti, saj nam pokažejo, česa vsega smo sposobni. Samo prisluhniti jim moramo.
Vse te tehnike sem prenesel na druga področja življenja in pričel aktivno delati proti generalni anksioznosti, ki me je počasi ukleščevala. Teorija in praksa čuječnosti sta postali del vsakdana. Meditiral sem. Na stvari sem skušal gledati z distanco in logičnim uvidom. Prepoznal sem panične misli in jih ne podžigal. Šlo je počasi, korak za korakom. Res počasi. Šele v petem letniku (dve leti kasneje!) sem lahko rekel, da mi je uspelo. Seveda je bil napredek opazen že bistveno prej. Počasen in vztrajen napredek. Ne misliti, da sem bil dve leti paničen in da nisem nič spal. Konec koncev sem v tem času uspešno opravljal zelo naporen študij, ustanovil dramsko skupino in izpeljal še kup drugih projektov, ki so me zelo veselili. Ampak točka, na kateri sem lahko rekel Evo, bravo David, spet si mirna oseba, se je izmikala zelo, zelo dolgo.
Dovolite mi, da zaključim z dvema najpomembnejšima lekcijama, ki sem ju pridobil iz te izkušnje. V upanju, da morda pomagam še komu, ki ga morijo podobni duhovi.
Prvič – velike težave nastanejo počasi. Zato moramo razumeti, da jih bomo tudi reševali počasi. Miselni vzorci, ki nas vodijo v občutke tesnobe, žalosti in panike, ne nastanejo iz danes na jutri. Prav tako jih ne bomo rešili iz danes na jutri. Verjemite, da sem poskušal. Na Google sem že drugi dan svoje stiske napisal ‘kako zaspati’. Kupil sem si baldrijanove kapljice v lekarni (blazno smrdijo, probajte s čim drugim). Pred spanjem sem se stuširal z vročo vodo in spil kozarec toplega mleka. Opravil sem dve minuti dihalnih vaj. Pa sem vseeno za ponoven občutek notranjega miru potreboval dve leti.
In drugič – glede svojih stisk ne bodi tiho. Ko sem začel razmišljati, da bi se prijavil kot ambasador Nisi okej, povej naprej, sem se kar hitro odločil, da to ni zame. Enostavno sem v fazi življenja in kariere, ko moram skrbno izbirati projekte, ker se mi jih je nabralo preveč. Šele mesec dni kasneje sem nenadoma dojel, da mi je prav ta kampanja pisana na kožo. Uspelo mi je prebroditi najhujšo stisko v življenju. Ampak nisem je prebrodil sam. Moja punca (sedaj že žena) je bila zame absoluten superheroj. Starši so bili na moji strani in me podpirali na vsakem večjem ali manjšem koraku. O stiskah je treba govoriti ne da bi se bali, da nas to dela manjše in šibkejše ljudi. Kvečjemu obratno! Če bi bili vsi dovolj pogumni, da se odprejo in delijo svoje dvome, skrbi in poraze (ne pa le hudih riti in bicepsov na socialnih omrežjih), potem se tudi meni davnega leta 2013 ne bi zdelo, da so moje težave tako ekskluzivne in nenavadne. Zavedal bi se, da se vsakodnevno z nespečnostjo, tesnobo in depresijo spopada na tisoče mladostnikov. To bi mi pomagalo. Ne zato, ker bi jim privoščil; preprosto zato, ker bi mi dalo vedeti, da so moje stiske nekaj normalnega in povsem človeškega. Pa tudi prehodnega.
Moje ime je David in sem zelo živčna oseba. Včasih ne zaspim, ker me skrbi služba. Zgodi se mi, da med uspavanjem dojenčka ne zmorem več in se začnem tresti od nervoze. Pride dan, ko analiziram svoje življenje za tri mesece vnaprej in vidim le anksioznost in sivino.
Sem pa tudi zdravnik, ki dežura v kliničnem centru. Sem oče, ki obožuje svojo punčko in bi za svojo družino naredil karkoli. Sem vplivnež, ki opravlja dve službi hkrati. In vem, da so moje stiske nekaj povsem normalnega. Da ne pomenijo, da sem slaba oseba, da sem nesposoben ali da bom v življenu nesrečen.
Predvsem pa vem, da je na koncu vse v redu.
Lidijina zgodba
Moje ime je Lidija. Stara sem 61 let. To so že leta, ko nimaš samo trenutkov, ampak imaš čas; čas, ki ti polzi skozi prste. Ustaviš se in zaveš, da še sanjaš in si še kreativen. Še vedno si želiš ljubiti in biti ljubljena…
Moje ime je Lidija. Stara sem 61 let. To so že leta, ko nimaš samo trenutkov, ampak imaš čas; čas, ki ti polzi skozi prste. Ustaviš se in zaveš, da še sanjaš in si še kreativen. Še vedno si želiš ljubiti in biti ljubljena. Dolgo, dolgo časa že bolujem za shizofrenijo. Kaj pa je to za ena bolezen?
Laiki bi dejali lenoba – vsak lahko, če hoče. Vem, da temu ni tako, saj vsako pomlad in jesen zbolim; včasih bolj, včasih manj.
Shizofrenija je kot strah, okrog je votel, notri ga pa nič ni.
Prav tako ni nič na zunaj vidno, razen neizmerno žalostnih oči. In še nekaj je opazno – taki bolniki smo statični, ne funkcioniramo. Imamo pa neizmerno bogato domišljijo; bog ve, kaj se dogaja z našimi možgani. Vesela plat shizofrenije je izjemno zabavna, lahko smo kar želimo in za nas ni meja.
Seveda se vsakomur zgodi, da kakšen dan ne funkcionira. Seveda te kakšen dan zajame globoka žalost ali veselje, pa tudi pod deko bi se kdaj skril. Če se to kdaj pa kdaj zgodi, ni nič hudega. Če pa traja dlje časa, moramo poiskati pomoč. Včasih moramo le odložiti problem; za to so odlične dobre prijateljice.
Ob hujših težavah, če nas preveč moti (nas ali okolico), moramo poiskati pomoč. Pomoč pri psihiatrih, ki tudi predpišejo zdravila. Nato prosimo vse bogove, da bi ta zdravila prijela, kajti za dušo imamo različne tablete in injekcije. S pomočjo zdravil lahko delamo čudeže ali pa nas spremenijo v zombije. Zelo pomemben je tudi naš kontakt z zdravnikom. Če mu ne zaupamo, zdravljenje slabo napreduje. Osebno jih ne maram, ker imajo ključe od psihiatričnih ustanov, kamor si le redko kdo želi. Če me kaj sprašujejo, kako sem, sem kratka in zoprna s: “Hvala, dobro.”
Psihiatrične bolnišnice so nočna mora in strah pacientov. Vendar če pogledam nazaj vem, da tiste bolečine, ki sem jih preživela v bolnišnici, odtehtajo posmeh ljudi ob mojih shizofrenih izpadih.
Shizofrenija je kot pika črne barve, ki te polagoma prekriva, dokler nisi povsem neviden. Si kot plišasti medvedek, ki ga pocrkljaš in odložiš. S takšno izključenostjo iz življenja se spopadam že svoje celo življenje.
Spomnim se majcene debelušne deklice, ki se ni znala igrati z drugimi otroki in je kradla kruh in marmelado vzgojiteljicam. Ni imela igrač, ker so ji jih iz rok iztrgali drugi otroci. To je uredila mama, ki jo je izpisala iz vrtca. V vrtcu se ni naučila socialnih veščin in še danes jih ne obvlada.
Iz debelušne nerodne deklice je zraslo veliko, močno dekle, ki se je slabo vklapljalo v svet barbik in lepotic in ki še vedno stoji ob strani in jih opazuje ter je hvaležna za vsako minuto pozornosti, ki ji jo naklonijo.
Strah in slaba samopodoba sta botrovala moji odločitvi, da ne bom opravljala mature. Samo profesor Kušljanovi in njeni empatiji se imam zahvaliti, da sem jo opravila. Moje znanje je bilo kljub vsemu briljantno. V življenju sem opravljala še več drugih izpitov. Tudi na teh me je spremljala sreča in veselje ob opravljenih izpitih je bilo neizmerno. Le onega iz življenjske fakultete – s tistim bolj sabo kaže.
Z maturo in fakulteto so prišli tudi fantje in zbirala sem jih kot pokeraš žetone. Toda nisem bila žena ali mati, bila sem le ljubica za kratek čas. A izjema je in to je lepo.
Zakorakala sem v svet zaposlenih. Moja velika želja, da postanem učiteljica, se mi je izpolnila. Toda nisem bila srečna, otroci so me obvladali in ne jaz njih, ker oni čutijo slabost. Tista prešpricana predavanja so mi hudo manjkala. Kolegi pa so bili kot voščene lutke, a izjeme so bile in to je bilo lepo.
Ti strašanski pritiski so mojo zaznavo počasi spreminjali. Obračala sem se, kdo mi sledi, avtomobili so imeli čudne registracije in v glavi mi je donelo: “Ubili te bodo!”. To je bil eden izmed scenarijev kriminalk, ki sem jih tako rada brala.
Prekrila me je črna pika. Kaj je bilo potem? Štirikrat po 4 mesece Polja, pest zdravil, konec samostojnega življenja, nadzor staršev, težave pri branju, gledanju televizije in poslušanju radia, odvzem učiteljske aprobacije …
To se je ponovilo štirikrat. Leto in pol zdravljenja v Polju je davek za mojo shizofrenijo. Sedaj sem že 20 let doma.
Ko je življenje postalo sivo (ali pa vsaj malo modrikasto), me je zopet dohitela mafija in potem je bil postopek isti. Kako vendar se tega rešiti? Kaj storiti, da ne bom redna gostja »hotela Polje«? Povedati moraš, da ti dajo ustrezna zdravila. To je osnova. Toda glasovi mi prepovedujejo, da govorim o njih. Potem je potrebno ogromno samodiscipline in podpore prijateljev. Socialni stiki so za duševne bolnike nujno potrebni. Kraljevsko pot do ozdravitve tlakujejo delo, kreativnost in pa seveda občutek, da si koristen.
Končno sem ugotovila, da s to diagnozo ne bom dobila zaposlitve za nedoločen čas. Lahko pa si odprem skromno društvo. In tako sem postala galeristka društva Baričeva hiša. Preselila sem se v staro kmečko hišo v Prelesje ob Kolpi. Dedek in babica sta v hiši pustila ogromno stvari, tako da sem lahko odprla etno muzej. Moj Valter pa mi je naredil galerijo, tako da so moji prijatelji samo prinesli slike in društvo je začelo delovati. Pripovedovali smo si zgodbe, uživali ob slikah, prepevali in bili društvo zanesenjakov, ki smo za svoje delo prejeli Župančičevo diplomo. V 20-ih letih je Baričevo hišo, ki jim je za trenutek polepšala življenje, obiskalo mnogo gostov. In to je tudi moj življenjski cilj – malo polepšati ljudem življenje.
Seveda je v hiši živela družina. Jaz, ki sem duša hiše, in Valter, ki je glava družine. Tu so še številne živalice, ki so imele v Baričevi hiši svoj hotel. Bili smo neizmerno srečni.
Človek načrtuje, življenje pa stvari obrne. Zdaj bivam v Ljubljani – čisto na vrhu ene izmed šišenskih stolpnic. Družbo mi delajo golobi, pogled pa mi zatava na vrhove Kamniških alp.
Vendar je moja najljubša pot tista, ki me vodi h Kolpi, v Prelesje pri Kolpi. Kontrapunkt visokih stolpnic in majhne hiške me dela živo in navdaja z upanjem.
Ob poti, ko se peljeva domov, srečava ogromno čredo ovac, ki mi pripovedujejo, da drugačnost tudi pri njih ni zaželena. Črne ovce na robu črede so dokaz, da drugačnost ni nikjer zaželena.
Zakaj je to tako? Ne vem, najbrž ima pri tem prste vmes indijska karma ali naša božja volja.
Vsak nosi svoj križ – tako zdravi kot bolni. Pa vendar – če bi si pomagali, če bi drug drugega upoštevali, cenili kot soljudi … bi bilo lažje.
V tej smeri se že nekaj dogaja s projektom asistence in pomoči države pri tem. Projekt je še v povojih. Vendar so tudi dobri prijatelji zlata vredni. Saj veste – nekdo te mora imeti rad. Nevladne institucije Šent, Ozara, Altra …, ki delujejo na tem področju, zagotovo doprinesejo k srečnejšemu življenju ljudem s težavami v duševnem zdravju.
Ne vem, če je shizofrenija ozdravljiva. Vem pa, da lahko sobivaš z njo …
Matejina zgodba
Depresija se mi je pred približno 20 leti razvila iz neprepoznane anksiozne motnje, ki mi je skoraj povsem omejila življenje. Zaradi tesnobe, ki sem jo občutila v množici ljudi, sem se začela izogibati druženju s prijatelji, sprehodom, prireditvam, celo nakupom v trgovini…
Depresija se mi je pred približno 20 leti razvila iz neprepoznane anksiozne motnje, ki mi je skoraj povsem omejila življenje. Zaradi tesnobe, ki sem jo občutila v množici ljudi, sem se začela izogibati druženju s prijatelji, sprehodom, prireditvam, celo nakupom v trgovini. Nelagodje pred odhodom iz stanovanja je bilo tako močno, da sem velikokrat dobila vročino. A tesnoba kljub izogibanju ni izzvenela, temveč je postala vse močnejša. Sčasoma je občutek varnosti izginil tudi doma, saj me je bilo strah vode oziroma tuširanja.
Ker pa se anksiozna in depresivna motnja pogosto pojavita skupaj, se mi je iz zavozlanega klopčiča strahov razvila depresija. Mislila sem si, da nisem dovolj dobra, da bi bilo bolje, če me ne bi bilo, ker tako ali tako ne bo nič iz mene. V glavi sem imela črnino. Po vsem telesu sem imela bolečine, obhajal me je občutek, da ne morem dihati – kot da bi imela kamen v prsih.
Tesnobne in črne misli so mi zožile življenjski krog. Vse, kar je ostalo, je bila pot v službo in nazaj, pa še to z veliko truda. Vsako jutro sem jokala, ker sem bila tako neznosno utrujena. Moji bližnji so opazili, da se z menoj nekaj dogaja, vendar nisem želela govoriti o tem. Nisem vedela, kaj sploh povedati. Vse, kar sem si želela, je bilo, da me nekdo odreši nevzdržnih bolečin. Pomoči pa vseeno nisem iskala, saj nisem vedela, kaj povedati zdravniku. Le kaj si bo mislil, če mu bom rekla, da me je strah v trgovino, da si ne upam čez cesto, da imam občutek, da bom znorela? Kam me bodo zaprli?
Prva, s katero sem se pogovorila o svoji stiski je bila Miša Molk, takrat moja nadrejena. Po pogovoru sem se odločila poiskati zdravniško pomoč. Ko mi je zdravnik postavil diagnozo anksiozno-depresivne motnje in dejal, da je moje stanje zelo hudo, sem se zjokala. Ne vem, ali od sreče ali žalosti, ker mi je nekdo potrdil, da je nekaj narobe, da trpim in da potrebujem zdravljenje.
Zaradi hude in dolgotrajne motnje sem začela z antidepresivi. Postopoma so mi pomagali k vrnitvi v življenje, v službo in družbo. Vseeno pa sem hotela več. Čeprav sem funkcionirala, to nisem bila jaz. Moje misli resda niso bile več negativne, sem pa bila čustveno otopela, zato sem pričela s psihoterapijo v psihiatrični bolnišnici v Begunjah. Na psihoterapevtskem oddelku sem šest mescev vsak dan obiskovala individualne, skupinske in delovne terapije.
Anksiozno motnjo sem obvladala s tehniko izpostavljanja v okviru vedenjsko-kognitivne terapije. Na primer, ker me je bilo strah kinodvorane, sem jo najprej obiskala s terapevtom, potem sama v dopoldanskem času, ko v njej ni bilo veliko obiskovalcev in naslednjič v času, ko je bila polna ljudi. Postopoma sem lahko nadzorovala tesnobo. Spoznala sem, da kljub napakam, ki jih imam in jih delam, nisem ne slaba ne lena ne ničvredna. Osvobajajoče je, ko odkriješ, da si samosvoj in da ni potrebno biti popoln. Psihoterapija mi je dala vozniški izpit, sedaj pa je od mene odvisno, kako bom vozila.
Zaradi močne podpore v družini, med prijatelji in na delovnem mestu, stigme sama nisem občutila. Me pa je bilo nekoliko strah vrnitve v službo po šestih mesecih v Begunjah. Vendar se mi je kamen odvalil od srca, ko me je v pisarni pričakal šopek rož in prijazni pozdravi sodelavcev. Kasneje, ko sem pričela delovati v Društvu za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami, sem ugotovila, da takšen odnos ni samoumeven, zato ljudem omogočamo, da imajo poleg strokovnega zdravljenja tudi možnost pogovora z ljudmi, ki imajo podobne težave.
Prepričana sem, da človeku s hudo depresijo nasveti kot so »pojdi na sonce«, »dvigni rolete«, »sprehodi se« ne koristijo, ker na začetku tega še ne zmore. Bolj od nasvetov je ključna podpora in spodbujanje k prvim korakom. Sama sem najprej nesla smeti. A si nisem rekla, danes pa sem zmogla samo to, temveč sem se pohvalila.
Kombinacija zdravil, psihoterapije in podpore bližnjih me je vrnila v življenje. Danes pazim, da me negativne misli znova ne povlečejo v spiralo obupa. Zavedam se, da imam pravico biti potrta, jezna, nesrečna, a se tem čustvom ne prepustim. Če imam tesnobne občutke, se jih ne ustrašim, temveč jih prediham.
Pretirana tesnoba in depresija sta mi veliko vzeli, saj sta vplivali na to, da sem v življenju sprejemala napačne odločitve. A nočem biti žrtev, nočem se spraševati »Zakaj ravno jaz?«. Tudi zato sem se odločila o svoji izkušnji javno spregovoriti in s tem spodbuditi ljudi v duševni stiski k iskanju pomoči. Najhuje je namreč trpeti v tišini.
Petrina zgodba
Ne morem verjeti, da to pišem. Spomini me včasih preplavijo povsem iznenada in ostro zabolijo. Večinoma sem še vedno skeptična glede deljenja svoje zgodbe. Strah me je, da bi ljudje mislili, da gre za iskanje pozornosti. Da poveličujem stvari. Da sem dramatična…
Ne morem verjeti, da to pišem. Spomini me včasih preplavijo povsem iznenada in ostro zabolijo. Večinoma sem še vedno skeptična glede deljenja svoje zgodbe. Strah me je, da bi ljudje mislili, da gre za iskanje pozornosti. Da poveličujem stvari. Da sem dramatična. Zato me ravnokar ob pisanju spremlja obupna tesnoba. Ampak ob takih trenutkih pomislim na druge. Ko sem bila hospitalizirana na psihiatričnem oddelku v Mariboru, sem vsako noč tuhtala, koliko mladostnikov je ležalo v enaki postelji kot jaz. Se nemirno premetavalo kot jaz. Tiho jokalo kot jaz. Pisalo poslovilno pismo kot jaz. Poskušalo nadomestiti zamujeno učno snov kot jaz. Pridno sedelo med vizito, med odgovarjanjem psihiatrinji in čistim neznancem, ki so jo spremljali. In koliko teh najstnikov z željami, ambicijami, potencialom ni uspelo preživeti. Pomislim na prijateljico iz bolnišnice, za katero sem kasneje izvedela, da je svoje življenje končala pod vlakom. Še valete ne bo nikoli doživela in nikoli ne bo fazanka. Vsakič ko tečem po cesti ob železniški progi, pomislim nanjo. In vsakič precej zaboli. Pišem tudi zate.
Moja zgodba je precej nenavadna in nisem je povsem razdelala. Privilegirana sem, da prihajam iz finančno stabilne in ne ravno najslabše družine. Družinske težave so me močno zaznamovale, vendar se v to ne bom spuščala. Bolečina se prenaša na potomce in svojim staršem privoščim le ljubezen.
Kot otrok sem bila izjemno sramežljiva. Ne spomnim se veliko, se pa spominjam, da me je vedno vse zanimalo. Knjige, glasba, znanost, jeziki, vse. Hotela sem vedeti čim več. Mislim, da sem s proučevanjem različnih področij odvrnila svoje misli od sovraštva do same sebe. Tudi zdaj sem zelo rada zaposlena, da se zamotim in pobegnem iz te miselne norije. Čeprav je zdaj situacija neskončno boljša, kot je bila. Spominjam se tudi, da so me zanimali ljudje. Da pravzaprav nikoli nisem imela diskriminatornih nazorov, ker v tem preprosto nisem videla smisla. Ne poskušam delovati kot svetnik, ker sem daaaaaleč od tega.
Še ena težava, ki me je močno zaznamovala, je bil jok. Bila sem »jokica«, »cmera«, bog ve kaj še vse. Ne predstavljam si, koliko hujše bi bilo, če bi bila fant. Jokala sem izjemno pogosto. Ob vsakem izzivu, ob vsaki zbadljivki, ob vsakem napadu tesnobe, ki jo pomnim že od vstopa v šolo. Zbadanje s strani sošolcev in nekaterih učiteljev pri tem seveda ni kaj dosti pomagalo. Še vedno mi, če kdo le omeni moje pretakanje solz v osnovni šoli, postane slabo. Želodec se mi obrača in res nočem razmišljati o tem. Verjetno me je sram. Vseeno bi bilo morda bolje, da bi ostala pri joku in ta ne bi napredoval v samopoškodovanje (ki je dosti bolj subtilno in ni tolikšna tarča za posmeh).
S samopoškodovanjem sem se začela spopadati v devetem razredu. V afektu sem mrzlično brskala po peresnici in si na šolskem stranišču zarezala v kožo. Here’s the thing: moj prag bolečine je obupen, zato je dokaj ironično, da sem s tem sploh začela. Včasih se zahvalim bogu, da je tako. Če bi prenesla še več bolečine, me že zdavnaj ne bi bilo več tukaj. Zadeva se je ponovila v drugem letniku gimnazije. Prvi letnik je zaznamovalo samo konstantno bruhanje, grozna tesnoba in nekaj težavic s hrano (verjetno posledica bruhanja, moj ubogi želodec haha). Tokrat je bilo pogosteje. Še zdaj ne razumem povsem, sem pa malce raztrančirala zadevo in ugotovila, da se s samopoškodovanjem včasih pomirim, včasih kaznujem, včasih pa preprosto pogrešam občutek (odvisnost kot odvisnost, če si ne prižgem cigareta, si pa zarežem v kožo). Velikokrat sem si želela, da bi kdo opazil. Pa ne nujno zaradi želje po pozornosti. Bolj je bil to obupen krik na pomoč, tisti jok, ki ga je ‘mala jaz’ pretvorila v rezanje.
Ta obup je povezan tudi s samomorilnostjo. Še vedno se večino časa počutim kot breme. Finančno, emocionalno, časovno. »Jaz sem parazit in parazite se odstrani,« sem zapisala v poslovilnem pismu. V rezanju zato iskreno nisem videla problema. Če se počutim slabo, sem razmišljala, samo malce potegnem z rezilom, se pomirim in nihče ni oškodovan. Nikomur ne pokvarim dneva. Česar ne veš, ne boli. Bila sem sveto prepričana, da si želim umreti. Kot bi bilo to nekaj običajnega. Preprosto sprejela sem, da bo kmalu konec. Kot bolna žival, ki se zavleče od krdela, da v miru pričaka svoj konec.
O svojih dveh na celotni črti pogrnjenih poskusih ne bom razpravljala. Bojim se, da bi komu dala idejo. Lahko povem le, da je nenavadno, da mi ni uspelo.
Fun fact: do profesorice psihologije, ki je obenem tudi klinično usposobljena, sem se obrnila iz »čiste ljudske zlobe«, kot bi rekel moj profesor fizike. Sestra mi je zatrjevala, da kažem simptome depresije, in trmasta kakor sem, sem se odpravila dokazati ji nasprotno. Update: spodletelo mi je, pristala sem v bolnici. Oziroma sem pred tem zamenjala terapevtko in bila hospitalizirana dan po prvem obisku pedopsihiatra. Bolnico je predlagal zato, ker navajanje na antidepresive traja kakšne tri tedne. Na tisti točki me je tolkla popolna letargija, antidepresivi pa tako nestabilnemu človeku včasih dajo ravno dovolj energije za ponoven poskus samomora. Zato je moj zdravnik želel, da se navajam v varnem okolju. V bolnici sem tičala en mesec, imam več dobrih spominov kot slabih. Želim si le, da sistem tam ne bi bil toliko individualiziran: vsak za sebe, prepovedano pogovarjanje o svojih problemih, prepovedano objemanje. Jaz in vsi ostali smo ta pravila seveda veselo kršili.
Ravno v bolnici sem dobila uradno diagnozo: depresivno-anksiozno motnjo in sum na neko osebnostno motnjo iz klastra B, za katero nimam pojma kaj je. Me niti ne zanima toliko. Stvari se nekako postavijo, ko dobiš diagnozo in potrdilo, da je nekaj res narobe in da si tega res ne domišljaš.
Kako okrevam? Brez skrbi, ne planiram ničesar hudega, tako da ste bralci, ki me poznate, obtičali z mano. Dostikrat mi je spodletelo, sploh med obdobjem intenzivnega ocenjevanja sem doživljala hude panične napade, ki so se neredko končali s samopoškodovanjem. Ja, tudi na samomor sem mislila. In včasih še zdaj. Ampak pridno jemanje zdravil, obiskovanje psihoterapije in psihiatra, tek, nežnost do same sebe in skupina ljudi, ki mi daje misliti, da nekomu nekaj pomenim, me rešujejo. Ne vem, kako bo v prihodnosti. Imam velike sanje, ki me vsaj malo vlečejo naprej. En korak je vseeno več kot stanje na mestu. In en milimeter tudi.
Amberina zgodba
Sem 21-letno dekle, ki je v življenju doživelo že zares veliko stvari, a kljub vsem se trudim večino dni po svetu stopati z dvignjeno glavo in nasmehom na obrazu. Tistim, iskrenim. A vsak dan ni tako lahek, predvsem ko se spomnim na situacijo, ki se je začela dogajati leto in pol nazaj…
En pozitiven pozdrav vsem vam moji bralci. Ja, zares pozitiven, tega nam velikokrat primanjkuje, pa vendar je tako zelo potrebno, da se skozi dan in življenje začnemo prebijati lažje, predvsem pa lepše.
Sem 21 – letno dekle, ki je v življenju doživelo že zares veliko stvari, a kljub vsem se trudim večino dni po svetu stopati z dvignjeno glavo in nasmehom na obrazu. Tistim, iskrenim. A vsak dan ni tako lahek, predvsem ko se spomnim na situacijo, ki se je začela dogajati leto in pol nazaj. To je bila izkušnja, iz katere sem se naučila ogromno stvari, predvsem pa je bila izkušnja, ki mi je do dobra odprla oči in mi na dlan podala precej jasnih odgovorov.
Lahko bi rekla, da živim v tradicionalni slovenski družini, na podeželju seveda, ki mi je bilo v najbolj hudih trenutkih v uteho. Okrog sebe imam ljudi, ki me imajo zares radi. Kar dolgo je sicer trajalo, da sem izmed vseh, s katerimi sem bila obdana, dojela, kdo je z mano zares zaradi mene in ne le lastnih koristi. S svojo izkušnjo ti želim podati to, da bi se vsaj za kanček bolj počutil/a razumljen/a in verjel(a v to, da je vsaka, še tako težka stvar rešljiva, če si dopustiš temu verjeti in če z odprtim srcem v najbolj težkih trenutkih sprejmeš še tako nujno pomoč.
Bila je izkušnja, ki mi je dala veliko več, kot sem si sploh lahko predstavljala. Bili so trenutki popolne nemoči ter na drugi strani popolnega nadzora. Vsak dan znova je bilo težko vstati in se spoprijeti z realnostjo, ki se je dogaja v družini. V očeh mame sem videla, kako zelo hudo ji je. Vsak dan bolj. Depresija, tesnoba in občutki nemoči so bili že tako globoko v njej, da ni bila sposobna več normalno komunicirati. Zdi se mi tudi, da je to bolezen, ki zaznamuje vse ljudi, ki so nenehno ob duševno bolnem človeku. Včasih sem se vprašala, kaj je huje – to, da gledam mamo, ki tako trpi, se boji biti na nogah, boji za minuto ostati sama, boji teme in noči, ali to, kako zelo ob tem trpi mlajši 9 letni brat, ki je s srcem in dušo navezan na mamo. Spomnim se, kako sem nekaj časa tolažila mamo, nekaj časa brata. Počutila sem se tako zelo slabo, tako zelo nemočno a hkrati sem želela imeti popolnoma vse pod nadzorom v smislu, jaz bom tista, ki bo poskrbela, da se bo vse lepo izteklo. Vsak dan znova sem mamo tolažila, jo spodbujala, ji vlivala upanja in jo kar nekaj časa prosila, da zbere pogum in gre na zdravljenje v psihiatrično bolnišnico. Večkrat sem od nje dobila odgovor, da jo bodo imeli za »zmešano«, če se odpravi tja. Vedno znova sem ji govorila, da je na prvem mestu ona in ne drugi in da bo s tem olajšala situacijo v prvi vrsti sebi, v drugi pa vsem nam, ki smo ob njej. Prosila sem jo dolge mesece, ves ta čas pa nikoli obupala nad njo. Bilo je vedno hujše, vse do trenutka, ko si niti sekunde več doma ni upala ostati sama. Kljub faksu in dvema službama, mi je v tistem trenutku bilo najbolj pomembno to, da mamo spravim na zdravljenje. Nikoli ne bom pozabila sončnega junijskega dneva, ko sem iz maminih ust v solzah slišala: »Tjaša, odločila sem se. Prosim pojdimo, odpelji me.« Za trenutek sem čutila olajšanje, ker je bila korak bliže zdravljenju. Mamo sem še isti dan odpeljala, ko pa sem se od nje poslavljala sem se zrušila tudi sama. V solzah me je prosila, naj doma lepo poskrbimo za mlajšega brata. Tudi njemu se je trgalo srce. Tiste dni sem bila pogumna, pred njim sploh. Bila sem študentka, gospodinja, »mama« v enem, poleg tega sem tudi delala. Močna sem bila, to, da skupaj premagamo bolezen, me je gnalo naprej. Za nemoč sem si izbrala trenutke, ko sem bila sama in brez obveznosti (skoraj nikoli). Bilo je obdobje borbe. V vsem tem času zdravljenja, odsotnosti, obiskov mame. Ko pa sedaj gledam za nazaj in slišim mamo, ki reče »Škoda, ker te nisem že prej poslušala. Prej bi morala iti, saj bi mi prej bilo lažje«, se počutim kot da bi marsikomu morala na uho kričati: »PROSIM POJDI PO POMOČ, TAKOJ«!
V vsej tej zgodbi sem se naučila res ogromno stvari. To, da bi morali ljudje z duševno stisko pomoč poiskati že takoj na začetku. Vedno bolj, kot se bolezen razvija, vedno težje je in vedno več časa človek potrebuje, da pride iz tega. Predvsem pa to, da bi morali ljudje biti precej bolj odprti za temo »duševno zdravje«. Iz lastne situacije vem, kako sem v tistem času izgubila veliko prijateljev, podpore. Prijateljice je bilo sram poklicati in jih povprašati, kako je z mamo, z mano, z nami. Niso vedele, kaj bi lahko govorile. Jaz pa sem mnogokrat rekla, da bi z veseljem razglabljala o tej temi, da mogoče spoznajo, da je zelo pomembna. In da se zaradi tega, ker sem bila poleg zelo bolne osebe ne počutim nič manj vredno, nič manj močno. Zgolj obratno. Vsak, ki je del tega, je lahko hvaležen, če bolezen sprejme in verjame v ozdravitev. Tudi mama je v tem času izgubila veliko »pomembnih« oseb. Preprosto ni bilo več klicev, smsov. Ljudje so se bali in niso znali pristopat k nam zaradi bolezni.
V vsem tem pa zagotovo poleg strokovne pomoči pomaga tudi zdrav, spoštljiv in razumen odnos bližnjih in okolice. To, da v najtežjih trenutkih stopiš skupaj, se objameš in nekomu šepneš na uho, da verjameš vanj, da preprosto veš, da je dovolj močan in da zmore. To je tisto, kar potrebuje duševno bolan človek. Ljubezen, razumljenost in podporo. Zelo veliko pa pomeni tudi čas preživet v naravi, tam je namreč še toliko večja verjetnost, da prideš v stik sam s sabo. Kar zna biti na začetku še nekoliko bolj boleče, vendar se na dolgi rok obrestuje. Ključno pa je, da takemu človeku nudiš dolge ure pogovorov. Da mu prisluhneš, čeprav že stotič isti zgodi in istim strahovom, če imaš nekoga rad in mu zares želiš vsaj malo pomagati mu prisluhni.
Iz maminega primera je bila strokovna pomoč nujna, ker preprosto ni več zmogla sama. Ni znala. In ko gre enkrat tako daleč, da se človek boji za trenutek ostati sam, takrat je že zares hudo. Pomoč je nujna.
Sedaj lahko rečem le to, da sem zares hvaležna mami, sebi, celotni družini in vsem, ki je nudila oporo v tistih težkih mesecih. Se je življenje spremenilo? Ja. Mama je od takrat dalje na svet začela gledati precej drugače. Vendar je še vedno potrebna borba. Slabe navade hitro pridejo nazaj, za boljše pa je potrebno garanje. In to nas uniči. Vse. Nanje se moramo vedno znova opozarjati, v prakso vpeljati hvaležnost, zadovoljstvo, ljubezen, namesto pritoževanja. Še vedno pridejo dnevi, ko ni najboljše, ampak skozi njih je lažje iti, če veš, da lahko; da zmoreš; da si močnejši in če veš, da bo že naslednji dan lepši. Veliko lažje je, ker veš, da se lahko obrneš po pomoč kadarkoli in ker veš, da ti ta pomoč pomaga. Te dvigne takrat, ko sam ne veš kaj bi bilo najbolje zate.
Vsak bi o duševnem zdravju moral vedeti to, da ni nič manj pomembno kot ostale stvari. Celo več. In zavedati bi se morali, da je okrevanje zelo, ampak res zelo dolgo. Torej je ključna vztrajnost, volja, motivacija in predvsem podpora. Ljudje, če želite nekomu pomagati, se ne odmikajte od njega. Namenite mu svoj čas, če oseba to sprejme. Poskušajte razumeti, osebo spodbuditi k zdravljenju, k pomoči. Take osebe ne potrebujejo le hitrega »bo že bolje«, pač pa globlji odnos, razlago in podporo.
Želim vam, da bi našli kanček volje, upanja in predvsem spoznanje, kako zelo je duševno zdravje pomembno. Kako zelo je pomembna pomoč in opora v takih trenutkih. Preprosto si želim, da bi življenja mnogih bila lepša, bolj radostna in manj trpeča ter boleča. Želim le srečo. Ker vem, da jo lahko vsak najde. Vendar je marsikomu potrebno pomagati pokazati pot, kljub temu, da je zanjo na koncu vedno odgovoren vsak sam.
Petrova zgodba
Še predno sem nastal, nisem bil dobrodošel, kajti moja starša sta imela pri vzgoji starejšega brata trnovo pot tako, da še en otrok absolutno ni prišel v poštev. A ker v življenju obstajajo tudi čudeži, sem po čudežu nastal in tudi ostal…
Zdravo, star sem 27 let in prihajam iz dokaj netipične balkanske družine. Po narodnosti sem 1/4 Hrvat, 1/4 Srb, 1/2 Bosanec po očetovi strani pa izviram iz Črne Gore. Celo svoje življenje živim v Sloveniji ter sem posledično “imigriral” v slovensko kulturo. Oče je po narodnosti Srb pravoslavne vere, mama pa Hrvatica katoliške vere, njuna ljubezen je za tiste čase veljala kot nepredstavljivo kršenje lastne kulture. Med vojno v Bosni sta pobegnila v Slovenijo ter si v upanju po boljšem življenju ustvarila družino. Popolnoma drugačna svetova sta se tako združila. Mama je prihajala iz revne kmečke družine, kjer je izstopala neobičajna želja dedka – izobraziti otroke in zaključiti težko kmetijsko življenje. Oče pa je prihajal iz zelo premožne meščanske družine, ki je bila usmerjena predvsem v kapitalizem. Posledično so se njune razlike izražale v mojem življenju in življenju mojega brata. Če bo vse po sreči, bom letos diplomiral iz področja digitalnega marketinga, vendar pa je bila moja pot daleč od idealne, izzivi in borbe pa potekajo še vedno.
Še preden sem nastal nisem bil dobrodošel, kajti moja starša sta imela pri vzgoji starejšega brata trnovo pot, tako da še en otrok absolutno ni prišel v poštev. A ker v življenju obstajajo tudi čudeži, sem po čudežu nastal in tudi ostal. Zaradi bratovih izjemno uspešnih sposobnosti sem se velikokrat počutil prezrt in neviden, kar me je vodilo do zatiranja lastnih želja in zapiranja v svoj svet namišljenih prijateljev. Osnovna šola mi ni povzročala težav, v povprečju sem imel prav dobre ocene, veliko težav pa se je začelo v gimnaziji.
V času obiskovanja gimnazije sem imel ogromno težav pri praktično vseh predmetih. Večkrat se je zgodilo, da sem imel po 8 nezadostno ocenjenih predmetov v polletju. Težave so nastale, ker me snov ni zanimala in mi je bilo vse odveč, hkrati sem bil v obdobju iskanja lastne identitete, poleg tega pa so se preostali učenci norčevali iz mojega videza in telesne teže. Profesorji in socialni delavci so se križali ob rezultatih psihologov. Dobil sem 3 dodatne ure pomoči pri predmetih po izbiri, dijaki s hujšimi težavami dobijo samo eno ali maksimalno dve dodatni uri. Posledično pa sem bil deležen etikete dijaka s kritično nizkim inteligenčnim kvocientom. Kot da to ne bi bilo dovolj, pa sta bila še moja starša v zelo hudem razhajanju. Oče je grozil s samomorom, ne-plačevanjem kredita in preživnine, kar nas bi lahko hitro pahnilo na ulico. Moje psiho-fizično stanje je bilo na hudi preizkušnji. Znašel sem se v velikih stiskah in v tistem obdobju praktično nisem imel osebe primerne za pogovor. A ko sem že mislil, da moje življenje ne more biti bolj travmatično, je v moje življenje prišla oseba, v katero sem se močno zaljubil. Tako zelo, da sem praktično izgubil občutek, da morda tej osebi nisem všeč. Mislil sem, da sem ji všeč, ker sva redno hodila na zmenke in se držala za roke. A temu žal ni bilo tako.
Resnico o najinem položaju sem izvedel na zelo krut in zahrbten način v nočnem klubu. Moji načrti so bili kot gradovi v oblakih, a so se v trenutku zrušili, ko sem jo zalotil z drugim fantom. Ta občutek je bil tako zelo močan, da me še danes zaboli, ko pomislim nanj. Tisto noč sem ves objokan in skrušen hodil proti domu ter razmišljal samo o dveh zadevah, končati življenje s skokom pod vlak ali pa nekaj spremeniti. Pred Narodno galerijo v Ljubljani se je tisto noč ponovno zgodil čudež. Težko je verjeti, a v moje uho je prišepnil glas za spremembo. Predvsem na področju oblikovanja zdravega telesa in duha. Še isti trenutek sem si postavil vizijo, da bom izgubil 40 kilogramov, pridobil tisto ljubljeno osebo nazaj ter dokazal šolskim “strokovnjakom”, da se pošteno motijo.
Minili so meseci in moja teža je kopnela, oseba, ki se je iz mene najbolj norčevala v gimnaziji, je postala moj osebni trener in stilist. V vmesnem času sem se prijavil na dve tekmovanji – prvo je bilo za najboljšo idejo in drugo za najboljšo Android aplikacijo. Praktično brez kakršnegakoli predznanja, a z ogromno željo, sem zmagoval. Zmagovalni duh me je ponesel tudi do idealne telesne teže. Po desetih mesecih trdega dela je prišel trenutek, da ponovno srečam osebo, ki mi je zlomila srce, a v popolnoma drugi luči. Kljub konstantnim treningom in mislijo na ljubljeno osebo, me je ob srečanju popolnoma minilo imeti z njo kaj več. Postava in samozavest sta ostali, učenje me ni zanimalo oziroma me je zanimalo samo takrat, ko sem nekaj moral narediti, imel sem 10 »popravcev« in 6-krat sem opravljal maturo, na kar nisem ponosen, a preprosto ne dovolim, da me takšni »porazi« definirajo. Kot je nekoč rekel Albert Einstin, vsi smo geniji, toda, če sodimo ribo po njeni sposobnosti plezanja na drevo, bo celotno življenje prepričana, da je neumna.
Obdobju po gimnaziji sem se posvetil delu in »startup-om«, kjer sem spoznal ogromno uspešnih ljudi in prav vsem je bilo skupno to, da bolj kot so garali, več sreče so imeli. Na Fakulteti za ekonomijo sem ugotovil, da je znanje ključno za podporo mnenjem in dobrim idejam. Čisto po naključju sem se začel samoizobraževati na področjih, ki so me zanimala in hitro mi je bilo jasno, da sta tako naš šolski sistem, kot tudi dojemanje zdrave prehrane, skregana z dejanskim stanjem in resnico. Denar, ki ga prihranimo, je naš, kjerkoli ga zapravimo pa delamo za druge ljudi. Žal mi je, da tega nisem vedel že prej, ker verjamem, da bi bila moja zgodba v svetu kriptovalut veliko bolj uspešna. Čeprav sem bil del podjetja, kjer smo oživeli idejo v produkt in s tem pridobili več kot 25 milijonov €, nisem bil srečen.
Svojo srečo sem iskal s podpiranjem sanj drugih, namesto da bi gradil svoje lastne. Zato je prišla ideja, da začnem študij v zelo perspektivni panogi digitalnega marketinga, na področju katerega lahko z izobrazbo in nazivom ustanovim svojo marketinško agencijo ter sledim svojim sanjam. V mlajših letih sem svoje težave reševal s trdim delom in poveličevanjem ega, danes psihične težave rešujem s terapevtom, oblikovanje telesne teže s trenerjem in realizacijo poslovnih idej z mentorjem. Upam si trditi, da je to najboljša kombinacija, s katero lahko uspe praktično vsak ter vsakodnevne izzive rešuje z veliko manj stresa in uspešneje.
Anina zgodba
Gledala sem, kako se pisana oblekica v veselem poskoku oddaljuje in v vsej svoji črnini strmela v tla. Vedno sem jo poslušala, ker ji nisem želela razlagati, kako me babica ponižuje, ko mojih staršev ni doma. Kako me zaničuje, obtožuje za vse tegobe tega sveta in celo fizično napada…
Per aspera ad astra (ali preko trnja do zvezd)
Bil je sončen poletni dan, s prijateljico Tejo sva, kot po navadi med počitniškimi popoldnevi, sedeli na ograji njihove parcele in postalo mi je jasno, da je z mano nekaj… drugače. Ona je z velikim zanosom čebljala o popularni glasbeni skupini, najstniški nadaljevanki in nekem fantu, ki ji je bil všeč, jaz pa sem nemo strmela predse. “S tabo se je tako super pogovarjati, ker me vedno poslušaš!”, je vzkliknila Teja, skočila iz ograje, me objela in stekla proti domu.
Gledala sem, kako se pisana oblekica v veselem poskoku oddaljuje in v vsej svoji črnini strmela v tla. Vedno sem jo poslušala, ker ji nisem želela razlagati, kako me babica ponižuje, ko mojih staršev ni doma. Kako me zaničuje, obtožuje za vse tegobe tega sveta in celo fizično napada. Kako o meni širi laži, da se vlačim s fanti, kako jo pobiram po tleh, ko res globoko pogleda v kozarec in kako me je strah, ko kriči, da bo umrla ali da sem jo ubila. Na tisti dan mi je bilo 12 let in ugotovila sem, da nočem več živeti.
Živeli smo v veliki hiši v idiličnem okolju z babico, mamino mamo. Starša sta delala, mama tudi popoldne, babica pa je uživala zaslužen pokoj. Bila je aktivna, močna, svojevoljna in pokončna ženska. Drobna postava, sive, živahne oči in velik karakter. Vsi so jo imeli radi in bila je spoštovan član družbe. Ker je mamin oče kmalu umrl, je sama vzgojila 4 otroke in dokončala hišo. Velika ženska, skratka.
Nekaj dni za tem poletnim popoldnevom s Tejo je babica, pijana kot čep, razbijala po vratih moje sobe, ki sem jih v zadnjem trenutku uspela zakleniti za sabo. Spet je kričala, da sem ničvredna vlačuga, iz katere tako ali tako nič ne bo. Dala sem slušalke na ušesa, a sem jo kljub vsemu slišala skozi glasno glasbo. Takrat sem se odločila, da ne bom več živela. Začela sem zbirati vse možne babičine tablete in raziskovati kolikšna je smrtna doza. Nabralo se jih je kar nekaj, a vseeno dovolj le za zeeeloooo dolg spanec. Ko sem se prebudila, sem bila zelo jezna in razočarana. Babica ima prav, tako nesposobna sem, da se še ubiti ne morem.
Tako, kot je babici uspelo vse prikrivati pred okolico in me dovolj držati v strahu, da nisem nikomur niti črhnila, da sem njen koš za smeti, tako je meni nekako uspelo voziti do konca osnovne šole s samimi peticami, veliko prijatelji in na videz krasnim življenjem. Edino, kar se je spreminjalo je to, da sem pridobivala kilograme ter da se je črnina iz mojih las prelila na vsa moja oblačila. Navzven sem bila nasmejana, družabna, uspešna najstnica. Pač vedno v črnem. Veliko sem brala in vsi so mi govorili, kako sem inteligentna in odrasla. Za vrati doma pa sem, ko sem bila sama z babico, doživljala pravi pekel.
V šoli smo veliko govorili o nasilju vseh vrst, na koga se obrniti, kako ukrepati itd. Nikoli pa ni nihče omenil kaj narediti, ko se nad tabo psihično in fizično izživlja – babica. In to ravno ta babica, s katero sem v otroštvu obredla pol sveta na kolesu. Ta babica, ki me je povsod vedno rada vzela s sabo, ki je bila ponosna name in me je imela zelo rada. Takrat nisem razumela, da moje najstništvo ni imelo nič skupnega s tem, da je postajala vedno večji alkoholik, kar je uspešno skrivala pred ostalimi. Pred mano pa se je pokazala v najslabši možni luči. Ves svoj gnev nad lastnim življenjem je zlivala name. In to tako dolgo, da sem ga ponotranjila. Sledilo je obdobje mnogih poškodb, nesreč, operacij in od srečnega otroka je ostajalo vse manj. Ker sem bila najstnica to nikogar ni pretirano skrbelo, ker je to pač faza. Le nihče ni vedel, da ni moja.
Ob prehodu v srednjo šolo se je situacija samo še poslabšala. Uspelo mi je zbrati vse točke in se vpisati na željeno gimnazijo v sosednjem kraju, a moje ocene so strmo padale. Nisem se našla in velikokrat, izčrpana od vseh babičinih izbruhov, niti nisem zmogla pravočasno vstati, da bi šla na avtobus. Moje življenje je prekrila črna koprena. Delovala sem kot črni robot, a zmanjkovalo mi energije za boj s pošastjo v obliki babice, kaj šele za šolo in najstništvo. Spet sem bila tik pred tem, da vržem puško v koruzo, ko sem nekje zasledila TOM – Telefon za otroke in mladostnike. Nekega dne sem prišla iz šole in babica me je spet nadirala, zlasala in popljuvala. Nisem več zmogla in zaklenjena v svojo sobo sem v solzah poklicala telefonsko številko TOM-a. Oglasila se je krasna svetovalka. Povedala sem ji, da se čutim nevredno življenja, grdo in nesposobno. Nisem ji povedala, da je to zato, ker mi to že leta v glavo vbija lastna babica. Svetovalka je takoj prepoznala nujnost situacije in mi dala kontakte od najbližje pedopsihologinje. Obljubiti sem ji morala, da jo pokličem naslednji dan ter ji povem kdaj imam termin, ki ga bom dobila v najkrajšem možnem času, saj jih bo obvestila o mojem primeru. Ker je bila tako zelo prijazna in ker ji je bilo res mar zame, sem res poklicala in že čez nekaj dni sem prvič sedela na kavču pedopsihiatrične ambulante pri psihologinji.
Moja prva psihologinja je bila mirna in uglajena gospa. Spraševala me je, jaz sem odgovarjala, a iz nje je vel hlad. Bila je povsem drugačna od svetovalke TOM-a in kljub temu, da sem si resnično želela pomoči, se ji nisem mogla odpreti in zaupati. Kmalu me je napotila k pedopsihiatrinji in dobila sem recept za Prozac in Helex. Stara sem bila 15 let.
V tem času sem se uspela vsaj toliko odpreti pedopsihologinji, da sem razkrila vrh ledene gore situacije z babico. Ta je takoj ukrepala in obvestila starše. V nekaj dneh smo se preselili. Babica je hodila zvoniti v novo hišo in prosjačiti mamo, da se vrnemo, dokler ji oče ni prepovedal vstopa in zagrozil s prepovedjo približevanja. Vseeno je bila neverjetna škoda že storjena. Zlomila me je.
Bil je november, kmalu po mojem 16. rojstnem dnevu. Oče je prišel v mojo sobo pogledati zakaj še nisem oblečena za v šolo. Nisem mogla vstati. Nisem mogla govoriti. Nič nisem mogla. Nič. Dvignil me je iz postelje, me oblekel in napakiral v avto. Vso dogajanje je bilo zame zamegljeno, naslednje, kar se spomnim so besede dežurnega pedopsihiatra: »Ne skrbite, punca ni vzela ničesar, je pa očitno zelo hudo z njo. Govoril sem že z njeno pedopsihologinjo in pedopsihiatrinjo. Diagnoza je depresivna epizoda oz. depresia major. Vam to seveda ne pove kaj dosti in vam tudi ne rabi. Poskrbeli bomo zanjo. V najboljših rokah je.« Spomnim se ogromnega možaka, ki me je prijel za roko, me pogledal v otopele oči in skrbno dejal: »Vse bo dobro, deklica. Zdaj si na varnem.«
Ne spomnim se, kako sem prišla iz ambulante na pedopsihiatrični oddelek, spomnim pa se, da je bil večer in da sem skozi okno gledala luči ter si mislila, da bom očitno do konca življenja pač na psihiatriji. Sobo sem delila z dvema Prekmurkama, obe poskus samomora in malenkost starejši od mene. Od ene starši so naslednji dan po tem, ko si je ona poskusila prerezati zapestja in jo je vso v krvi našla mama, odpotovali na Tenerife. Nikoli je niso prišli obiskati. Ni me čudilo, da se je želela ubiti.
Začetek je bil zelo težak. Predvsem zato, ker je vse, kar se mi je zgodilo, dokazovalo, da je babica imela ves čas prav. Zguba sem. Nikoli ne bo nič iz mene. Ničvrednica, ki samo dela skrbi svojim staršem. Kmalu sem spoznala, da sem med krasnimi ljudmi, za katere pa sem mislila, da res ne spadajo tja. Nina je imela bulimijo in najlepši nasmeh na tem planetu. Lili je bila anoreksična in brisala sem ji solze, ko se tehtnica spet ni premaknila navzgor, čeprav je jedla in pila ogabne redilne napitke in je zato morala ostajati na pedopsihiatriji še en teden dlje. Barbara je slišala glasove, Tadeja sta neprestano bolela želodec in glava pa nihče ni vedel zakaj. Najbolj se me je dotaknila Tjaša. Imela je hudo shizofrenijo, a sva se lahko pogovarjali, nato pa je dobila napade in je postala zaradi močnih zdravil kot duh. Samo lupina je ostala. Pogled je bil popolnoma prazen. Vse punce in vsi fantje so bili dejansko krasni, srčni, inteligentni ljudje, ki nas je čudna pot življenja zanesla na to nenavadno stičišče. Na skupinski terapiji sem se prvič zares odprla, povedala vse, kar se mi je dogajalo z babico in takrat se je začela svetlikati luč na koncu tunela.
Odločili smo se, da menjam šolo in prepisala sem se v domači kraj, kjer sem zacvetela. Spet sem postala odličnjakinja, dosegla sem veliko stvari in odlično sem se ujela v novem okolju. Črnino oblačil so zamenjale barve in počasi sem se začela vračati k sebi. Bila sem stara 18 let in po dolgem času spet srečna. Babica je kmalu umrla. Na njenem pogrebu nisem čutila ničesar. Nikoli ne bom pozabila. Nikoli ne bom odpustila. Sem pa bila v tistem trenutku trdno odločena, da ji bom dokazala, da se je ves čas motila.
Edina stvar, ki mi je ostala, so bili odvečni kilogrami. Spoznala sem fanta, ki se mi je zdel naravnost sanjski in se noro zaljubila. Kmalu po začetku najine zveze mi je povedal, da sem mu sicer zelo všeč, a da sem predebela in da bo ostal z mano le, če to spremenim. Babica je imela spet prav – sem grda, ničvredna, debela. Ampak dal mi je priložnost, da to spremenim. In bom, sem se odločila. Začela sem stradati, a ni šlo dolgo, zato sem stradanju dodala prenažiranje in bruhanje. Gnusila sem se sama sebi. Začela sem se ukvarjati s športom in opuščati stvari – in ljudi – samo zato, da bi mu ustregla. Imel me je rad, vedno me je nasmejal, bil je krasen in ni me varal. Ni pa me nikoli sprejel takšne, kot sem. Morala sem se zmanjšati zanj. Tako osebnostno, kot sicer. Bolelo je, a za prvo ljubezen bi naredila vse. In tudi skrila vse. Dokler me enkrat ni slišal bruhati, ko je prišel k meni prej, kot je bilo dogovorjeno.
Bil je v šoku, v solzah sem mu povedala kaj se dogaja, nisem pa povedala zakaj. Vseeno se je čutil krivega. Takoj je začel iskati pomoč in povedala sem mu, da se želim pozdraviti, a da k psihologu več ne grem. Našel je skupino za ženske z motnjami hranjenja ter se dogovoril, da me pripelje na naslednje srečanje. Enako kot oče nekaj let prej, me je napakiral v avto in zgodovina se je ponovila. Vedel je za mojo preteklost in bolelo me je, da sem spet padla. Se bom sploh kdaj pobrala? Bom res vseeno na psihiatrijah do konca življenja?
Skupina za ženske z motnjami hranjenja mi je odprla oči, saj je bila glavna terapevtka prva oseba, ki je glasno rekla, da je ozdravela od anoreksije. Do takrat sem namreč vedno mislila, da se z motnjo hranjenja le sprijazniš in pač životariš do konca svojih dni. Po skupini sem našla še najbolj krasnega terapevta na centru za pomoč otrokom in mladostnikom in moj svet se je končno obrnil na bolje. Pri 22-ih sem spet zadihala s polnimi pljuči in se postavila na lastne noge.
S prvim fantom sva se razšla po več kot 8 letih zveze, ker sva želela različne stvari in ker nisem več želela zanikati sebe ter sem želela življenje zajemati s polno žlico. Pri 26. letih sem spoznala drugega fanta s katerim sva skupaj že več kot 12 let in ki me sprejema točno takšno, kot sem. Moj odnos z mojim telesom je veliko boljši in vsak dan se od njega učim, kako se imeti rada še bolj, za kar sem mu neskončno hvaležna.
Danes sem stara 38 let. Živim v tujini, sem zelo uspešna v profesionalnem smislu in izjemno srečna v svojem življenju. Pred nekaj meseci, ko mi je umirala druga babica – očetova mama, ki je bila skozi vso življenje moj angel, sem se ponovno odločila za pomoč terapevta pri žalovanju, saj me je smrt in umiranje moje ljube babice povsem potrla. Pričakujem tudi prvega otroka, zato je še toliko bolj pomembno, da se počutim dobro. Terapevt je krasen in že zdaj mi je ogromno pomagal. Ostala bom z njim vsaj še malo po porodu, saj se zavedam, da me lahko doleti poporodna depresija.
Šla sem preko trnja do zvezd. Čeprav mi je babica dolgo prala možgane, da si drugega, kot trnja, tako ne zaslužim. Zdaj vem, da to ni res. Res pa je, da včasih skozi trnje enostavno ne moreš sam in da potrebuješ roko strokovnjaka, da te potegne iz največjih globin obupa. Naučila sem se tudi, da nimamo z vsemi kemije, ki je izjemnega pomena v teh primerih, in če je ni, pač iščeš naprej, dokler ne najdeš takšne osebe, ki ji boš zaupal, da te bo vodila proti svetlobi. Vsak korak moraš tako ali tako narediti sam. Le veliko lažje je, če imaš oporo v obliki strokovnjakov s področja mentalnega zdravja. Zase vem, da bi bilo moje trnje veliko pregosto zame in da sama ne bi uspela priti do zvezd.
Adrijanova zgodba
Naj bo moja zgodba naša zgodba! Cena želje po uspehu je višja kot katerikoli avto ali luksuzna dobrina. Če pretiravaš, plačaš z anksioznostjo in izgorelostjo. Zakaj bi mi verjeli? Zato ker sem nekdo, ki še danes plačuje svojo neprevidnost. Pa naj se vrnem na začetek….
Naj bo moja zgodba naša zgodba!
Cena želje po uspehu je višja kot katerikoli avto ali luksuzna dobrina. Če pretiravaš, plačaš z anksioznostjo in izgorelostjo. Zakaj bi mi verjeli? Zato ker sem nekdo, ki še danes plačuje za svojo neprevidnost. Pa naj se vrnem na začetek.
Ko sem se 1. januarja z avtomobilom odpravil na mojo tedensko pot iz Velenja proti Mariboru, se je vse zdelo kot običajno. Z družino smo spili kavico, poljubčkal sem nečakinjo, objel punco in odšel. Sredi poti me je začelo stiskati v prsih in najprej sem pomislil, da to ni nič posebnega, pač tista kavica se mi ni dobro prilegla. Nato pa so moji možgani začeli premlevati dogodke iz preteklih tednov. Malo pred tem je ta svet zapustila mlada punca zaradi srčnega zastoja. Mlada. Nedolžna. A kljub vsemu ranljiva. Zadelo me je; vsi smo isti in nihče se ne more obraniti neizogibnega: smrti. Začelo me je stiskati še bolj, še bolj, še bolj. Srce mi je začelo glasno razbijati, postalo mi je vroče, dobil sem mravljince po celem telesu, jezik se mi je zatikal. Pred sabo sem že videl naslovnico v časopisu »Na avtocesti zaradi srčnega zastoja zavil v ograjo in umrl«. Nemudoma sem zapustil avtocesto in poklical pomoč. Po temeljitem pregledu v UKC v Mariboru sem se odpravil domov. Naslednji dan sem na izkušnjo ponovno vrnil misli. Zakaj me je tako stiskalo? Zakaj me spet tako stiska? Imam kaj narobe v avtu? Se spuščajo plini? Zakaj ravno jaz?
Minil je mesec in izkušnja je bila bolj ali manj za mano. No, vsaj tako sem mislil, dokler nisem ponovno odšel na pot, ista zgodba, bolečina v prsih, mravljinci, vročina. Umiram. Kako ravno jaz, zakaj ravno jaz?
Ponovno sem nemudoma prenehal z vožnjo in – česar takrat nisem vedel – ponovno prekinil svoj val tesnobe. Kar naenkrat pa se je val tesnobe začel dogajati vsak dan. Kaj vsak dan, vsake 2-3 ure. Vklopil sem varovalke in tako kot sem prenehal z vožnjo avtomobila, tako sem prenehal tudi z ostalimi situacijami, kjer bi mi bilo neprijetno, če bi se mi kaj zgodilo. Prenehal sem hoditi na fakulteto zgodaj zjutraj, da se mi ne bi slučajno na poti kaj pripetilo, pa mi nihče ne bi mogel pomagati. Prenehal sem se tuširati in tudi prenehal sem s spolnimi aktivnostmi, da ne bi bil v primeru infarkta slučajno gol ob prisotnosti reševalcev. Prenehal sem se sproščati ob študentskih torkih, saj bi bilo neprijetno, če bi se mi na ŠTUK-u kaj zgodilo, pa me nihče ne bi opazil, ali pa bi si mislil, da sem na trdih drogah. Prenehal sem živeti. Ankisoznost, ki se je vse bolj nakopičila, me je uničevala. Stalno preverjanje telesnih simptomov pri cimru, ki slučajno študira medicino, nenehni obiski pri zdravniku in mnogo stvari, ki jih ne dela nihče, samo zato, da bi se počutil bolje. Obupal sem. Ko sem vohal cvetlice, sem si že mislil, da je to moj pogreb, ko sem vohal ogenj, sem mislil, da sem že v grobu in voham sveče. Vse skupaj je pripeljalo do te stopnje, da se nisem moral več normalno sprostiti. Tri mesece konstantne pripravljenosti me je pripeljalo na rob. Tesnoba se je pomnožila z depresijo in življenje ni imelo več smisla.
Nekega dne sem sedel na fakulteti in pripravljal zapiske za prihajajoče kolokvije. V avli je takrat ravno potekala podelitev diplomskih listin in takrat mi je v misli padlo da bi bilo grozno, če bi kdo iz mojega nadstropja skočil dol in naredil samomor. Kar naenkrat so te vizije dobile osebo, to sem bil jaz. Vizije kar nisem moral ustaviti, nisem se moral spopadati s tem. Odšel sem, saj me je čez eno uro čakalo popoldansko delo pri RTV-ju. Med delom sem na vse pozabil, nakar pa je prišel odmor in vizije so se vrnile. Različne – od samopoškodovanja v avtomobilu do sedenja na železniških tirih. Tudi to je minilo, a začel sem se spraševati, kaj se dogaja. Vrnil sem se domov pozno zvečer in tokrat moje punce ni bilo doma, saj je za vikend odšla domov. Bil sem sam, mislil sem, da bom že zvozil. Nato pa so se vizije vrnile. Začel sem jokati. Si to moja podzavest zares želi? Si želim to jaz? Ne, to ne mora biti tako. Moram poiskati pomoč.
Klical sem vse možne linije za pomoč v stiski, a ura je bila že pozna, zato se mi pravzaprav nobena ni oglasila. Ni mi preostalo drugega, kot da pomoč poiščem na psihiatričnem oddelku UKC Maribor. Poklical sem 112, zaprosil sem za pomoč in odpeljali so me ravno tja, kamor je pot želela da grem.
Po temeljitem razgovoru s psihiatrinjo, prejeti dozi zdravil in prespani noči v sivi coni, so me preselili na zaprti oddelek na psihiatriji. Bil je vikend in ni se kaj dosti dogajalo. Zaprti oddelek je hkrati krut in koristen. Vzamejo ti telefon in stike z zunanjim svetom imaš pravzaprav samo 20 minut na dan. Če nimaš dovoljenih izhodov (ki so trikrat na dan po 30 minut), lahko greš na vrt velik 2 x 2 metra in tam preživiš nekaj minut, sicer pa si zaprt za štirimi stenami. Ko izveš za ta pravila se ti zdi, da boš na zaprtem oddelku zelo težko preživel. Potem pa se ti začne odpirati. Prve dni sicer veliko spiš, saj te tablete utrujajo. Potem pa imaš ogromno časa za razmišljanje, da po sesutju sistema prideš k sebi, se pomiriš. Veliko časa imaš za branje, igranje šaha, namiznega tenisa in mnogo drugega. Spoznaš pa ogromno ljudi, z drugačnimi in tudi z zelo podobnimi težavami kot ti. Veliko se lahko pogovarjaš o izkušnjah drugih ljudi in že to ogromno pripomore tvojim težavam.
Po nekaj dneh sem se preselil na oddelek za nadaljevalno psihiatrično zdravljenje. Ta oddelek se sprva zdi kot nov svet. Ponovno se vzpostaviš z zunanjim svetom preko telefona, dovoljene imaš obiske, zunaj si lahko med 6. in 21. uro in počneš lahko skoraj vse. Tudi na odprtem oddelku sem se ogromno naučil, predvsem pa sem še vedno imel čas delati na sebi in se pripravljati na čas, ko se vrnem iz zdravljenja.
Po slabih treh tednih sem zapustil psihiatrijo. Spremenjen, pripravljen in zagnan. Vizije so izginile, imel sem željo po rekreaciji, ni me več tako stiskalo v prsnem košu in imel sem željo po izboljšanju načina svojega življenja. Tri tedne sem preživel na zdravljenju in pod rokami strokovnjakov na področju duševnega zdravja sem se ogromno naučil. Tehnike sproščanja, tehnike preusmerjanja pozornosti, prednosti rekreacije, prednosti meditacije, sproščanje ob glasbi. Imel sem ogromno motivacije in ponovno sem bil podoben samemu sebi. Po dolgem času sem bil zelo zadovoljen s samim sabo in to je tisto, kar mi je ogromno pomenilo.
Ko sem se vrnil iz zdravljenja sem ob sebi imel najbližje, ki so mi pomagali, da se ponovno vrnem v star sistem. Ponovno sem začel delati obveznosti za fakulteto, delati ob študiju, dnevno telovadim, berem, pišem in delam stvari, ki me spravljajo v dobro voljo.
Ker pa še vedno želim razčistiti, zakaj je do tega prišlo, in ker imam še vedno manjši strah pred vožnjo avtomobila, sem se odločil, da začnem hoditi na psihoterapijo. Trenutno sem v psihoanalitični terapiji in tudi tukaj sem se ogromno naučil o sebi in zakaj je do moje tesnobe prišlo.
Pa naj samo na hitro razložim, da ne bom predolg: Sem zelo deloven človek, dolgočasenje me ubija. Odraščal sem v veliki družini, saj imam kar štiri brate. Nismo imeli najboljših življenjskih pogojev, a vedno smo se imeli radi. Delal sem dve srednji šoli (po izobrazbi sem ekonomski tehnik in srednješolski glasbenik/instrumentalist) in vedno sem na svojih področjih želel blesteti. Kot glasbenik sem bil zelo uspešen in imam kar nekaj zlatih in prvih nagrad iz državnih in mednarodnih tekmovanj. Sedaj študiram Medijske komunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in tudi tukaj sem že zelo uspešen. Študij teče pravzaprav brezhibno, ob študiju pa se že samostojno izobražujem in opravljam študentsko delo pri mariborskem regionalnem centru RTV Slovenija.
Na vseh področjih življenja sem želel biti med boljšimi, pa naj je šlo za šport, šolo, glasbo ali pa tudi družabne igre in še kaj bolj brezveznega. To je terjalo svoj davek. Vse skupaj je preveč za enega človeka in to je tudi razlog, zakaj izgorimo in zakaj dobimo napade tesnobe. Seveda gre še za druge faktorje, a že to je dovolj, da kronično zbolimo in se začnemo zdraviti s tabletami, kar sicer pomaga, ni pa to najbolj optimalna rešitev.
Na kratko, življenja ne jemljimo samoumevno, vse ni tako enolično kot izgleda. V primeru da misliš, da nekaj ni v redu, nemudoma poišči pomoč. Pa če gre za najbolj preproste težave, poiskati pomoč ni narobe. Vsak ima priložnost spopasti se s samim sabo in težave, ki nas obdajajo, so včasih bolj kompleksne kot mi mislimo. Moja tesnobo bom premagal, ker sem se tako odločil sam, svetujem, da tako naredi vsak, ki ga muči karkoli.
Obstajajo strokovnjaki na področju duševnega zdravja in oni bodo brez težav razrešili tvoje težave. Če pa te je sram pomoči, se moraš vprašati, v kakšni družbi živimo. Vsak je ranljiv in vsakemu se to lahko prigodi, zato se sramujem družbe, ki ne sprejema psihične in druge pomoči. Začnimo se o tej stigmi na glas pogovarjati in rešimo problem enkrat za vselej.
Jaz sem Adrian Drago Poprijan in če lahko jaz, lahko tudi ti!
Nikina zgodba
Sem 20-letna študentka, ki si ne bi nikoli mislila, da bo šla pri svojih letih čez toliko ovir in težav. V življenju sem doživela številne padce in vzpone, večje in manjše, vendar meni so se takrat zdeli ogromni. Kot otrok poln energije, družaben, aktiven na različnih področjih nikoli ne bi pomislila, da me bo življenje pripeljalo pred toliko izzivov. Šport in ples sta mi vedno predstavljala užitek in svobodo, saj sem že od majhnega uživala v najrazličnejših športih in plesu, ampak je prišlo obdobje, ko me ni nič osrečevalo…
Sem 20-letna študentka, ki si ne bi nikoli mislila, da bo šla pri svojih letih čez toliko ovir in težav. V življenju sem doživela številne padce in vzpone, večje in manjše, vendar meni so se takrat zdeli ogromni. Kot otrok poln energije, družaben, aktiven na različnih področjih nikoli ne bi pomislila, da me bo življenje pripeljalo pred toliko izzivov. Šport in ples sta mi vedno predstavljala užitek in svobodo, saj sem že od majhnega uživala v najrazličnejših športih in plesu, ampak je prišlo obdobje, ko me ni nič osrečevalo.
Začelo se je že v osnovni šoli, ko sem se začela zaradi spleta okoliščin počutiti zelo slabo, nič več me ni veselilo, skoraj vsak dan sem jokala, nisem več videla smisla v življenju. Ko so me sošolke spraševale, če je kaj narobe, sem z nasmehom na obrazu odgovorila, da sem v redu, da se nič ne dogaja, čeprav sem globoko v sebi vedela, da ni nič v redu in, da se že predolgo tako počutim. Ampak bala sem se povedati komurkoli, bala sem se povedati, ker nisem vedela, kako bo reagirala okolica, da bom zasmehovana, ker sem mislila, da moje težave pa že niso tako hude. In če se ne vidi težav navzven lahko to sama rešim. Pa sem se uštela, namreč težave so se le še stopnjevale in po dolgem času sem se sama pri sebi odločila, da tako ne bo šlo več naprej in skušala nekaj spremeniti. Tega sem se lotila tako, da sem se začela še več ukvarjati s športom, prav tako pa sem tudi vnos sladkarij omejila in začela bolj paziti pri prehrani. Sprva sem mislila, da mi gre na bolje in, ko sem videla prve rezultate, da se po športu vsaj malo boljše počutim sem s tem nadaljevala, hkrati pa sem še bolj omejila vnos hrane. Seveda je poleg tega bilo težko opravljati tudi šolo, vendar sem nekako shajala. Dokler nisem prišla do te točke, da sem postala obsedena s telovadbo in hrano, imela sem točno določene ure obrokov in poskrbela sem, da sem zaužila precej manj, kot sem pokurila, to je bilo takrat središče mojega življenja. Ljudje okoli mene so začeli opažati spremembe, ampak ker je šlo tukaj postopoma niso ravno sklepali na težave v duševnem zdravju, saj ni bilo vidno navzven. Kmalu pa se je to začelo kazati tudi navzven, začela sem se čedalje bolj zapirati vase, postala sem razdražljiva in nisem se želela družiti, prav tako sem izgubila veliko teže, začeli so mi izpadati lasje, bila sem šibka, neprestano me je zeblo, ampak jaz sem sebe še vedno videla na poti uspeha, da mi bo tako uspelo umreti. Po poletnih počitnicah so vsi okoli mene opazili, da sem se močno spremenila, začeli so me spraševati kaj je narobe, jaz pa sem le z nasmehom odgovarjala, da ni nič, da imam samo malo zdravstvenih težav in, da bom že zmogla, samo čas potrebujem. Ampak ni bilo tako, saj so se kmalu začele še težave z želodcem, bolečinami in tudi fizičnimi boleznimi.
Prišla je prva hospitalizacija, kjer me je ob tem, da je kdo pomislil, da imam depresijo, motnjo hranjenja in anksioznost spreletel srh in sem to zanikala, kajti to je zame takrat pomenilo poraz in velik neuspeh. Glas v meni mi je govoril, da mi nič ne uspe, da sem ničvredna, da so zaradi mene samo težave in, da bi bilo bolje, da me ne bi bilo, ker sem vsem v napoto. Čeprav sem, ko gledam za nazaj imela veliko alarmantnih znakov tega ni nihče posumil prej, zato sem bila kmalu odpuščena s fizično diagnozo, vendar čez en teden zopet hospitalizirana, tokrat pa je šlo tako daleč, da ni ostalo le pri sumu na anoreksijo, depresijo in tesnobo, ampak sem bila premeščena na pedopsihiatrični oddelek, ker sem bila že tako izžeta, da doma ni šlo več. Takrat je pot postala še težja – soočiti se s tem, da s tabo nekaj ni v redu, kako povedati drugim, manjkati v šoli, kaj če mi ne bo uspelo – milijon misli se mi je podilo po glavi, ampak ta hospitalizacija me je takrat najbrž rešila, najtežje obdobje zdravljenja pa je prišlo po odpustu domov. Da sem sprejela, da nisem v redu sem potrebovala kar nekaj časa, vseeno pa sem se po svojih najboljših močeh trudila napredovati in delati korake v smeri k ozdravitvi. Še vedno pridejo težja obdobja in padci, ampak jih skušam predelati in že prej ukrepati, se s kom pogovoriti, itd. In ni me sram povedati, da sem bila hospitalizirana na pedopsihiatričnem oddelku sprva zaradi anoreksije, in potem še pridružene depresije in anksioznosti. V tem trenutku ne vem, če sem vse že povsem premagala, ampak sem na poti proti temu in si želim znova zaživeti. In še vedno imam zdravila, antidepresive, hodim k psihiatrinji in vsak dan mi predstavlja izziv, ampak se trudim in skušam ne odnehati, znova se učim poslušati sebe in izražati čustva ter občutke, se pogovoriti s kom o stiskah in težavah, ki me bremenijo, v vsakem dnevu poskušam najti vsaj kakšen lep trenutek in pa nekaj časa nameniti sebi. Tebi, ki pa to bereš, ne se bati poiskati pomoči, to ni odraz šibkosti, res ne, ampak odraz moči, poskusi si priznati svoje težave in jih sproti reševati, kajti povem ti, če jih potlačuješ, izbruhnejo še v večji meri. Duševno zdravje bi moralo postati tema vsakodnevnih pogovorov in ne nekaj abstraktnega, saj je tako pomembno kot telesno zdravje, prav tako pa sta duševno in telesno zdravje povezana. To je bila moja lekcija za življenje, katere ne privoščim nikomur, če pa se kdo s tem sreča pa naj čimprej poišče pomoč in se ne obsoja. Kajti včasih že pogovor in deljenje svojih občutkov ter težav pomaga. Nisi sam_a na tej poti, čeprav se velikokrat tako počutiš.
Svojo zgodbo sem se odločila deliti, ker bi rada, da duševno zdravje ne bi bilo več stigmatizirano in da bi vsaj komu vlila nekakšno upanje za nadaljevanje življenja. Dolgo sem se težav, s katerimi sem se spopadala / se še spopadam sramovala, zdaj pa mi je vseeno kaj si ostali mislijo, saj je najbolj pomembno tvoje zdravje in počutje, vse ostalo pride zraven. Nisi sam_a in poiskati pomoč ni odraz šibkosti. (Spre)govori, ne zadržuj stvari v sebi, ker bodo enkrat izbruhnile. Upam, da je ta zgodba sporočilo, da je vedno nekje luč na koncu tunela in rešitev za vsako težavo. In, če sem z delitvijo svoje zgodbe pomagala vsaj eno osebi, da se počuti manj samo, bolj sprejeto in normalno je moj namen že izpolnjen.
Mihova zgodba
Včasih se mi je zdelo, da so se moje težave pojavile kar čez noč. Dolgo časa sem si svojo otožnost, nerazpoloženost in ostala podobna občutenja razlagal s tem, da je to enostavno del moje osebnosti. Da sem pač introvertiran. Verjetno je del tega razmišljanja izviral iz tega, da o tem z nikomer nisem spregovoril. Po naključju pa sem v srednji šoli obiskal psihiatrinjo in uvidel, da temu morda vendarle ni tako …
Moje ime je Miha, star sem 22 let in prihajam iz Ljubljane, kjer živim že od rojstva. Trenutno študiram psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Do psihologije sem že dolgo časa gojil močno zanimanje, zaradi česar sem se tudi odločil za ta študij. Zadnje čase pa odkrivam tudi svojo ljubezen do sociologije, filozofije in kvirovske teorije, ki jo skušam povezovati s svojim pridobljenim znanjem psihologije. Prav tako imam zelo rad prebiranje najrazličnejših knjig in poezije, čeprav zadnje čase za to najdem vse manj časa, moja knjižna polica pa je sestavljena bolj iz znanstvenih člankov in učbenikov.
Večino svojega življenja sem preživel s svojimi starši in mlajšo sestro v hiši, ki si jo delimo z babico in dedkom, zdaj pa že več kot dve leti živim skupaj s svojim partnerjem, s katerim sva se pred kratkim tudi zaročila. Najbolj zanimivo je, da se najino trenutno (že tretje) stanovanje nahaja le kakšnih deset minut stran od moje rojstne hiše.
Sebe kot otroka se spominjam kot tihega, zaprtega vase in brez velikega števila prijateljev. Pogosto sem bil žalosten in slabega razpoloženja, ne da bi vedel, zakaj. Prav tako sem se vedno soočal z napetostjo, zaskrbljen sem bil nad vsako malenkostjo, ki je marsikdo drug ne bi niti opazil, kaj šele razmišljal o njej. Tabori in športni dnevi? Za mene je bil to največji stres na svetu. Zakaj? Ker nikoli nisem mogel vedeti natančnega poteka takih dogodkov, torej kaj vse se bo sploh dogajalo, kaj točno bomo počeli, kdaj, kako bom cele dneve preživel s svojimi sošolci, s katerimi si nisem bil ravno najbolj blizu … Skratka, ničesar nisem mogel imeti pod nadzorom. Vendar so mi ostali (kot sem si tudi sam) govorili, da je to le del tega, kakšen pač sem; malo nervozen introvert. Nič posebnega ali vrednega pozornosti. Tako sem se nekako ujel v to zanko in se poskušal naučiti sprejemati svoja čustva kot del moje introvertirane osebnosti, proti kateri ne morem kaj dosti storiti. Nekaj časa je to še delovalo, v 2. letniku srednje šole pa vse te bolečine, otožnosti, ki se je vedno bolj kopičila in ki sem jo nosil v sebi nisem zmogel več prenašati. Temu se je pridružilo še spoznanje, da me privlačijo osebe istega spola, kar je prineslo še toliko več stresa zaradi negotovosti, kakšni bodo odzivi družine in okolice, če se razve, da sem gej. Vse to je pripeljalo do tega, da sem se začel samopoškodovati – vsakič ko sem z britvico naredil plitvo zarezo v svojo roko se mi je zdelo, da iz nje sploh ne prihaja kri, temveč se iz nje počasi izliva majhen del moje bolečine. Morda sem šele takrat pomislil, da vse kar doživljam mogoče vendarle ni tako nedolžno.
Po spletu okoliščin sem bil napoten k psihiatrinji – pa ne zaradi duševnih stisk, ker teh nisem delil z nikomer, temveč zaradi drugih zdravstvenih težav. Ugotovil sem, da je morda to lahko zame prostor, v katerem lahko (končno) prosto govorim o svojih stiskah, ki sem jih doživljal. Poleg terapije s tableti mi je psihiatrinja že od samega začetka svetovala, da sem hkrati vključen tudi v proces psihoterapije. Imel sem srečo, da je poznala psihoterapevtko, ki je takrat preko koncesije ponujala brezplačno terapijo (kar je žal precejšnja redkost). Sprva sem bil močno skeptičen. Pa saj mi govorjenje o svojih težavah ne bo pomagalo ali me celo ozdravilo … Sploh pa si nisem predstavljal, kako bi sploh bilo mogoče, da eno celo uro govorim o sebi. Poleg tega pa… Kaj če mi terapevtka sploh ne bo všeč? A skrbi so bile vendarle odveč – s psihoterapevtko sem se že takoj zelo dobro ujel. Sprva sem res malce težje govoril o sebi, a sem se že po prvih nekaj srečanjih uspel povsem sprostiti in brez težav sem začel pripovedovati o vsem. Najina srečanja, vsak torek ob dveh, sem zelo cenil, saj sem vedel, da je ta ura namenjena izključno meni in lahko brez obsojanja govorim o čemerkoli želim. Terapijo sem obiskoval več kot dve leti, nato pa sem proces zaključil in sicer iz več razlogov. Eden je bil, da se mi je zdelo, da sva prišla do nekega (začasnega) zaključka, poleg tega pa je terapija postala plačljiva in si je enostavno nisem mogel več privoščiti. Vsekakor pa so mi na psihoterapijo ostali zelo lepi spomini in še vedno ohranjam misel, da se lahko kadarkoli vrnem, v kolikor bi to potreboval. Po izstopu iz terapije sem še naprej ostal v psihiatrični obravnavi, ki sem jo vsekakor potreboval. Prišel sem namreč do zaključka, da tablete ne morejo rešiti mojih težav, lahko jih zgolj ublažijo, po drugi strani pa vem, da tudi samo pogovor v mojem primeru ne bi bil dovolj. Za razliko od mnogih psihiatrov je moja na najinih srečanjih spodbujala pogovor in si zares vzela čas zame. Čeprav je bila pot iskanja pravih zdravil zelo dolga, me je spodbujala, da ne obupam, in skupaj z mano iskala najboljše rešitve.
Nekoliko bolj specifična tema, s katero sem se med drugim ukvarjal, je bila moja pripadnost LGBTQIA+ skupnosti. Vse prevečkrat se zgodi, da se strokovnjaki, neizkušeni na tem področju, preveč osredotočijo zgolj na LGBTQIA+ identiteto, ki jo obravnavajo kot izvor vseh težav. Zato sem še posebej cenil, da se ne psihiatrinja ne psihoterapevtka nikoli nista preveč osredotočali na to in moje razkritje identitete sprejeli z veliko mero topline in sprejemanja in jo upoštevali kot zgolj še eno izmed mojih okoliščin. Tako sem bil pravzaprav v tem kontekstu deležen prve zares pozitivne izkušnje sprejemanja svoje identitete.
Danes še naprej ostajam v obravnavi pri psihiatrinji, čeprav se z njo ne srečujem več tako pogosto kot sem se v tistem obdobju. In ne, ne morem trditi, da sem »ozdravljen«, vse moje težave in misli niso kar nenadoma izginile. A zdi se mi, je pri tem pomembno, da sem se z njimi naučil shajati in jih do določene mere tudi sprejemati.
Duševno zdravje sestavljajo vzponi in padci – upam si trditi, da brez izjeme. In zdi se mi, da je prav to tisto, kar je najpomembneje vedeti. Vsak padec še ne pomeni, da je upanja konec in da nam preostane le še to, da se vdamo v usodo. Nikakor. Poleg tega sem skozi leta spoznal še eno izredno pomembno stvar – pogovor pomaga! Do konca izžet kliše, kajne? Pa vendar je zame to res. Predvsem skozi proces terapije sem ugotovil, da je pomembno, da se o svojih težavah pogovarjam z drugimi, ne le strokovnjaki na tem področju, temveč tudi svojimi bližnjimi. Čeprav na začetku to vsekakor ni bila lahka naloga, sem sčasoma postal povsem odprt in se brez zadržkov lahko s komerkoli pogovarjam o svojem duševnem zdravju, tudi če osebe ne poznam tako dobro. Ugotovil sem namreč, da s tem ugotoviš ogromno stvari o sebi, hkrati pa tudi o drugi osebi. Menim, da pogovor o tovrstnih intimnih zadevah lahko prav vsak odnos (naj bo to družinski, prijateljski, partnerski) močno poglobi in okrepi, vsaj glede na lastne izkušnje. Poleg tega odkritost o tovrstnih tematikah lahko tudi druge spodbudi, da spregovorijo o svojih težavah. Sam sem šele takrat, ko sem o tem začel govoriti, odkril, da še zdaleč nisem edini, ki se spopada s težavami. Postopoma so mi tudi prijateljice in prijatelji pričeli bolj odkrito pripovedovati o svojih težavah in svojem duševnem zdravju – nekaj, kar se verjetno ne bi zgodilo, če ne bi sam nikoli spregovoril o tem. Danes je pogovor o duševnem zdravju in stiskah z vsemi mojimi bližnjimi nekaj povsem običajnega. Vsaj upam, da je v večini primerov tako. Delimo si težave (in seveda tudi dobre stvari!), ne toliko v upanju za nasvet, ki nas bo razsvetlil, dovolj je že to, da te nekdo zares posluša. Že to, da ubesediš svojih misli, ti lahko pomaga spoznati stvari, ki jih sicer morda ne bi …
Zato je moj nasvet prav vsakomur – pogovori se. Najdi osebo, ki ji zaupaš in ji povej svoje težave. Obstajajo boljši in obstajajo slabši strokovnjaki, vendar verjamem, da za vsakega obstaja nekdo. V vsakem primeru pa se pogovori tudi s svojimi bližnjimi. V svojemu življenju smo obdani z najrazličnejšimi osebami in z vsako izmed njih gojimo poseben, edinstven odnos. Verjamem (upam), da obstaja v življenju (vsaj) večine oseb oseba, s katero lahko zgradita zaupen odnos, ki bo koristil obema. Tudi na področju duševnega zdravja. Mogoče se komu to res zdi klišejsko ampak kliše gor, kliše dol – pogovor je lahko zelo močno in pomagajoče dejanje. Ljudje smo socialna bitja, kot slišimo večkrat, narejeni smo za življenje z drugimi; to je že naša evolucijska nagnjenost. Včasih je naša povezanost mogoče obstajala (in tudi danes to še lahko drži) bolj zaradi fizične varnosti, vendar imamo priložnost, da s soljudmi zgradimo pristne in tesne odnose in se pogovarjamo tudi o najtežjih temah – o tem, kar nas v resnici naredi ljudi.
Aleksina zgodba
Dihej, dihej, dihej, še tri minute pa boš doma, še en ovinek. Drž ključe trdno. Dihej. Pomir se. Nehej! Nehej! Nehej! Samo še malo. Leva noga, desna noga. Leva noga, desna noga. Ugh, zakaj zmerej ko gre use uredu. Okej še malo. Hiša. Vrata. Okej doma sem. Odklen pa zapri. Odklen pa zapri. Zdej se lahko zlomim. No tako nekako bi razložila moje vsakodnevne misli na glas, vendar bi verjetno ljudje mislili, da sem nora, ko bi se mogla naglas opominjati na nekaj tako preprostega kot je dihanje.
Dihej, dihej, dihej, še tri minute pa boš doma, še en ovinek. Drž ključe trdno. Dihej. Pomir se. Nehej! Nehej! Nehej! Samo še malo. Leva noga, desna noga. Leva noga, desna noga. Ugh, zakaj zmerej ko gre use uredu. Okej, še malo. Hiša. Vrata. Okej, doma sem. Odklen pa zapri. Odklen pa zapri. Zdej se lahko zlomim. No, tako nekako bi razložila moje vsakodnevne misli na glas, vendar bi verjetno ljudje mislili, da sem nora, ko bi se mogla naglas opominjati na nekaj tako preprostega kot je dihanje. No, če sem iskrena, večino ljudi že tako misli, da sem nora, ampak na žalost to ni nikakor povezano z mojim dejanskim mentalnim zdravjem.
Verjetno bo najlažje, če začnem kar od začetka oziroma od prvih trenutkov, ki se jih še spomnim. Kadar me kdo vpraša, kdaj se “ti je to začelo” ne morem ravno pomisliti na nek določen travmatičen dogodek, ki bi me zaznamoval na tak način. Vse, kar se spomnim je majhna punčka z blond čopki in velikimi očmi, ki se vsak večer joče in trese, ker jo je strah, da bi naslednji dan pozabila nekje radirko in bi bila učiteljica jezna na njo ali pa kaj še bolj radikalnega kot to, da bom zagotovo polila čaj iz skodelice, ko ga bom nosila do mize, kaj šele, če je pomislila, da bi jedla čokolado in bi bila slučajno umazana okoli ust, ker bi se ji nato vsi posmehovali. Seveda je bilo tudi tukaj prepričanje, da se starša ne marata, ker je mami slučajno med filmom zvečer rekla, da je igralec v filmu lep. A tej mali punčki se je to zdelo popolnoma normalno razmišljanje saj takrat nihče ni omenjal besede anksioznost. No, bodimo realni, tudi izgovoriti je ne bi znala, zato je mislila, da je normalno, da vsak dan živiš v stalnem nemiru in neki neprijetnosti. To se je seveda vsak dan stopnjevalo saj zunanji svet ni vedel, da vsak dodaten pritisk okoli mene začutim vsaj dvakrat huje. Svet že tako rad daje pritiske na nas, še posebej ko smo mladi in neizkušeni. Takrat se nam vsak najmanjši problem zdi katastrofalen, kar je seveda logično, saj ne vemo, kaj vse se nam dejansko še lahko zgodi. Na žalost me niso v osnovni šoli spremljali zgolj demončki v meni, vendar tudi kar nekaj neprijetnih demončkov okoli mene, ki niso ravno lajšali mojih mladostnih let. Mogoče je na celotno izkušnjo vplivala celo moja anksioznost, ki me je velikokrat prepričala, da stvari delam drugače, veliko bolj nenormalno in preračunljivo kot bi jih drugače. Neštetokrat sem prijatelje prosila za potrditev naših načrtov in nato želela vedeti vse, kar se bo dogajalo. Oni so mislili, da sem nek čuden »control freak«, ampak to je bil edin način, da sem se lahko pripravila, da sem zapustila svoj varen kotiček v moji postelji, kjer sem se dejansko počutila približno mirno. Ti neprijetni demončki so ostajali ob moji strani skozi celo osnovno šolo in mi skakali po glavi ob vsakem najmanjšem opravilu, druženju, ocenjevanju itd.
Moja druga prijateljica depresija je prispela nekaj let kasneje, a sta se z anksioznostjo odlično ujeli in me brez premora spremljali vsak dan. Ta prijateljica se je kazala nekoliko drugače, bila je bolj tiha, a zarita globlje v meni. Četudi nisem znala natančno opisati in razložiti kaj počne, mi je neprestano povzročala neprijeten občutek neodvisno od tega, kaj sem počela, s kom in kako. Še vedno ne znam točno razložiti, kaj se dogaja z menoj, vendar sem skozi leta razmišljanja nekako znala sama razumeti te občutke, čeprav so mi še vedno precej nelogični za razložiti. Znotraj sebe čutim nekakšno praznino, za katero nikakor ne vem, kako jo zapolniti. Ta praznina ni posledica izgube neke osebe ali stvari, ampak bolj kot prazna zapuščena hiša, katere poznaš vsak kotiček, a je vseeno ne moreš opremiti, da bi se počutila bolj domače. Na žalost lahko vabiš prijatelje v hišo, v njej opravljaš različne hobije, jo okrašuješ na vse različne načine, ji dodajaš sosede in okolico lepo urediš, vendar iz hiše kar ne želi nastati dom.
No, za razliko od mojih drugih težav, ki jih ne morem točno časovno umestiti, se svojega prvega paničnega napada spomnim kot bi se zgodil včeraj. Bila sem v osmem razredu med učenjem za test iz zgodovine. Čeprav mi je anksioznost povzročala težave pred vsakim testom, se mi je tisti dan zdela še posebej glasna, a sem jo poskušala zanemariti kot druge dni. Glasovi so postajali vedno glasnejši in kmalu nisem slišala ničesar drugega kot te demončke v glavi. Roke so se mi začele tresti bolj kot po navadi in vid se mi je začel megliti. Občutek sem imela kot da je moj vsak dih zadnji. Vem, da se sliši kot da pretiravam, a dobesedno je bila moja edina misel v trenutku, da je to moj konec. V pljuča nisem uspela spraviti niti daha svežega zraka. Zdelo se mi je, kot da so minile ure preden sem uspela ponovno zadihati in se vsaj približno umiriti. Po tem sem mislila, da se mi je uradno zmešalo in tega nisem upala izreči naglas nikomur. Seveda sem bila po napadu popolnoma izmučena in je bilo zato nadaljnje učenje še toliko težje, kar je vodilo v popoln “breakdown” joka in razočaranja nad sabo, katerega je na srečo ustavila mami in me prisilila, da z učenjem zaključim ter odidem spat. Od tistega dne naprej sem se dejansko zavedala, da moje razmišljanje in odzivi na okolico niso ravno normalni.
Takih stvari nisem nikoli zaznala v svoji okolici, saj takrat mentalno zdravje ni bila ravno neka popularna tema in je bilo vse skupaj še precej tabu. Predvsem pa nikoli nihče ni omenil, kako pomembno je dejansko počutje tudi na notri, ne le na zunaj.
Šele, ko sem prišla v prvi letnik srednje šole sem prvič začela poslušati, brati in raziskovati o mentalnem zdravju. Ko sem prvič pri pouku psihologije slišala o podobnih težavah, s katerimi sem se sama spopadala, se mi je zdelo kot da prvič nisem popolnoma sama na svetu, obenem pa sem se počutila kot da te težave pri meni niso resnične in da zgolj samo pretiravam. Kasneje sem izvedela, da se mi je tako zdelo, ker sem sama pri sebi te težave že tako močno normalizirala, saj sem se z njimi spopadala vsak dan, da sem uspela sama sebe prepričati, da dejansko te težave niso tako grozne, kot tiste o katerih smo se učili pri pouku. Po tej uri sem začela tudi sama malo raziskovati o mentalnem zdravju na internetu in nešteto besedil se mi je zdelo kot nek oseben dnevnik, ki bi ga pisala vsak dan. Toda vseeno se mi stvar ni zdela dovolj normalna, da bi o njej govorila naglas oziroma družini in prijateljem, zato sem težave še vedno poskušala nekako skrivati, vendar to ni bilo možno več prav dolgo, saj sem kmalu zapadla v najhujše obdobje mojega življenja, ko se mi je tudi dihanje in obračanje v postelji zdelo popolnoma pretežko, kar je posledično vodilo tudi v poskus samomora, ki je bil na srečo neuspešen. Tudi tega mi je uspelo prikriti. Ko je minil še eden izmed mnogih paničnih napadov, sem se odločila, da ne želim več živeti tako in sem po veliko obotavljanja stopila do mami ter ji v zmešanih besedah in nedokončanih stavkih, katerih še vedno ne znam popolnoma dokončati, razložila s čim se borim že veliko predolgo časa. Mami – nad vsem v življenju pozitivna, vedno pripravljena na življenje, je bila najprej tako presenečena, da mi sploh ni zmogla verjeti. Ko pa sem ji bolj podrobno opisala moje dejansko razmišljanje, se mi je zdelo kot da bi jo zadela s kamnom. No, če povzamem bistvo, pogovor se je zaključil ironično s tem, da sem jaz tolažila njo, saj je avtomatično začela kriviti sebe, kar pa seveda ne bi moralo biti dlje od resnice. Takoj isti dan sva skupaj začeli iskati strokovno pomoč in moram priznati, da se mi je tisti dan, tista teža, ki sem jo čutila leta in leta, prvič zdela kanček lažja, toda ko celo življenje misliš, da tega občutka ne boš nikoli začutil, je to nekaj najbolj osvobojajočega, kar se ti lahko zgodi. Za tem je sledilo kar nekaj neprijetnih pogovorov z ožjimi člani družine (daljni družini še vedno nisem povedala, saj se mi ne zdi to neka stvar, ki bi pomagala katerikoli strani pogovora) in najboljšimi prijatelji. Kmalu za tem sem obiskala tudi prvega psihoterapevta in lahko vam zaupam kot v ljubezni, tudi če se ti prva zdi popolna, vedno pride naslednja, ki ti pokaže, da je vedno lahko še boljše. Po nekaj letih obiskovanja različnih terapevtov in psihiatrov sem ugotovila, da mi pogovori pomagajo, vendar samo do neke mere. Kasneje sem izvedela, da je to bolj zato, ker moji specifični problemi izvirajo iz hormonske nestabilnosti in ne iz neke travme, ki bi jo lahko razrešila s pogovorom. Zato sem čez nekaj let tudi pristala na antideprisivih, ki so bili nek “blessing in disguise”, toda še vedno sem za terapijo hvaležna vsak dan. Te tablete niso neko čarobno zdravilo, po katerih si popolnoma ozdravljen, vendar mi omogočajo dovolj energije, da lahko delam na lastnem zdravju tako fizičnem kot psihičnem. Odzivi bližnjih so bili večinoma enaki, skoraj nihče ni mogel verjeti, da se lahko že celo življenje spopadam s takimi težavami, obenem pa sem vsak dan nasmejana in se zdim brez problemov. Po nekoliko daljšem pogovoru so večinoma verjeli in bili zelo sočutni. Tistih, ki se jim je zdelo da zgolj pretiravam, nikoli nisem več poklicala po besedi “prijatelj”, saj se mi to niso zdeli. Nekaterim sem morala specifično razložiti, da ne želim, da zaradi mojih težav okoli mene hodijo po prstih, a sem razumela, da to delajo zgolj iz ljubezni in skrbi. Še vedno večino ljudi okoli mene ne ve za moje težave, a to je zgolj iz razloga, da se mi ne zdi pomembno, da vedo. V trenutku ko pa se zavedam, da mi je nekdo dovolj blizu, da mu lahko zaupam o osebnih problemih oziroma da nekako vpliva na moje mentalno stanje, začnem ta pogovor in ga tudi končam, pa čeprav včasih na koncu ostanem brez neke osebe, ki sem ji včasih lahko rekla “prijatelj”.
Na žalost moje zgodbe ne morem zaključiti na nekem popolnoma srečnem koncu, kjer sem popolnoma ozdravela in se vsako jutro zbudim normalne volje. Še vedno se vsak dan spopadam s težavami, negativnimi mislimi, depresivnimi in maničnimi epizodami, itd. Vendar kot bi rekel moj najboljši prijatelj “sedaj vsaj vidim kamnito steno po kateri bom nekoč zagotovo splezala iz jame”.
Brigitina zgodba
Moje ime je Brigita Langerholc. Več kot 18 let sem živela življenje športnice, od tega 10 let Vrhunskega športa, bila sem 2x olimpjjka, večkratna udeleženka svetovnih in evropskih prvenstev, polfinalistka, finalistka. Skratka malo preveč je bilo moje življenje vpeljano v neke vrste “Superachiever-ko”. Med treningi atletike, sem uspela še zaključiti študij ekonomije v Ameriki in magisterij na Fakulteti za družbene vede. Ko sem končala življenje v “kovčkih” in letanje po svetu, sem se vrnila v Slovenijo…
Moje ime je Brigita Langerholc. Več kot 18 let sem živela življenje športnice, od tega 10 let vrhunskega športa, bila sem 2x olimpijka, večkratna udeleženka svetovnih in evropskih prvenstev, polfinalistka, finalistka. Skratka, malo preveč je bilo moje življenje vpeljano v neke vrste “Superachiever-ko”. Med treningi atletike sem uspela še zaključiti študij ekonomije v Ameriki in magisterij na Fakulteti za družbene vede. Ko sem končala življenje v “kovčkih” in letanje po svetu, sem se vrnila v Slovenijo. Prvi otrok je bil na poti in bilo je vse ok, dokler 13 mesecev kasneje ni prišla na svet druga deklica in sem v roku 3 mesecev po rojstvu Ajde dobila diagnozo – globoko depresivna. V moji zdravstveni kartoteki je bila zaznačba perfekcionistka, karkoli že to pomeni. V eni roki sem imela napotnico za psihiatrično bolnišnico Begunje – pod nujno, v drugi roki, še doječo hčerko. Nekako sem čutila, da je zdravljenje v psihiatrični bolnišnici najverjetneje moja zadnja izbira.
Po pogovoru z zdravnico sva sklenili, da si najprej poskušam pomagati sama – s pogovorom z nekom. Povej naprej! Se mi zdi zelo pomemben prvi korak, ki ga moraš storiti. Antidepresive sem zavrnila, ker že kot otrok nisem marala zdravil. Seveda sem čutila, da moram reagirati hitro, najbolj kar sem potrebovala pa je bil pogovor z nekom, ki bi me bil pripravljen poslušati. Spomnim se, da nisem razumela, kako sem JAZ, ki sem po naravi tako polna energije in pozitivna oseba se znašla v tej situaciji – in to GLOBOKO DEPRESIVNA.
Znakov depresije v začetku nisem prepoznala: začelo se je z utrujenostjo, mislila sem, da je to zaradi nočnega dojenja, potem je moje počutje prešlo v popolno nemoč in nezainteresiranost za življenje, razne viroze so se stopnjevale, strahovi pa pojačali, kot npr. (Kaj bo če bo…), spomnim se da sem v svoji glavi prevrtela tudi po 1000-krat določene negativne scenarije in potem sem to tudi privlačila in sem bila še bolj nesrečna.
Ko razmišljam o vzrokih za depresijo. Po nekaj letih sem se vrnila v Slovenijo, kjer razen nekaj prijateljic, nisem imela networka, ljudi, ker sem ga imela v tujini. Depresija se mi je “zgodila” zaradi hormonske spremembe, 2 poroda v zelo kratkem času, poleg tega ogromno potlačenih čustev v času športne kariere in pa vzorcev in travm iz otroštva, ko sem del rane dobe odraščanja preživela v bolnišnicah. Seveda sem te zadnje (globje) plasti vzrokov moje depresije bila zmožna reševati šele kasneje.
Bila sem navajena življenja v “kufrih”, bivanja v 4- in 5-zvezdničnih hotelih, kjer so mi večino stvari opravljali drugi, moja ekipa, moj mož, kdorkoli. Moja edina naloga 18 let je bila trening, tekmovanja in skrb za svoje telo. In skrb za svoje telo in um sem v času dveh porodniških dopustov skoraj popolnoma opustila, to ni bilo dobro. Tudi vse tehnike sproščanja, vizualizacije, nisem uporabljala skoraj 2,5 leti, ker sem mislila, da je pomembno le to: Biti 100% mama. v bistvu pa je med samo porodniško potrebno vsaj minimalno tudi poskrbeti zase.
Prvi korak je bil, da sem si PRIZNALA da sem globoko depresivna. Drugi, da sem našla nekoga, ki bi me bil pripravljen samo poslušati, to je bila 80-letna teta. Nekomu sem povedala, kaj mi je. Že to ogromno pomaga. Potem smo se z družino dve leti zaporedoma vsako poletje za 4 mesece preselili na deželo, v mojo rodno vas, nazaj k naravi, to je bilo zelo blagodejno za mojo dušo in zdravljenje od znotraj.
Temu je sledilo naporno delo – brskanje po vzorcih, zakaj se mi to dogaja, kaj me je depresija prišla naučit. Vsaka diagnoza je neko opozorilo telesa in uma, da nečesa ne delaš prav. No, ko sem kopala še globje v mojo podzavest preko hipnoze, sem ugotovila, da imam ogrooomno potlačenih čustev, da zgleda so se začela že v bolnišnicah, kjer sem bila kot dojenček, z različnimi diagnozami, potem kasneje ko sem odraščala, preprosto v naši družini ni bilo zaželjeno da jokam v javnosti, da izražam jezo in podobno (zopet potlačena čustva, ki se vsa shranjujejo nekje v telesu, potem diagnoza astme v osnovni šoli in še del srednje in veeeliko potlačenih čustev, ki so se razvila v nek sram, saj nihče ne bi smel vedeti za mojo diagnozo, razen trener, ker v vrhunskem športu je to nezaželjeno, kasneje razni porazi, vzponi v športu, ki jih je ogromno. Ko danes pogledam nazaj, je depresija prišla v obliki resnega opozorila čiščenja mojih čustev, postavljanja sebe na novo pot, ker drugače, tako sem prepričana, bi lahko dobila še kakšno hujšo bolezen, kot je rak v zadnjem stadiju in podobno. Marsikatera atletinja, je tako umrla, tudi v Sloveniji.
Dolgo je bilo potovanje k SEBI, res dolgo, delčki nastavljanja moje nove identitete trajajo še danes. Najtežje delo je bilo prvih 17 mesecev po priznanju sami sebi in potem nastavljanju korakov , kako priti ven iz depresije.
Tu bi se rada zahvalila zdravnici, ki je tisti dan nadomeščala mojega zdravnika, kako zanimivo, vedno sva bili v stikih, da sem ji poročala o mojih mini napredkih.
Lahko povem, da tisti prvi meseci zdravljenja niso bili rožnati, počutila sem se izredno nemočno, vsako opravilo mi je bil hud napor in to je grozljiv občutek, za mene skorajda Superwoman, ki sem bila še dve leti prej med najboljšimi na svetu na 800m, zdaj pa kar naenkrat se zbudiš z dvema nedolžnima bitjema, dve leti in malo več kot 1 leto, ki sta popolnoma odvisni od tebe, jaz pa brez moči, da bi sploh zjutraj po celonočnem dojenju vstala in se stuširala in ju nahranila. Včasih sem si samo pokrila odejo čez glavo in sanjala, da sem nekje daleč, na otoku, brez otrok, brez moža, svobodna, in da se to meni ne dogaja, ampak nekomu drugemu. Toda jok lačnega otroka me je zopet zbudil v realnost. Nisem si znala poiskati pomoči, varuške, vsaj sprva, ker nikogar nisem poznala. Moj mož ni razumel, da je tako resno, vsaj sprva ne, starši niso znali pomagati. Čeprav se je mama, ko se spomnim, on-off bojevala z depresijami in verjetno sem del njenega vzorca preprosto preslikala. Ko so prišle še samomorilne misli in to večkrat v tednu, sem čutila, da tu mi pa zmanjkuje časa, da si priznam, da tokrat si pa sama ne znam pomagati, in da rabim pomoč, pomoč nekoga zunanjega in tako sem nekega dne, ko sem imela ta slot, jaz mu rečem 5 min svetlih misli v celem dnevu, zavrtela telefon in se prijavila k moji zdravnici na posvet. Ostalo je znano.
Kako mi je uspelo brez antidepresivov? Kar nobenemu ne priporočam, jaz sem v preteklosti že imela astmo in z njo povezano izkušnjo, ki sem jo pozdravila delno z zdravili + dihalnimi tehnikami in vizualizacijo,
Čutila sem, da mi bo pri zdravljenju depresije pomagala hipnoza in res je bilo tako. Hvaležna sem vsem udeleženim pri mojem zdravljenju, sploh pa sama sebi, da sem to zmogla, da sem danes živa in zdrava in polna energije in se veselim življenja.
Pred tem sem mislila, da je zbiranje pokalov, medalj, diplom in certifikatov višek življenjske sreče, ampak iz izkušenj govorim, to te na dolgi rok ne polni. Polni te notranje zadovolstvo, ko veš kaj si, kje so tvoje meje in kaj je tvoje poslanstvo v tem svetu. Polnijo te čudoviti ljudje, ki so tvoji prijatelji zaradi tebe, ne zaradi slave, ki jo doživljaš, karkoli že to pomeni.
Vse nas zaznamujejo okolje, osebe in vzorci s katerimi si odraščal. Nezavedno jih poberemo od staršev, šolske indoktrinacije in okolja.
Če si odraščal kot jaz, nenehno bolehna in polna diagnoz, te to še dodatno zaznamuje. Dostikrat šele med depresijo, žal, ugotoviš da živiš življenje drugih in ne svoje življenje. Kaj pa je tvoja pot?
Moja je, ko sem šla čez svoje obdobje “teme” da danes lahko ljudem vlivam upanje, da ja, tvoje telo in um marsikaj zmoreta, potrebno se je samo povezati s pravimi ljudmi, da ti lahko pomagajo na začetku poti.
Danes učim sproščanje, mentalne tehnike po Jose Silva Ultramind metodi, predavam v podjetjih doma in po svetu, kot del ekipe Sophia Academy.
Uživam v tem, kar počnem, čeprav je delo z ljudmi lahko včasih pravi izziv😊. Zato sem hvaležna depresiji, vse po njej je bistveno lahkotnejše…
Zato povej naprej in kolesje se bo zavrtelo. Pogumno, Brigita.
Larina zgodba
Prihajam kot najmlajša čanica iz 5-članske družine. Kot otrok sem bila navdušena nad vsako stvarjo in takoj, ko sem prestopila prag šole, sem postala aktivna na več področjih. Vpisala sem se na klavir, karate in mažoretke, kar pa sem potem zamenjala za atletiko, ki je postala moja ljubezen in pa na koncu moja največja lekcija do sedaj. Največje veselje mi je predstavljala ravno atletika, zato sem do nje razvila resnejši pristop, hotela sem več….
»USTAVITE VSE!«
Prihajam kot najmlajša čanica iz 5-članske družine. Kot otrok sem bila navdušena nad vsako stvarjo in takoj, ko sem prestopila prag šole, sem postala aktivna na več področjih. Vpisala sem se na klavir, karate in mažoretke, kar pa sem potem zamenjala za atletiko, ki je postala moja ljubezen in pa na koncu moja največja lekcija do sedaj (vam kmalu razložim zakaj). Na vsakem koraku sem imela podporo staršev oz. jo imam še danes. Trenutno sem študentka na Fakulteti za elektrotehniko, še vedno rada igram klavir, hodim na treninge LA plesov, obožujem sprehode in jogo, vedno večkrat pa preberem tudi kakšno knjigo (a včasih ni bilo mogoče, da me vidite s knjigo).
Torej, kako se je lahko moja največja ljubezen spremenila v mojo največjo lekcijo? Torej, vse kar sem počela, sem začela iz čistega veselja in imela sem vso podporo. Začela sem se udeleževati tekmovanj, kjer sem dosegala najvišja mesta in z leti sem se navadila, da mi gredo stvari dobro od rok. Največje veselje mi je predstavljala ravno atletika, zato sem do nje razvila resnejši pristop, hotela sem več. Navadila sem se reda in discipline, od katerega nisem odstopala. Začela sem pretiravati v vsaki stvari in nasvetov, ki se mi niso zdeli blizu, nisem upoštevala. Takrat so se stvari začele rušiti tako fizično kot mentalno:
- z nobeno tekmo nisem bila zadovoljna in bila sem slabe volje ves čas (kar mi ni bilo podobno),
- napredka ni bilo,
- samo trenirala sem (za kaj drugega si nisem vzela časa, dejansko si ga niti nisem hotela),
- od sebe sem pričakovala več in več,
- mišice so bile konstantno zategnjene, kar se je seveda poznalo pri teku oz. napredku (ki ga ni bilo),
- poznalo se je tudi na koži (akne).
V 3. letniku, ko sem od svoje kariere pri atletiki pričakovala največ, sem si pri doskoku poškodovala koleno. Še danes se spomnim trenutka, ko sem začutila bolečino, saj sem takoj vedela, da gre za resnejšo poškodbo in da s to sezono ne bo nič. Strgala sem si križno in stransko vez v kolenu, sledila je operacija. Bila sem neizmerno žalostna, jezna in razočarna nad sabo, ker se mi je to zgodilo v zadnjem skoku. Ko vsaj ne bi forsirala in hotela še enega skoka, potem se mi to ne bi zgodilo. V tistem trenutku se mi je podrl svet, ampak okej, v redu, nič ni izgubljenega, marsikdo se poškuduje in nato nadaljuje s kariero. Kot sem bila navajena sem šla v rehabilitacijo z odločnostjo, da čimprej okrevam in se vrnem na stezo. Delala sem vsak dan več ur, sestra je fizioterapevtka in je bila takrat ravno na porodniški, zato mi je pomagala in me spremljala vsak dan. Imela sem vse pogoje, da rehabilitacijo končam v najkrajšem možnem času in nadaljujem, kjer sem končala, a napredka pri kolenu ni bilo. Načrtovana 4-6 mesecev dolga rehabilitacija se je razvila v kar 10 mesečno, z dvema dodatnima operacijama. V glavi se je ponavljalo: »Vse delam tako kot mi rečejo, nobenega dneva nisem izpustila z vajami, a napredka spet ni.« Videla sem ostale, kako se jim je koleno izboljšalo, govorili so, kako so počeli stvari po parih tednih od operacije, kar sama nisem mogla po parih mesecih. Postajala sem nezadovoljna sama s sabo, spet nisem bila dovolj, izvajala sem pritisk nad sabo, forsirala koleno, šla čez bolečino, a nič. Nisem vedela, kaj naj storim, noben ni vedel, kaj naj stori. Za povrh sem imela še gnojne bulice na rani, kar naj bi bila »reakcija na notranje šive, ko se razgradijo«, a se je po osmih mesecih izkazalo, da je bila to bakterija MRSA.
Nekega dne me je v bolnici obiskala družinska prijateljica Štefka, ki mi je predstavila knjigo Vesolje te podpira. Takrat se mi ideja o branju knjige ni zdela blizu, ampak v tistem trenutku sem se odločila, da jo poslušam. Takrat sem bila že na takem nivoju, da poskusim vse, ni bilo važno ali je nekaj, kar bi storila sama od sebe, ali ne. In takrat se je v meni nekaj spremenilo. Odločila sem se za spremembo, začela sem brati, začela sem pisati v dnevnik, meditirati, pogobila sem se, začela sem zares poslušati nekoga drugega, začela sem »poslušati« koleno in svoje občutke, ki pravijo v redu je. Takrat sem se umirila in ustavila, kar v vseh svojih letih nisem storila. Niti takrat, ko se je zgodila poškodba. Takrat naj bi bil čas, da se ustaviš, da počivaš, a jaz sem še kar rinila naprej. Kot mi je sestra velikokrat rekla: »Lara, z glavo skozi zid greš«, pa je nisem poslušala. Ustavila sem se in takrat je šlo na bolje. Odkrili so mi MRSO in vse se je začelo izboljševati. Kolena nisem več forsirala, ampak se je skozi mesece pozdravilo in danes lahko plešem, hodim v hribe ali sprehode, tečem, ampak vse v mejah normale.
Skozi celoten proces sem spoznala:
- Ko ti ne gre, s tem ni nič narobe in v redu je o tem govoriti – vedno sem bila navajena, da mi stvari tečejo in nikoli se nisem s kom pogovarjala o svojih težavah, niti s prijatelji niti z družino, raje sem zadrževala v sebi, kar NI PRAV! Veliko dni sem prejokala, ko mi pri atletiki ni šlo, ko nisem imela rezultatov, ki sem jih želela. Delala sem se močno, da imam vse pod kontrolo, ampak v resnici se je vse samo kopičilo. S poškodbo pa sem bila prisiljena o tem govoriti. Govoriti o tem, da ne gre, da delaš vse pa ne gre, da ne zdržiš in to je bilo najtežje – nekomu povedati in priznati. To leto je bil zame kar velik izziv, kajti bila sem prvi letnik faksa in moram priznati, da ni bilo lahko. Vmes mi je postalo težko, ni se mi zdelo, da bom lahko zdržala in takrat nisem občutkov potisnila vase, ampak sem šla do mami in ji povedala. Dala sem iz sebe in res sem se počutila veliko bolje. Poleg tega sem se lažje učila in imela upanje.
- Kar delaš, delaj z veseljem in dobro voljo – vsako stvar, ki sem jo začela, sem jo začela iz veselja, kar pa sem potem izgubila. Zato danes plešem, ker mi je v veselje, zato danes še vedno igram klavir, ker se mi je v veselje, hodim na sprehode, delam jogo. Na faksu se je včasih težko z veseljem učiti, ampak to je bila moja izbira in v veselje mi je, da lahko sama izbiram in imam to možnost.
- Ne prehitevaj dogodkov, ustavi se in zaupaj procesu – vedno sem rezultate pričakovala takoj in nad sabo izvajala zelo velik pritisk, vendar tako ne gre. Koleno sem hotela prehiteti, hotela sem, da se pozdravi takoj. Ampak tempa nisem narekovala jaz, temveč on in v življenju je velikokrat tako, da s forsiranjem in prehitevanjem ne dosežeš nič dobrega. Raje se ustavi, zadihaj in zaupaj, da gre vse tako, kot mora iti.
- Poslušaj samega sebe in občutke, ki jih imaš – oni so prvi, ki ti bodo sprožili tist “alarm v glavi”, da nekaj ni v redu. Jaz sem vedno delala “po pravilih”, lastne občutke pa zanemarjala.
- Najprej moraš imeti rad sam sebe, ko se začneš spreminjati sam, se začne tudi okoli tebe vse drugače odvijati – ko sem začela imeti rada sebe, ko nisem videla poškodbe kot neke ovire, ampak priložnost, da je lahko še boljše, se je začelo vse spreminjati. Imela sem boljši odnos z mami in sestro, veliko več jima povem (še vedno imam težave na tem področju, ampak gre, delam na tem), ni me bilo strah povedati drugim: » Delam jogo, ali pišem dnevnik«, ali pa mogoče se ne strinjati s kom, kar včasih nisem hotela, vse sem bolj ali manj držala v sebi. Nič ni narobe, če si drugačen, ali če drugače razmišljaš, ko imaš rad sam sebe in si zadovoljen, te tudi ostali vidijo tako.
Danes gledam na svet drugače kot sem ga 5 let nazaj. Spoznala sem, da je življenje prepleteno tako s fizičnim, kot duševnim in mentalnim zdravjem. Ko se podre eno, se tudi ostalo in pravilno je vzdrževati vse. Če bi vedela prej, kakšen vpliv bo imelo name, če nekaj ne zadržim v sebi, kakšen vpliv bo imelo, če to povem nekomu, ali pa zapišem v dnevnik, bi to počela že prej in brez sramu. Če to meni pomaga, če je to moja pot do rasti, do boljšega počutja bom to počela še naprej. Za nekoga je to mogoče čisto druga stvar, ni pomembno, kaj je, važno je, da vam odgovarja in vam da občutek olajšanja ter dobre volje.
Z vami sem delila delček sebe, ker bi rada, da se ustavite. Če imate kakršnekoli težave, velike ali majhne, karkoli, kar vas teži. Ustavite se in poglejte vase, kajti tam boste našli vse odgovore, ki jih potrebujete in si jih želite.
Desina zgodba
Kot otrok nemara še nisem imela depresij, vendar sem bila pogosto otožna in ves svet se mi je smilil, celo kamni in predmeti in to me še danes spravlja ob živce. Že tedaj sem veliko prejokala in znamenit je moj stavek, ki sem ga izrekla med hlipanjem, ko nisem imela še niti tri leta: »Meni ne jokajo samo učke, meni srček joka.« Temu se še danes režijo na družinskih srečanjih. Do sedmega leta sem živela pri starih starših in to so bila lepa leta, potem pa so me starši vzeli k sebi…
Desina zgodba
DEPRESIJA, MOJA (M)UČITELJICA
Kot otrok nemara še nisem imela depresij, vendar sem bila pogosto otožna in ves svet se mi je smilil, celo kamni in predmeti in to me še danes spravlja ob živce. Že tedaj sem veliko prejokala in znamenit je moj stavek, ki sem ga izrekla med hlipanjem, ko nisem imela še niti tri leta: »Meni ne jokajo samo učke, meni srček joka.« Temu se še danes režijo na družinskih srečanjih. Do sedmega leta sem živela pri starih starših in to so bila lepa leta, potem pa so me starši vzeli k sebi. Zatem so bila moja najpogostejša občutja anksioznost, strah, sram in želja po begu. Moj oče je bil alkoholik, občasno nasilen, mama pa me ni poskušala ali znala zaščititi. Do njene smrti sem dvomila, da je sploh kaj čutila do mene. Zdaj vem, da me je imela rada na svoj čudaški način. Tudi sama je bila poškodovana in ranjena. Prav tako moj oče. Obema sem odpustila in z očetom imam danes krasne odnose.
O svojem otroštvu zato redko govorim. Nočem ožigosati svojih staršev, ker jih danes razumem. Po številnih psihoterapijah, letih besa in celo sovraštva do njiju, sem končno odpustila, sprejela in šla naprej. Pa še to sem izvedela o sebi na terapijah, da sem prav zaradi težkega otroštva, bežala v domišljijo in jo razvila do maksimuma, prav tako humor kot obrambo, ter se naučila hitro analizirati ljudi, da sem lahko zaznala, kdo mi bo pomagal in koga se moram bati. Brez takšnega otroštva verjetno ne bi bila pisateljica, ampak to je druga zgodba.
Seveda sem že kot najstnica imela nekaj resnih depresivnih epizod. Prvi poskus samomora sem imela pri desetih letih, in sledilo jih še kar nekaj. Večinoma ni bilo nič resnega, trikrat pa so mi morali spirati želodec in je bilo kar napeto. Danes vem, da razen teh trikrat, nisem želela čisto zares umreti, temveč sem samo iskala način, da bi me odvzeli staršem. Moja največja želja je bila, da bi me posvojila kaka prijazna družina, ali pa da bi se vsaj starša ločila, sta bila vsak zase čisto v redu. Kot odrasla oseba sem sicer opustila poskuse samomora, vendar sem skoraj vsak dan razmišljala o njih, in te misli so me na nek način tolažile. Ves čas sem čutila prav nasladno željo po smrti. In jo tu in tam še danes.
Pri desetih sem začela bežati od doma, in to se je z leti samo stopnjevalo. Takrat niti slučajno še ni bilo v navadi voziti otrok k psihologu. Zelo problematični najstniki so se hitro znašli v popravnih domovih in tudi meni ni dosti manjkalo. Pogosto sem se zatekala k stari mami, ki sem jo čutila kot svojo pravo mamo. Bežanje sem čutila predvsem kot iskanje varnosti. Na začetku bega je bilo vedno vznemirljivo, saj sem bila podvržena fantazijam, kako izjemno življenje in kakšne neverjetne pustolovščine me čakajo na begu. Sanje so se navadno končale tako, da sem se privlekla domov sestradana, bolna in obupana.
V tem nezavednem iskanju varnosti, sem se že pri petnajstih začela zatekat k moškim in skušala živeti pri njih, ali pa sem se potepala. Na začetku srednje šole, se praktično nisem več vračala domov. Zato je tudi nisem končala, ker sem se že tako zgodaj začela preživljati s priložnostnimi deli. Kot varuhinja v vrtcu sem svojo prvo redno službo nastopila tik pred 18. rojstnim dnem. Sledila so obdobja mukotrpnega iskanja same sebe. Hotela sem biti čimbolj normalna in povprečna in neopazna ter sem vztrajno zatirala vse umetniške vzgibe v sebi. Ta obdobja so se menjala z obdobji boemskega življenja, popivanja in druženja z umetniki. Vedno znova sem se tudi zatekala k iluziji, da bom našla zadovoljstvo le v srečni zvezi. Ker pa sem si kajpada izbirala manipulativne moške, ki so me izkoriščali, ali pa take, ki so bili super živilo za mojo nizko samopodobo, da sem imela lahko zaradi njihovega neempatičnega in sebičnega odnosa, ves čas občutek, da nisem dovolj dobra in da se moram še bolj truditi. To me je izčrpavalo. Celo življenje sem se soočala z občutkom, da mene ne more imeti nihče rad. Res nihče. Ker sem tako grozna in tako slab človek. Da ne govorim o tem, kako sem doživljala svojo zunanjo podobo. Predvsem svojo debelost, ki jasno kaže, da sem v težkih trenutkih bežala v hrano in iz tega razvila kar močno zasvojenost, s katero se več ali manj uspešno borim še danes. Ta občutja so me preganjala tudi v zvezi z mojo publiko in bralci. Bila sem prepričana, da bodo slej ko prej pogruntali, da sem v resnici bedna in nesposobna. To sem prenesla celo na svoje tri hčerke in ves čas delala razne vzgojne napake v strahu, da me ne bodo marale, kajti one so bile in so občasno še vedno edini razlog, zaradi katerega živim in delam. Ob vsem tem, pa sem morala ogromno garati, ker sem bila samohranilka. Kako mi je to uspevalo, ne vem. Nimam pojma. Kakorkoli, tak način življenja me je popolnoma izčrpal, postala sem apatična. Barve so izginile, smisel tudi. Bila sem avtomat, in verjetno je šlo za samozaščito. To stanje je trajalo sedem let. Moja zdravnica mi je ves čas težila, da sem depresivna in da naj že začnem jemati antidepresive, ki sem jih vztrajno odklanjala, misleč, da mi bodo spremenili osebnost, in da se bo to slabo odražalo na mojem delu. Kot posledico depresije, sem si omislila še nezdravo ljubezensko zvezo z moškim, ki je v bistvu želel ostati svoboden, hkrati pa biti v razmerju. Depresija se mi je poglobila do najbolj močvirnatega dna moje psihe in svet je postal čisto spran od solz. Jokala sem vsak trenutek, kajti vsak trenutek je bil poln negotovosti. Moji otroci so takrat veliko pretrpeli. Saj sem se še vedno na silo ukvarjala z njimi, a jih sploh nisem zares videla niti slišala. Skrb zanje sem v glavnem prepustila svoji mami, ki je mojo depresijo zelo podpirala, saj ji je omogočila razširiti področje manipuliranja do neslutenih razsežnosti.
V tem obdobju sem sicer obiskovala psihoterapevtko, ki mi je pomagala vsaj preživeti to obdobje brez samomorilnih eskapad, vendar je težko prodrla do mene, ker sem se ves čas hotela pogovarjati samo o moškem s katerim sem bila obsedena, ker sem se prepričala, da bo lahko vse v redu samo tedaj, ko se bom poročila z njim. Ha ha ha. Danes vem, da bi bila to daleč največja napaka v mojem življenju, toda ženske z nizko samopodobo običajno čutimo tako. Prebolevanje je bilo dolgotrajno, ker se je občasno še malce vračal in ne vem, kako bi to obdobje prebila brez najožjih prijateljev. To so ljudje, ki so poleg terapevtov, najpomembnejši pri podpori v stanju depresije. Izogibati se je treba ljudem s podobnimi težavami, ker zlahka zapadate v skupno jamranje in svetobolje, brez iskanja rešitev.
Največ so mi pomagali tisti prijatelji, ki so me sicer poslušali, bili pa so iskreni z mano. Nekateri tudi brutalno. Prijatelji, ki so mi direktno povedali, da zveza s tem moškim nima prihodnosti in niso želeli z mano v nedogled analizirati najinih srečanj ali pa so celo odločno povedali, da se o tem ne bodo več pogovarjali, ker so tega že krepko naveličani, tisti prijatelji, ki so mi rekli, da gre za depresijo, iz katere sem razvila obsesijo, tisti, ki so rekli, da nujno potrebujem antidepresive in terapevta. In končno sem popustila. Omislila sem si oboje. In je pomagalo.
Ko so antidepresivi po kakšnem mesecu začeli prijemati, se je začel moj svet spreminjati. Najprej sem opazila, koliko navlake se je v njem nabralo, in stvari, ki so se mi v depresiji zdele nemogoče, da bi jih lahko izpeljala, so nenadoma postale mogoče. Spremenila sem marsikatero nezdravo razvado, kot je kajenje, prenažiranje in pretirano igranje računalniških igric, ki so bile moj beg v času depresije. Še vedno se tu in tam zatečem k tem odvisnostim, ker pač tablete niso vsemogočne, vendar zelo redko. Depresivne epizode se pojavijo parkrat na leto, vendar izzvenijo v nekaj dnevih. Vmes sem morala antidepresive, ki jih zdaj jemljem že dvanajst let, tudi zamenjati, kar je običajno. Na psihoterapijah sem začela raziskovati razloge za svoje težave in se začela spominjati otroštva, ki sem ga prej večinoma izbrisala. Nastopilo je daljše obdobje jeze na starše, ki je bilo tudi zanje sila neprijetno, ker nisem skoparila z očitki, vendar sem tako vsaj dobila priložnost, da smo se bolje spoznali in da sem jim lahko odpustila.
Danes je moje življenje v primerjavi z neznosnim trpljenjem duha in telesa, ki ga povzroča depresija, prav lepo. Vrnila se mi je radovednost, rada raziskujem različne teme, predvsem na področju naravoslovja. Živim na podeželju, dokaj zadovoljno, s partnerjem, ki me spoštuje, s svojimi živalicami … Ja, kar kul. Ampak pot do sem je bila dolga, zdaj sem stara 67 let in od vsega vam najbolj želim, da bi notranjo moč pridobili mnogo prej in vam ne bi bilo treba toliko žrtvovati. Depresija je namreč resna in nevarna bolezen, čeprav tisti, ki z njo niso imeli opravka, tega ne bodo nikoli verjeli. Sama sem se komaj izvlekla živa, s hudimi zdravstvenimi posledicami. Na dan moram vzeti kup zdravil in še vedno sem pogosto utrujena, utrujena, utrujena … Zato sem tudi nerada prevzela tole funkcijo, ker se mi res ne da več truditi, in težko se mi je vračati v obdobja, ki jim zdaj rečem »prejšnje življenje«. Veliko sem se cmerila ob spominih, ki so zaživeli ob tem pisanju. Toda zdi se mi vredno. Zdi se mi pomembno deliti svoje izkušnje. Morda bodo komu v pomoč. Zato sem bila tudi v tem prispevku brezkompromisno iskrena, čeprav, kolikor poznam Slovenčke, mogoče tudi v lastno škodo.
Življenje je zanimiva in nikoli dolgočasna šola z možnostjo neštetih popravnih izpitov. Častna.
Aljoševa zgodba
Sem Aljoša Bagola, predavatelj, avtor knjižnih uspešnic uspešnic in slovenski kreativni direktor desetletja. To je moja zgodba. Ob koncu leta 2015 sem kot zelo uspešen kreativni direktor enega največjih in najuspešnejših oglaševalskih podjetij v Sloveniji, do ušes zaljubljen v čudovito ženo in krasnega dveletnega otroka, začel čutiti tesnobo in nemir. Kot da sta dušna plima in oseka, sta nihala v vse izrazitejših intervalih in mi srdito pljuskala v vse bolj zaskrbljen obraz…
Aljoševa zgodba
Sem Aljoša Bagola, predavatelj, avtor knjižnih uspešnic uspešnic in slovenski kreativni direktor desetletja. To je moja zgodba.
Ob koncu leta 2015 sem kot zelo uspešen kreativni direktor enega največjih in najuspešnejših oglaševalskih podjetij v Sloveniji, do ušes zaljubljen v čudovito ženo in krasnega dveletnega otroka, začel čutiti tesnobo in nemir. Kot da sta dušna plima in oseka, sta nihala v vse izrazitejših intervalih in mi srdito pljuskala v vse bolj zaskrbljen obraz. Neskončne odgovornosti v službi, ženin poklic gledališke igralke, ki letno zahteva vsaj dvesto petdeset večerov navzočnosti v gledališču (ali odsotnosti od družine, kot sem si to godrnjavo prevajal), majhen otrok in vsa moja pričakovanja, da bom na vseh omenjenih področjih še naprej blestel, so mojo dušo spremenili v ekonom lonec, v katerem je silovito brbotalo.
Ko v svoji glavi sebi in drugim odmerjamo opravičila, kujemo spretne racionalizacije, ko želimo nepreložljivo vnovič preložiti na jutri in skušamo preprosto izgovorljivo že tisočič utišati, potem naša neupoštevana duša spregovori skozi telo. Moj prvi takšen »opozorilni klepet« je bila dvotedenska serija migren ob koncu leta 2015. Za migrenami trpim že od pubertete, a sem jih po navadi po buči dobil zgolj kakih trikrat na leto. (Najbrž vsakič, ko sem si dovolil sprostitev, haha.) Tokrat je moral moj mentalni instrumentarij, ki je uspešno deloval v ustoličenem prepričanju, da sem neprekosljivi superman, pač popustiti. In to vsakič, ko sem vstal iz postelje. »Aha, migrena. Prav. Jo odležim in zvečer vse nadoknadim.« Toda načrti mojega uma se niso izšli. Telo je v neprizanesljivi arbitraži zahtevalo svoje. Ko je zvečer Iva šla v službo, se je migrena ponovila. »Okej, bova s Sofio že kako, samo da zdržim, dokler ne zaspi.« In ko me je zjutraj na telefonu pričakal paket sporočil iz službe, ki so se vsa začela z »Aljoša, prosim, nujno poglej …«, mi je svoje sporočilo tudi telo. Dejalo je: migrena. Zato sem poklical osebno zdravnico, ki me je poslala na različne preiskave. Vsi izvidi so bili v redu, zato me je na moje začudenje vprašala, ali sem kaj potrt. Neprekosljivemu supermanu se je to vprašanje zdelo noro smešno, zato sem odgovoril, da nikakor ne. Sklenila je torej, da sem resno izčrpan, ne izgorel, in da naj si zato vzamem dva tedna dopusta.
Oddahnil sem si in sklenil božično-novoletne praznike preživeti v miru. Tistega popoldneva sem tudi prvič poguglal izgorelost, in ko sem bral o razlikah med telesno izčrpanostjo ter izgorelostjo, pri čemer slednja temelji na nekaterih vzorcih delovanja in osebnostnih potezah, ki zahtevajo predano obravnavo, in ne le občasnih počitnic, je domišljavi superman v meni ugotovil, da jaz, ki sem po vsem tem življenjskem divjanju zgolj izčrpan, torej sploh ne morem izgoreti. Spomnim se, kakšno olajšanje sem začutil ob tem in kako je, najbrž, deloholiku v meni odleglo. Superman se je dičil in ogledoval v sveže zloščenem ogledalu, čeprav so obraz gostitelja krasili herpes čez pol ustnice in podočnjaki, s katerimi si je med hojo skoraj loščil čevlje.
Po praznikih sem si v tej utvari odgovornosti za novo sezono brez pomisleka in izdatnejše refleksije oprtal dvojno breme in ga spet na polno »žgal« (z manjšimi kozmetičnimi popravki, kot so vestno izklapljanje službene elektronske pošte po peti popoldne in opuščanje pitja kave). S privarčevanimi drobtinicami energije sem sprva ustvaril izjemen oglas o požrtvovalnosti, odpovedovanju in nadčloveškem vztrajanju za doseganje ciljev, nato sem ekipo popeljal do zmage na velikem kreativnem natečaju, sledili pa sta še dve veličastni zgodbi o tem, kako je treba znati pozdraviti življenje in v njem uživati. (Duša mi je očitno želela marsikaj prišepniti skozi delo, a čeprav sem v oglasnem bloku drugim solil pamet in jih zabaval, sam tega seveda nisem znal upoštevati.) Četrtič zapored smo zmagali na slovenskem oglaševalskem festivalu in znova sem bil razglašen za kreativnega direktorja leta ter uvrščen med najboljše kreativne direktorje v regiji Adriatic (kar je modno poimenovanje za države nekdanje Jugoslavije). Samoumevnost in rutiniranost uspehov ter tudi to, kako avtomatično smo jih v agenciji že kar pričakovali, so bili na tej točki po skoraj dvajsetletni karieri že dolgo oropani pozitivne vznesenosti, pristnega veselja in hvaležnosti, da lahko tako uspešno ustvarjam in tako močno prispevam v slovensko marketinško okolje.
Plima in oseka tesnobe in nemira sta se kljub uspehom znova stekali med vse ostrejše čeri mojega počutja. Ob vodenju kreativnega oddelka in usklajevanju potreb naročnikov, pričakovanj vodstva ter zaposlenih mi je veliko energije odtekalo še za pisanje diplome (čeprav sem bil takrat že osem let predavatelj na fakulteti, sem imel zaradi strokovnih dosežkov privilegij to početi brez diplome) in priprave na poroko, ki je bila svetla točka tistega leta. Ko sem se na poročnem potovanju, ki je bilo hkrati moj edini poletni dopust, zvečer končno zleknil v ležalnik in se med dolgim izdihom ozrl po spokojnem zvezdnatem nebu, pa sem dobil sodelavkino sporočilo: »Se oproščam, ker te motim na dopustu, a naročnik je zavrnil vse predloge, in ne vem, kaj naj naredim.«
Tako sem ob penečem se kobaljenju valov na bližnjo obalo začutil, da me preplavljajo rušilni valovi tesnobe. V jezi, ker ljudje ne premorejo več trohice spoštovanja do prostega časa in ne zmorejo prevzeti odgovornosti, sem začel snovati ideje za naročnikovo kampanjo. (Nisem pa še razumel, da je težava predvsem v tem, da sam ne postavljam meja drugim, da sem vedno na voljo in da hočem imeti nadzor nad preveč stvarmi.) Ko sem se o vsem tem, prvič tako osebno, razpisal v kolumni Za koga gara scuzano kljuse, mi je pisala neka terapevtka in me opozorila na vzorce, ki bi me znali prignati do izgorelosti, ter predlagala, da se oglasim pri njej. (Neprekosljivi superman v meni se je ob tem predlogu seveda oholo obrnil stran in se začel krohotati.) Prijazno in predvsem samozavestno sem se ji zahvalil in ji zatrdil, da sem okej. (Saj sem vendar poguglal razliko med izgorelostjo in izčrpanostjo, mar ne?)
Le da pod vsemi temi plastmi adrenalina in ujetosti v silovito centrifugo življenja nisem bil docela »okej«. Stanje se je do konca leta v tej dinamiki uspehov in spremljajoče nerazpoloženosti ter izčrpanosti, le še slabšalo. Diplomiral sem z desetko, na festivalu WMF je naša agencija postala najboljša v regiji in še pred novoletno agencijsko zabavo smo zmagali tudi na treh novih natečajih. Pa še je bilo uspehov, priznanj in nagrad, seveda ustrezno pospremljenih z novimi pričakovanji, strahovi in tesnobo. Prepričan, da je življenje pač tako, sem v ponavljanju vzorcev pridno izgoreval in na začetku leta 2017 tudi izgorel.
Ljudje me pogosto vprašajo, kako veš, da si izgorel. Zagotovo ne gre za tri noči slabšega spanca ali za anksioznost na stopnji treme pred izpitom ali zaključnim nastopom v nižji glasbeni šoli. Verjemite mi – zelo dobro veš, kdaj izgoriš. Razen izgube bližnjega je to najverjetneje najbolj grozljiv občutek v življenju. Zdi se ti, kot da si izgubil sebe. (V tem primeru ne moreš ravno reči, da si izgubil »ljubljenega«, saj si se, če izgoriš, zagotovo imel premalo rad ali pa si preveč ljubil zgolj nekatere vidike sebe in zanemarjal druge, ki so za dobro življenje veliko pomembnejši.)
A za vse v življenju moramo znati biti hvaležni, tudi za slabe izkušnje. Te so zgolj preizkušnje in prinašajo spoznanje, da moramo v življenje vpeljati kakovostne spremembe. Spremembe, ki bodo sicer dolgotrajne, naporne, mučne, nadležne, zoprne, boleče in skeleče, a hkrati tudi zabavne, koristne in neverjetno izpolnjujoče. (Upokojeni Superman v meni, ne boste verjeli, zdaj prikimava.) Zato upam, da ste nanje pripravljeni tudi vi.
Klarina zgodba
Par let nazaj, z 12 kg več, prehransko motnjo in občutkom, da nikamor ne spadam je bil prijazen samogovor in lep odnos do sebe le oddaljena ideja, ki se mi je takrat zdela zlagana, skorajda nemogoča.
Koliko truda (in hrane…) je bilo treba, da sem zatirala vse te občutke nesprejemanja, nezadovoljstva, osamljenosti, negativne samopodobe… In tako sem leta in leta živela ”na pol”.
Srečno življenje ne obljublja, da je lahko. Je pa polno.
Klarina zgodba
Živjo! Moje ime je Klara Leben, stara sem 25 let. Moj poklic težko opišem z eno besedo, ker mi je všeč razgibanost vsakdana, zato nosim več nazivov. Sem podjetnica, voditeljica INBED podcasta in nosim naziv Nutrition, health and wellness coach. Danes se večino dnevov zbujam z veseljem, motivirana in radovedna, kaj prinese dan. Ni pa bilo vedno tako…
Moje najbolj vihrano obdobje je bilo brez dvoma po koncu gimnazije. Vpisala sem se na študij francoščine in sociologije in mislim, da že prvi dan ugotovila, da ni zame. Po dobrem premisleku, sem staršem sporočila, da ne bom nadaljevala študija in se za pol leta preselila v Pariz kjer bom varuška francoski družini. Sliši se dobro, ne?
Pa naj povem kako sem se počutila jaz. Osamljeno, nerazumljeno, prestrašeno s pomanjkanjem smisla in vsak dan z večjim občutkom teže na pljučih. Vedno sem imela rada šport in si rekla, da izkoristim prosti čas v tujini, da bom začela več športat in zdravo jest. Začelo se je s štetjem kalorij in spremljanjem koliko porabim s treningom, nadaljevalo pa v čustveno in kasneje kompulzivno prenajedanje in zlorabo odvajal, da sem ”odplaknila” fizično bolečino, ki mi jo je prinesla hrana.
Dobrih šest mesecev sploh nisem razumela, kaj se dogaja z mano. Da imam jaz prehransko motnjo? Nemogoče. Jaz, dekle, ki je celo življenje jedlo kar je želelo, brez skrbi. Ko so moje sošolke štele kalorije in si želele shujšati sem si potiho mislila ”joj, samo manj jej.” Dokler nisem te stiske izkusila sama in ugotovila, da veliko sploh nima direktne povezave s hrano samo. Ves čas v Parizu sem bila prepričana, da se bo moje počutje vrnilo ”back to normal” takoj, ko se vrnem domov. Na moje razočaranje temu ni bilo tako.
Skrivni nakupi hrane, da sem jo potem v avtu, v sobi, v kopalnici, kjerkoli naskrivaj zbasala vase. Vem, da se nekomu, ki ni imel nikoli negativnega odnosa do hrane in svojega telesa vse skupaj zdi nesmiselno, a naj razložim. Moja potreba po prenajedanju je dejansko prišla do točke, kjer se je čutila kot potreba. Ko je moje stanje prišlo do kompulzivnega prenajedanja bi ga najlažje opisala kot tisti občutek, ko moraš nujno na WC, sem jaz mogla nujno dobesedno zbasat hrano vase. Moji ”triggerji” so bili odsev v ogledalu, številka na tehtnici, pretesne hlače, stresne situacije in nasploh huda čustvena stiska. Spomnim se trenutka, ko sem rekla DOVOLJ, ne morem več tako. Izčrpana, obupana in globoko ranjena. Toliko fizične in čustvene bolečine kot sem si jo zadala sama v parih letih mi je ne more noben drug na tem svetu. Biti sami sebi največji sovražnik je res težko. Pa kaj, ko nisem znala drugače…
Moja prelomna točka je bila, ko sem stala pred zamrzovalnikom objokana, ker me je že vse bolelo od npr. cele ”šteke” toasta, ki sem jo pojedla preden sem napadla sladoled, kar z žlico. Roka se mi je tresla. Tiste zadnje žlice sladoleda res nisem hotela pojest pa si nikakor nisem mogla pomagati. Takrat sem si priznala, da potrebujem pomoč.
Najprej sem šla samoplačniško do enega naših psihologov, ki mi je prvi dal misliti: Klara, pa tvoj problem ni hrana, ampak vse drugo. Pri njem nisem nadaljevala, ker mi takrat moj ego še vedno ni dovolil priznati, da rabim dejansko redno pomoč stroke. Moje okrevanje se je nadaljevalo tako, da sem šla tudi do svoje zdravnice in jo prosila za napotnico za psihologa. Izjavili so mi, da gre za čakalno dobo leto in pol. Nisem mogla verjeti.
Pot okrevanja ne gre linearno, ampak vijugasto z veliko padci in obrati, a tudi trenutki ponosa nase in na kaj vse sem spotoma dosegla. Prvi korak je brez dvoma da si najprej priznaš, da potrebuješ pomoč. To ne pomeni, da ti je spodletelo, ampak da sprejemaš odgovornost za svoje dobro počutje. To ne pomeni, da si nor_a in, da je to tvoj konec, ampak da si iskren_a do sebe in si želiš boljšega počutja, boljšega življenja. Naslednji korak je, da iščeš in iščeš dokler ne najdeš psihologa, psihoterapevta, psihiatra, coacha oziroma drugega strokovnega delavca, ki je usposobljen za spekter tvojih izzivov. Ne sprejmi odgovora ne, dokler ne najdeš nekoga s komer boš imel_a občutek, da je pravi človek zate.
Na poti okrevanja mojim staršem nisem povedala kaj se dogaja z mano, ker je bilo tako zame in mojo situacijo lažje. Ne bi prenesla, da bi gledala in čutila svoja starša, da ju skrbi zame. Sploh moja mami, ker mislim, da bi jaz sama še bolj trpela, ko bi čutila njeno bolečino. No, tukaj bi rada dodala, da sem skozi leta opazila, da smo vsi, ki smo kadarkoli imeli negativen odnos s hrano in celo zapadli v neke vrste prehransko motnjo zelo globoko čuteči in čustveni ljudje, ki čutimo bolečino drugih in kdaj doživljamo stisko drugega kot da je naša.
Kaj me je ta izkušnja naučila? Da ne morem zbežati svojim občutkom in da me le-ti vodijo. Da mi kažejo pot. Tesnoba mi ni pustila ostati v karieri in na neki poti, ki je bila pričakovana od mene. Danes se tesnoba še kdaj oglasi, a jo dojemam popolnoma drugače. Ne bojim se je več in vem, da me povabi, da pogledam v določena področja v mojem življenju. Naučila me je tudi, da dobro počutje ni samoumevno. Danes se v svoji koži počutim večino dni res dobro. Seveda pridejo dnevi, ko mi ni do ničesar, ko nisem motivirana in bi se rada izognila vsem obveznostim, a je tako počutje redko. Za to tudi vsak dan sproti delam na sebi. Našla sem mir v hrani, v telovadbi, v svojem telesu. Našla sem svojo strast in si gradim življenje, ki ga želim živeti. Ki se ga veselim in se ne držim več nazaj zgolj iz strahu ”Kaj si bodo mislili drugi?”…
Nihče drug ne more biti srečen namesto tebe. Nihče drug ne ve kaj TI rabiš za svoje zadovoljstvo v življenju. Da boš TI zaživel_a in šel_la iskriv_a po svoji poti. Življenje je eno samo in je odgovornost vsakega posameznika, da se zavzame za svoje počutje. Vse kar iščeš je že v tebi. Uspeh in lepo življenje ni rezervirano samo za peščico ljudi. Tukaj si, da vse to čutiš tudi ti. Sprejmi odgovornost za svojo srečo in poišči pomoč, ko sam_a pač ne zmoreš.
Lonina zgodba
Sem 21 letna punca Lona, ki prihaja s Koroške.
Študiram psihoterapijo na Univerzi Sigmunda Freuda in že drugo leto živim v Ljubljani. Po naravi sem zelo pozitivna oseba, ki zelo rada spoznava nove ljudi in se od vsakega nekaj nauči. Prihajam iz 4-članske družine, ki je kot vsaka družina, posebna na svoj način.
Če bi me spoznal_a danes bi pred sabo imel_a osebo, ki je zelo vesela, pozitivna, polna energije vendar sem rabila skoraj 18 let, da sem prišla do tej točke.
Lonina zgodba
Sem 21 letna punca Lona, ki prihaja s Koroške. Študiram psihoterapijo na Univerzi Sigmunda Freuda in že drugo leto živim v Ljubljani. Po naravi sem zelo pozitivna oseba, ki zelo rada spoznava nove ljudi in se od vsakega nekaj nauči. Prihajam iz 4-članske družine, ki je kot vsaka družina, posebna na svoj način. Če bi me spoznal_a danes bi pred sabo imel_a osebo, ki je zelo vesela, pozitivna, polna energije vendar sem rabila skoraj 18 let, da sem prišla do te točke. Že kot otrok sem se počutila kot izobčen del družbe. Borila sem se z občutki nepomembnosti in spominjam se, kako so se mi drugi zdeli veliko bolj posebni kot sem sama. S temi občutki sem se borila večino svojega življenja in še kdaj pa kdaj pridejo na površje.
Seveda ta občutek ni bil edini, ki sem ga doživela, vendar je bil dobra osnova vsem drugim doživetim neprijetnim občutkom, ki so nadzorovali moje življenje. Če se sam pri sebi počutiš nepomembnega to pomeni, da se v primerjavi z drugimi počutiš manj vrednega. Manjvrednostni kompleks je z vso svojo močjo prevzel vsak vidik mojega življenja in ga vodil po svojih načelih »drugi so boljši«, »vse, kar narediš je slabše od drugih« itd. Določena mera teh občutkov je lahko zdrava, saj nas motivira, da se izboljšamo vendar je zlo tanka meja med zdravo in nezdravo mero, saj nas le ta pokoplje pod svojo težo in na enkrat nismo zmožni ničesar.
Kot otrok sem bila prav zaradi tega izredno nemotivirana, brez volje ter samo želela umreti. Spominjam se fantaziranja o smrti, saj bi to rešilo vse moje probleme in naenkrat bi bilo vsega konec. Vendar tudi za to nisem imela dovolj volje. Nekako sem shajala v svoji megli, življenje se je odvijalo pred mano, sama pa sem prepustila nadzor svojega življenja vsem zunanjim faktorjem. Čez celotno osnovno šolo sem v sebi čutila konstantno praznino in ob pogledu na ta leta nimam nobenega pravega spomina na karkoli pozitivnega.
Zaradi vseh teh občutkov, ki sem jih nosila kot uteži, ki so me vlekle k tlom, nisem bila sposobna tvorjenja kakršnih koli odnosov zdrave narave. Impulzivno sem menjavala družbo, bila z ljudmi, ki so mi dali vsaj kanček pozornosti, se s tem za nekaj časa zadovoljila in nato šla naprej. Moja najljubša družba je bila hrana. Ob hrani sem se počutila udobno, ljubljeno in vedno je bila tam zame. S tem so se moji kilogrami in občutki izobčenosti nabirali. Na prehodu v gimnazijo sem takšnega življenja bila sita. Zavedala sem se, kako nizko sem in da nikakor ne morem preživeti niti enega leta tako naprej. Shujšala sem za 10 kilogramov in polna upanja odšla po novo življenje kot gimnazijka. Bila sem polna pozitivnih pričakovanj, ki pa so se hitro porušila pod težo preteklih negativnih vzorcev, ki sem jih poznala celo življenje. Imela sem zelo naivno razmišljanje, da bom pri teh letih lahko sklepala zdrave in funkcionalne odnose, brez kakršnega koli reševanja preteklih problemov. Na grd način sem se naučila, da ne morem sklepati zdravih ali platonskih ali romantičnih odnosov, dokler ne predelam odnosa, ki ga imam sama s sabo.
Določeni ljudje, katere sem takrat spoznala, so trenutno zelo pomembne osebe v mojem življenju in sem zaradi njihove potrpežljivosti izjemno hvaležna za njih, vendar ne morem zanemariti dejstva, da pa so v moje življenje prišli določeni ljudje, ki pa so moje probleme še okrepili. Ne morem reči, da je krivda samo na njih ali samo na meni ampak je k temu veliko prispevalo to, da sem se v sebi počutila še vedno tako manjvredno, da sem pustila, da se ljudje do mene obnašajo, kakor želijo, saj sem jih dojemala kot nekaj več. Prav zaradi tega kompleksa sem se spustila v romantično zvezo, kjer sem bila 3 zanimiva leta. Ne zdi se mi prav, da bi pisala o njemu, saj se zavedam, da sem tudi sama veliko prispevala, da je zveza bila tako toksična kot je bila.
Moj fokus v življenju so vedno odnosi prav zaradi pomanjkanja zdravih odnosov, ki sem ga doživela v svojem odraščanju, vendar moji problemi niso vplivali samo na odnose ampak bolj kot ne na vse aspekte mojega življenja. Verjamem, da se veliko mladih spopada s temi občutki in prav zaradi tega se ti zdi zelo brezpredmetno se ukvarjati s hobiji, imeti neke interese, se truditi, biti ustvarjalen itd., ker si v sebi tako prepričan, da bo izpadlo slabo oz. zelo nižje kot drugi, če pa ti že nekaj uspe si pa nikakor nisi zmožen dati potrditve, da si v nečem dober. Vse to seveda izhaja iz najbolj zgodnjih let našega življenja in to so na konec koncev vzorci, ki jih je najtežje odpraviti. Skupek vseh teh problemov in občutkov pa je vodilo v razvoj tesnobe. Strah je bil zvesti spremljevalec kamor koli sem šla in je poskrbel, da je vse negativne občutke še bolj okrepil.
Pred dobrima dvema letoma pa sem prišla do točke, kjer nisem bila sposobna več živeti takšnega življenja in se odločila, da začnem razreševati svoje življenje. Prve spremljevalke pri tem so bile knjige, saj so mi dale ogromno znanja in informacij, da sem lahko prvo kot prvo sploh doumela kje tiči moj problem ampak ključna stvar, ki so mi jo dale knjige pa je bil občutek, da nisem edina, ki to doživlja ter, da obstaja pot iz tega. Za nekaj časa je to zadostovalo, brala sem knjige za samopomoč, delala vaje, veliko pisala v dnevnik ampak na neki točki sem vedela, da rabim nekaj več.
Odločila sem se za psihoterapevtsko pomoč in hodila na terapije, ki so mi res pomagale pri tem, da sem spoznala vzroke svojih težav in nadomestila svoje negativne vzorce s pozitivnimi. Pri tem je zelo pomembno, da naletimo na kvalitetnega terapevta, ki nas zna voditi čez cel proces in je tam za nas. To mi je dalo nek nov vpogled v moje življenje in me opremilo z orodji, ki jih lahko uporabim vedno, kadar naletim na problem. V določenem obdobju sem začutila, da se preveč zanašam na terapevta in ne toliko na svoje sposobnosti, zato sem se odločila, da za določen čas prekinem terapije in nadaljujem sama. Tu se mi zdi zelo pomembno poudariti, da terapije niso namenjene samo ljudem, ki se borijo s težkimi problemi ampak tudi za tiste, ki si želijo nek »upgrade« svojega življenja ampak ga sami niso sposobni izvesti. Preden sem začela sploh s terapijami sem ogromno o tem prebrala in res občutila, kakšno vrednost lahko prinesejo v naše življenje in zato sem se odločila, da želim tudi sama to postati. Vpisala sem se na Univerzo Sigmunda Freuda, kjer že 2. leto študiram psihoterapijo s celim srcem. Tekom teh dveh let sem se ogromno naučila in ne samo v akademskem smislu ampak tudi v življenjskem, saj lahko vso to znanje uporabim za ustvarjanje življenja, ki si ga želim. Produkt terapij, knjig, individualnega dela na sebi itd. pa je bil, da sem sposobna sklepati zdrave in funkcionalne odnose, ki mi danes zelo lepšajo življenje. Trenutno imam v svojem življenju ljudi, ki so res moja opora in se lahko 100% zanesem na njih. To so osebe, ki vidijo moj trud in slavijo »mentalne zmage« z mano ter bom za njih hvaležna celo svoje življenje. Prav zaradi njih sem lahko rešila veliko svojih problemov in so zelo pomembno prispevali k mojem okrevanju. Zadnji dve leti sem se o svojem okrevanju oz. razreševanju problemov ogromno naučila in če strnem najpomembnejše točke, bi si sledile tako:
- Okrevanje je vseživljenjski proces, ki se nikoli pravzaprav ne konča tako kot si mi predstavljamo. Vsi imamo neko končno sliko oz. cilj, kamor želimo priti s tem ampak zaradi kompleksnosti naše duševnosti in strme poti okrevanja pridemo nekam čisto drugam, kjer je po navadi še lepše kakor smo si predstavljali.
- Če želimo razdelati probleme je izjemnega pomena to, da si jih pustimo čutiti. Moramo jim dati prostor, jih sprejeti in poslušati, kar nam imajo za povedati in na koncu osvoboditi.
- Okrevanje redko poteka v izolaciji. V interakciji z drugimi se v nas hitro pojavijo vzorci, ki segajo zelo daleč nazaj v preteklost in npr. v moji izkušnji sem lahko probleme, ki jih imam z odnosi, rešila s tem, da sem sklepala ali romantične ali platonske odnose, kjer sem opazovala, kaj se z mano v vsaki interakciji dogaja in nato spreminjala vzorce.
- Velikokrat pride do relapsa in takrat, ko se to zgodi, je zelo pomembno, da tudi to sprejmemo kot del procesa in nato uporabimo vso znanje, ki ga imamo za predelovanje teh stvari.
- Zelo pomembno, da se obrnemo tudi na strokovno pomoč, ki nas vodi skozi celoten proces in da imamo ob sebi ljudi, na katere se lahko zanesemo.
Danes lahko rečem, da sem kar na dobri točki glede duševnega zdravja in počnem stvari, ki ga iz dneva v dan krepijo. Še vedno so moje zveste spremljevalke knjige, zraven tega pa še dnevnik, kjer zapisujem vse svoje občutke, opažanja in spoznanja. Pred kratkim sem v roke svoj prvi dnevnik in listala po vseh straneh ter prek tega opazila, kako daleč sem dejansko že prišla in koliko stvari, ki so me takrat morile, naenkrat ne igrajo nobene vloge več v mojem življenju. Pri ohranjanju duševnega zdravja je zelo pomembna konsistenca in dobro utrjene navade, ki jih utrdimo s tem, da se vsak dan zavestno odločimo za boljše življenje oz. za stvari, ki bodo na dolgi rok vplivale na to, da bomo živeli življenje, ki si ga želimo. Ohranjanje duševnega zdravja pa žal ni možno, če ne skrbimo za svoje fizično zdravje in to je zelo pomembna komponenta na katero velikokrat pozabimo ter jo jemljemo za samoumevno. Zelo pomembno je gibanje, zdrava prehrana, saj nam s tem omogoči, da lahko na neki duševni, mentalni ravni razrešujemo stvari, ki so globoko skrite v nas. Zaradi življenja samega in nepričakovanih situacij je vse te navade včasih težko izpolniti in v tem primeru je zelo pomembno, da se ne preveč obremenjujemo s tem in smo nežni sami s sabo. Poleg konsistence je tudi zelo pomembna neka fleksibilnost, ki nam omogoča, da te svoje navade krojimo tako kot nam ustreza, brez tega, da si ustvarjamo še dodaten in nepotreben pritisk. Pri vsem tem je zelo pomembno, da imamo izgrajen ljubeč odnos do sebe, saj edino na tak način lahko razmejimo, kaj spustimo v naše življenje in postavimo jasne zdrave meje stvarem ter ljudem. To je naša osnova in brez te osnove je izjemno težko uvideti, kakšno vrednost prinašamo.
Za na konec bi rada poudarila nekaj, kar si še pred dvema letoma ne bi upala pomisliti in sicer, da sem zelo hvaležna za vse težke trenutke v svojem življenju, vse strahove in probleme, saj so me pripeljali do točke, kjer sem zdaj. Na tej točki zelo cenim svoje življenje in ga izjemno rada živim, saj ga zelo aktivno ustvarjam po svojem tempu. Ob vsem tem sem se naučila, da ni toliko pomembno, kaj se nam zgodi v našem življenju ampak je pomembno, kako reagiramo in kako to transformiramo v naše življenje. Vedno imamo na izbiro, kako se bomo odzvali in to je tisto, kar nam daje moč. Z vsako oviro, konfliktom, »setbackom« se naučimo nekaj novega o sebi in lahko to znanje uporabimo, da se premaknemo naprej, lahko pa obupamo in pustimo, da nas teža negativnosti pokoplje po sabo. Odločitev je vedno naša in to je tisto, kar nam daje svobodo.
Evina zgodba
Živjo.
Moje ime je Eva. Stara sem skoraj 40 let in se občasno spopadam z anksioznostjo, napadi panike, obsesivno kontrolo in še čem.
In ni me več sram to priznati. Tudi me ni več sram zaprostiti za pomoč, ko čutim, da jo potrebujem. Priznati sebi je prvi in zelo pomemben korak.
Povedati naprej in sprejeti pomoč pa je že pogumno korakanje proti luči na koncu tunela.
Okej je, če nisi vedno okej. Ne boj se in povej naprej!
Evina zgodba
Živjo.
Moje ime je Eva. Stara sem skoraj 40 let in se občasno spopadam z anksioznostjo, napadi panike, obsesivno kontrolo in še čem. In ni me več sram to priznati. Tudi me ni več sram zaprostiti za pomoč, ko čutim, da jo potrebujem. Priznati sebi je prvi in zelo pomemben korak. Povedati naprej in sprejeti pomoč pa je že pogumno korakanje proti luči na koncu tunela. Okej je, če nisi vedno okej. Ne boj se in povej naprej!
V nadaljevanju delim del enega mojih zapisov, ki opisuje moje stiske in mojo pot skoznje.
5. maj. 5.5. Petka je moja srečna številka. Dan pa cel dan grozen. Tesnoba me je tako stiskala, da sem se že bala, da bom izgubila razum. V takšnih trenutkih čutim ogromno nemoč in se resno sprašujem, kako bom še lahko zmogla naprej živeti. Ne najdem ničesar, kar bi me spravilo v boljšo voljo. Eva, poglej, kakšna si. Luzerka si. Nič ni iz tebe. Nič ne zmoreš narediti iz sebe. Nič nimaš. Navadna luzerka si. Samo to slišim v sebi. Kot pokvarjena kaseta se ponavljajo besede znova in znova. Tesnoba se že spreminja v panični napad.
Z otrokoma gremo na sprehod. Odsotna sem. Apatična. A besede v glavi ne prenehajo. Slaba si. Luzerka. Nič nisi.
OMG! … Jaz, ki sem bila celotno obdobje šolanja najboljša učenka. Jaz, za katero je večina mislila, da vem, kaj želim v življenju in da bom postala zelo uspešna. Jaz, v kateri so vsi videli oh in sploh pridno punco. Jaz pa… Oh, ko bi ljudje vedeli, kaj se dogaja v meni. Kakšen kaos. Kakšna panika. Ne vem, iz kje sem črpala moč stalno nositi masko na sebi in se pretvarjati biti nekaj, kar v resnici nisem. Vse to sem delala zato, da bi me drugi imeli radi. Da bi bila sprejeta. Le tako sem lahko čutila lastno vrednost. Odvisna sem postala od potrditve drugih. Če potrditve nisem dobila, četudi sem se zanjo borila so zadnjega atoma moči, sem o sebi mislila le najslabše.
Tako kot tega 5. maja. Zdaj razumem, zakaj ljudje postanejo odvisni. Od česarkoli. Od mamil, alkohola, hrane, odnosov,… ja, tudi od zunanje potrditve. Zato, da se izvlečejo iz krize, ki jo čutijo vsak na svoj način. Da vsaj za trenutek začutijo srečo, ugodje, nekaj pozitivnega v sebi. Da se ne počutijo ničvredni.
Moja odvisnost od zunanje potrditve in posledično slaba samopodoba gre z roko v roki še z eno mojo tegobo. Motnjami hranjenja. Od 15. leta že živim s tem. Nadzor nad hranjenjem mi pomeni nadzor nad sabo in nad svojim življenjem. Težko razumljivo, vem. A kdor ima izkušnje s tem, razume. Danes sem fizično zdrava, nisem pa povsem okej.
Motnje hranjenja so se začele v srednji šoli, ko je želja po izgubi nekaj kilogramov prerasla v obsesijo. Postala sem okostnjak. A vseeno polna energije. Ker sem imela vse pod nadzorom. Tako sem mislila. Ne vem, kako je moje telo zdržalo vse napore. Skoraj čudež je, da sem danes živa. Starša sta vedela, a mi nista znala pomagati. Prijatelji so se trudili in mi skušali pomagati po svojih najboljših močeh. A njihove besede so šle v prazno. Poslušala sem, a nisem slišala. Sem pa pisala. Pisala. Pisala. Pisala. To mi je rešilo življenje. Vse, kar se je dogajalo v moji glavi, sem prelivala na papir. Postala sem sama svoja motivatorka. Priznala sem si, da nisem okej in se začela zavedati, da ravnam narobe in da moram nekaj ukreniti. Lastne besede so obrodile sadove in sčasoma je šlo na bolje. Vsaj na prvi pogled. Začela sem pridobivati kilograme, zavoro za nadzor hrane sem spustila. Najprej malo, potem še malo, nekega dne pa preveč. Prenajedla sem se. Naslednjega dne sem ponovno skoraj do konca pritisnila na zavoro. Pa spet popustila. In tako je šlo naprej, spiralno v začaran krog bolestnega odrekanja hrane in prenajedanja. Začaran krog, poln občutkov krivde, jeze, nemoči, obsojanja sebe, sovraštva do sebe. Samodestrukcije. Še vedno pa sem pisala. Pisala, pisala, pisala. Sebi. Za sebe.
In vmes se mi je kljub vsemu zgodilo Življenje. Odhod od doma, življenje v Ljubljani, študij, nova prijateljstva, ljubezen, služba, potovanja, skupno življenje s fantom, sin, hčerka, … Na prvi pogled vse super. V meni pa so se vse bolj pogosto oglašali tisti čudni glasovi. Eva, nič ni iz tebe. Luzerka si. Nič ne zmoreš. Po rojstvu hčerke je bilo tako hudo, da sem poiskala pomoč. Našla sem jo v psihoterapiji in v energijskem zdravljenju. Tudi sama sem začela raziskovati svet energij in se izobraževati. Odpirala so se mi nova obzorja. Končno sem nekaj delala tako, kot sem čutila v srcu, za sebe. Ne za druge. Spoznala sem, da pot, po kateri hodim, ni moja. Da živim po pričakovanjih drugih in da sem kot lutka. Nekega dne sem se odločila, da tako ne morem več. Psihično sem bila že tako ali tako izčrpana. In odločitev je padla. Prenehala sem hoditi po stari poti, kjer sem videla samo še trnje, in začela poslušati sebe, svoje srce. Saj mi je stalno govorilo, kako in kaj, pa ga nisem slišala. Pravzaprav sem ga, a si nisem upala upoštevati, kar sem čutila, ker sem tako zelo hlepela po odobravanju drugih, da sem jim pač sledila. In prevzemala tudi njihova prepričanja. Jaz že dolgo nisem bila več jaz. In pojma nisem imela, kdo sem in kaj si pravzaprav želim.
To me je zadelo po tem, ko sem se odločila hoditi po svoji poti. Ko sem pustila službo. Brez plana B. Kaj bom zdaj delala v življenju? Pojma nimam. Kaj me sploh veseli? Pojma nimam. V čem sem dobra? V pisanju. In, Eva, kako boš to vrlino uporabila v življenju? Pojma nimam. Samozavesten človek bi točno vedel, kako. Uf, kakšen trd padec na realna tla. Kaj zdaj, kako naprej? Posvetila sem se družini, a na plan so vedno bolj in vedno glasneje prihajali glasovi, enako kot tega 5. maja. Eva, poglej se. Nič ni iz tebe. Nimaš službe. Nisi sposobna. Nič ne zmoreš. Nič nisi. Tesnoba me je držala tako močno, da sem vsem tem glasovom verjela. Vseeno pa sem nekako našla moč, da sem vse znanje, ki se ga pridobivala na izobraževanjih uporabljala na sebi, poleg tega pa nekaj časa hodila tudi na psihoterapijo.
Vseskozi pa sem pisala. Pisala, pisala, pisala. In še vedno pišem. To je moja najučikovitejša terapija. Občasno tudi delim svoje besede z drugimi, v pesmih. Vem pa tudi, na koga se lahko obrnem, ko je stiska prevelika. Ni me (več) sram.
In tudi ti, ki to bereš in si morda v stiski, védi, da luč na koncu tunela obstaja. Nisi sam, naj te ne bo sram. Samo povej. Povej, da nisi okej.
Jožetova zgodba
Strogi starši in uporniška duša ne sodijo skupaj. Visoka pričakovanja so pripeljala do tega, da sem našel napačno družbo, posledično pa se je moj odnos z družino drastično poslabšal.
Vse skupaj je privedlo do hude depresije, kasneje pa se je sprevrglo v anoreksijo. V pol leta sem izgubil 30 kg, situacija pa se je samo slabšala.
Po neuspelem poskusu samomora se je odnos domačih popolnoma spremenil. S pomočjo staršev, partnerke in profesionalne pomoči pa sem uspel premagati svoje težave.
Jožetova zgodba
Živjo. Star sem 20 let, izhajam iz stroge konzervativne družine, zato je bilo od mene pričakovano, da je moja prva izbira srednje šole gimnazija. Oktobra začnem študij medicine, vendar je bila moja pot daleč od rožnate, križev pot pa še vedno poteka.
Že od majhnega nisem bil podoben svojim vrstnikom, bil sem zadržan zase, tih in poln želje po znanju. Osnovna šola mi ni predstavljala težav, čeprav z mislimi nikoli nisem bil pri pouku, sem jo dokončal z dobrimi ocenami. Prav tako sem istočasno zaključil glasbeno šolo, pri obiskovanju katere nisem imel veliko besede, saj sta starša menila, da je otrokov talent treba izkoristiti. Pred koncem osnovne šole je mami hotela, da mi odobrijo status za nadarjene, zato so me poslali na raznorazne teste, katere sem opravil z neverjetno dobrimi rezultati.
V času obiskovanja devetega razreda pa sem spoznal ‘’prijatelje’’, ki so moje življenje obrnili na glavo. Večino časa me ni bilo doma, kljub prepovedi staršev, češ da je šola pomembnejša od prijateljev. Njihovo zatiranje je pripeljalo do tega, da sem se jim uprl po svojih najboljših močeh, in skrivaj začel kaditi vse, kar mi je bilo takrat dostopno, s prijatelji smo popivali in odnos s starši se je slabšal, kljub temu, da za moje prekrške niso vedeli. Takrat sem spoznal tudi dekle, ki se mi je v tistem trenutku zdela najboljši način pobega iz realnosti.
Nekega večera, pozno jeseni, smo bili s prijatelji dogovorjeni, da bi se dobili in se ‘’malo podružili’’ na tak način, kot smo znali. Ko sem se odpravljal od doma, sta me starša zalotila s čudno škatlico, katero sta mi na silo zasegla, zaradi vsebin le-te pa sem kmalu za tem iz lekarne dobil test za substance, katerega sem po ravni črti padel. V tistem trenutku se mi je življenje porušilo. Starša imata oba ugleden poklic, njun otrok pa jima blati vse, za kar sta v življenju garala. Grožnje so letele sem in tja, od psihiatrične pomoči do komune. Prepovedali so mi izhod iz hiše, ves čas sem bil pod nadzorom, opazovala in čakala sta, da sem se usedel na avtobus ali vlak, kadar sem se dobil z mojim dekletom. Napisati in podpisati sem mogel raznorazne pogodbe o tem, da se ne bom več dobival z raznoraznimi osebami, da bodo moje ocene ostale še naprej zadovoljive, ipd., vse, kar se je očetu zdelo primerno, da bi mi zagotovil “najboljše življenje”. Kmalu pa se je ta faza uhajanja realnosti prenehala. No, vsaj kar sta videla moja starša. Prišel sem v gimnazijo, družba se je zamenjala, interesi pa ostali enaki.
V osnovni šoli nisem imel pravih prijateljev, zato sta mi starša že od začetka govorila, da bo v gimnaziji boljše, saj bodo tam ljudje s podobnimi interesi in ambicijami kot jaz. Moja pričakovanja so bila visoka, hitro pa sem bil postavljen na realna tla. Ta zakladnica znanja ni bila tako zlata, kot sem si jo predstavljal. Snov se je nabirala, testi so postajali težki, sošolci nesramnejši, moj interes pa se je zmanjševal. Po šoli iz hiše še vedno nisem imel prostega izhoda, zato se je moje socialno življenje odvijalo v šoli, kjer pa me nobena od manjših skupin v razredu ni čisto sprejela. Bil sem drugačen, čustven, povedal sem, kar sem mislil, kar pa se je izkazalo, da mi ni bilo v prid. Med poukom nisem poslušal, moje misli so bile povsod drugje, kot bi morale biti. Učenje je bilo moja šibka točka, za knjigami sem presedel več ur, vendar po koncu teh seans nisem mogel priklicati skoraj nič, kar je mojo željo po odliki samo znižalo. Ure učenja so se krajšale, iz ur v uro, iz ure v minute. Kmalu sem začel dvomiti o svojih sposobnostih in moji neuspehi so me vedno bolj potrli. Vseeno pa sem upanje videl v petju, za katerega sem kazal ogromno interesa in potencial je bil vidno prisoten. Nastopal sem na različnih prireditvah, otvoritvah, razstavah. Ko sem doma glasno izrazil željo po tem, da bi bil pevec, so bile moje sanje hitro zatrte, češ, da uspe samo enemu na milijardo ljudi, in da zdaleč nisem med temi srečneži. Zadovoljiti sem se mogel s šolskimi koncerti, katerih aplavz pa mi je vedno vlil kanček upanja, kasneje pa mi je bil odvzet z eno samo, prej ubesedeno mislijo, da so moje sanje točno to, samo sanje. Prvi letnik sem prežvečil z muko, v drugem letniku pa se je pisala drugačna zgodba. Popravni izpit iz 3 predmetov, medtem ko moja koncentracija ne prenese niti polovico tega. Večino tistega poletja sem preživel na inštrukcijah ter s starši, ki so mi dihali za vrat. Vseeno pa se mi je nasmehnila sreča in uspešno sem opravil vse popravne izpite. Ista zgodba se je pisala v tretjem letniku, tekom katerega pa sem bil pogosteje bolan, pojavljale so se težave s srcem, pljuči, pritiskom,… Do takrat sem že dodobra izgubil motivacijo za karkoli, s tem pa sem zapustil tudi svojo postavo, ki pa je bila že takrat daleč od popolne. Moj obrambni mehanizem sta bili 2 stvari, in sicer spanje ter zatekanje k hrani. V četrti letnik sem prišel izžet, vendar vesel, da je pred mano še zadnje leto te nočne more. Med počitnicami sem spoznal dekle, ki je bila moja motivacija in moja skala, na katero sem se lahko obrnil v času stiske. Zadnje leto šolanja se je začelo na podoben način kot prejšnji leti, vendar sem tokrat imel podporo, katere prej nisem prejemal.
Kmalu je prišel januar in s tem novoletne zaprisege. Odločil sem, da bom začel živeti zdravo, izgubil odvečno težo in dokazal sebi in drugim, da mi lahko uspe vse, kar si zadam, če je le prisotna želja. Začetek je bil odličen, kilogrami so drastično padali, s tem pa tudi dnevni vnos hrane. Po 2 mesecih sem živel na 300 kalorijah. Ta predanost se je sprevrnila v obsesijo, saj je bila to edina stvar, nad katero sem imel popoln nadzor, vendar se tega še zdaleč nisem zavedal. Prejemal sem vedno več komplimentov, sčasoma pa so se ti spremenili v zgrožene poglede, uperjene v postavo oblečenega okostnjaka. Kljub težavam sem zadnji letnik uspešno zaključil, čeprav sem bil večino dneva z mislimi odsoten. Do mature pa je bilo moje zdravje že v kritičnem stanju, prav tako pa tudi moja volja. Na zdravniškem pregledu sem izvedel, da so moja jetra zaradi stradanja že dodobra obrabljena, vendar si svojih težav še vedno nisem hotel priznati. Rumen odtenek kože, vidne kosti so bile normalen proces, skozi katerega gre vsak, ki skrbi za svoje telo. Mature seveda nisem opravil v prvem roku, bližal pa se je drugi. Poskusi učenja so bili zaman, vse kar mi je v tistem trenutku pomenilo pa je bilo, da zgubim še več ‘’odvečnih’’ kilogramov. Sredi poletja sem tehtal 57 kg pri višini 177 cm. Moledovanje mojega dekleta skoraj brezpredmetno. Do avgusta je bilo že jasno, da drugi rok mature ne pride v poštev. Bil sem obupan, vsak storjen gib, vsaka gesta, vsaka beseda mi je bila preveč.
Nekega septembrskega večera sem v avtu povedal mami, da ne zmorem več, ona pa je zamahnila z roko in rekla, naj ne pretiravam. Par dni kasneje sem prišel do zaključka, da izhoda ni več. Odšel sem v kopalnico, zaklenil vrata, razstavil britvico in rezilo položil na lijak. Tisti trenutek pa mi je kapnilo, da nisem napisal poslovilnega pisma. Odhitel sem v sobo, da bi svoje zadnje besede izlil na papir. Nekaj trenutkov zatem pa mi je bilo jasno, da je bila to napaka, ko se je na vratih moje sobe prikazala zgrožena podoba moje matere. Uro kasneje sem že sedel v privatni psihiatrični ambulanti za evalvacijo. Po dobri uri pogovora sem prišel z receptom v roki in obljubi, da česa takega ne bom ponovil več. Po dobrem mesecu terapij je bil napredek že viden. Želja po samomoru je bila še vedno prisotna, vendar v precej manjši meri kot prej. Poleg tega pa je bil potrjen tudi moj sum, da le nisem tako neumen in da imam jasno vidne težave s koncentracijo.
Starša sta spremenila mnenje o situaciji, saj je sinovo življenje pomembnejše od odlike na vseh področjih. Skozi vse to pa je z mano šlo tudi moja punca, ki mi je vedno zvesto stala ob strani in zatrjevala, da bo na koncu vse v redu, četudi se ne zdi tako. Po preteklih mesecih sem končal s terapijami, moje stanje se je drastično izboljšalo. Kljub temu, da me še vedno pogostokrat peče vest zaradi hrane, se počutim bolj svobodno kot kadarkoli prej. Sem odprta in iskrena oseba, svojo izkušnjo rad povem, pa ne zato, da bi iskal pozornost, vendar zato, da lahko pomagam drugim. Žal mi je, da se nisem prej zavedal, da iskanje profesionalne pomoči ni sramotno, da človek ni nor, čeprav redno hodi na terapije in da odločitev za to ne pomeni, da smo šibki, vendar dovolj pogumni, da izberemo to pot, ki nam lahko olajša ali celo reši življenje. S psihiatrom še vedno kdaj govorim, vendar samo, kadar se znajdem v stiski, ta pa me kmalu potolaži, da je to le del moje poti do življenjskega cilja, ter da so padci nekaj vsakdanjega, pomembno pa je, da se poberemo in nadaljujemo, kjer smo končali.
Prosim, naj te ne bo strah poiskati pomoči, četudi je to še vedno tabu tema in se nekateri zmrdujejo nad idejo terapij. Tvoje zdravje, tvoje življenje je neštetokrat bolj pomembno kot mnenje drugih. Včasih je iskanje pomoči najboljša izbira za osebno rast. Mogoče se ti zdi, da te nihče na svetu ne razume. Vendar to še ne pomeni, da drugi niso pripravljeni prisluhniti in ti nuditi najboljše pomoči, kot jo premorejo. Duševno zdravje je pogostokrat zanemarjeno, čas je, da se postavimo zase in to enkrat za vselej spremenimo.
Veronikina zgodba
Živjo.
Stara sem 21 let in že nekaj let živim v Ljubljani, kamor smo se skupaj z družino preselili iz manjšega kraja. Že od majhnega sem vpletena v šport, kateremu sem se v mladostništvu začela tudi profesionalno posvečati. Temu je še vedno tako, zato sem začasno študij postavila na stranski tir. Prve korake v športne vode je naredil moj starejši brat, jaz pa sem temu z veseljem in strastjo sledila. Trenutno mineva 16 let odkar sledim sanjam in cilju, ki sem ga imela kot otrok. Kljub temu, da je trenutno moj cilj enak, kot je bil pri 5 letih, to ne pomeni, da v tem času ni bilo ovir, težav, skrbi …
Veronikina zgodba
Naj povem, da zelo rada na vse stvari gledam razumsko in to sem počela že kot otrok. Imam ostro postavljene morale in pravila, katerim želim slediti in posledično to prenašam tudi na druge. Zato so odrasli velikokrat poudarjali, da se obnašam zelo odraslo in zrelo. Zelo pohvalno, a po drugi strani velik pritisk, sploh v svetu športa, kjer so že zelo zgodaj zahtevane odlike kot so disciplina, odgovornost, posvečenost. Vsa ta razumskost deluje najbolje, dokler so težave oddaljene, teoretične in vsekakor ne ogrožujoče. Ko sem se počutila nezmožna rešiti problem, sem seveda odreagirala čisto otroku ali mladostniku podobno.
Preselili smo se, ko sem bila še osnovnošolka in se odločili, da je zaradi okoliščin najbolje, da šolo opravljam po izpitih. V tistem trenutku se nismo zavedali, da je to ogromen zalogaj, saj se do takrat preprosto nisem rabila učiti. To je pomenilo, da se niti nisem znala, niti nisem imela potrebne discipline za to. V trenutku selitve sem dobila tudi svojo sobo, v kateri sem preživela ves svoj prosti čas. Prijateljice sem videla redko, moj edini stik z realnostjo pa je bil šport. Vse to je nekako delovalo, dokler se ni še to zalomilo. Večji del mojega življenja je potekal virtualno, ljudje pa smo socialna bitja. Ko gledam za nazaj sem bila kot v kakšnem filmu, zaprta v sobo, vase, s slušalkami v ušesih. Šolske obveznosti so se nabirale, v športu pa so vedno vzponi in padci. Ti pridejo v obliki neuspehov, poškodb, ali skrhanih odnosih med vrstniki in trenerji. Poleg vsega se mi je ob takem času prikradla še klasična najstniška zaljubljenost, ki ni kaj dosti pripomogla stanju, v katerem sem bila. V teh trenutkih sem imela občutek, da se mi ruši svet, moje prepričanje takrat pa je bilo, da za to ne sme izvedeti nihče, zato sem na vso moč stiske skrivala z nasmehom. Za določene težave so prijateljice vedele, a takrat še nismo bili dovolj stari, da bi sploh znali ukrepati, oziroma nas tega nobeden ni naučil. Če bi lahko, bi takrat najraje izginila iz tega planeta, kar je na srečo zaznala moja mami. Zaradi stiske je pristopila k moji športni psihologinji in se ji zaupala. To sem pospremila z jokom in nestrinjanjem, saj sem se v tistem trenutku sramovala svojih občutkov in je bila moja glavna skrb: Kaj si bo mislila o meni? Ta skrb je seveda bila zaman, saj vsak dober psiholog razume take situacije, je na tem področju izobražen in pripravljen pomagati. Od tistega trenutka so me budno spremljali, a seveda to ne pomeni, da so težave kar izginile. Z vstopom v srednjo šolo sem šport še močneje postavila na 1. mesto in posledično nekako padla v povprečje v šoli. Še vedno sem opravljala obveznosti po izpitih, zato si nisem pridobila prijateljev in nisem čutila pripadnosti razredu. Povprečja nisem bila vajena, saj sem vedno blestela na vseh področjih. Če sem iskrena, se do konca šolanja nisem povsem sprijaznila s tem. Vedno želim stvari opraviti z odliko, kar je včasih lahko težava, saj dobro ni več dovolj dobro. Šola mi je iz tega razloga predstavljala ogromen stres, veliko sem prejokala, a na srečo vseeno speljala stvari do konca. Med tem sem se v športu vse bolj bližala profesionalizmu, s tem so se pričakovanja in pritiski večali, kar me je nekajkrat sesulo.
Ne glede na vse sem izjemno hvaležna za podporo družine in psihologinje, ki so me spremljali in me bodo še naprej. Do psihologinje sem hodila redno, delila svoje občutke, strahove in frustracije. Starši so se trudili paziti na moje razpoloženje, me odtegniti iz samote svoje sobe. Naučila sem se, da bodo ovire in težave na vsaki poti, a je pomembno, da znam zaznavati svoje stiske in ob potrebi prositi za pomoč. Ni me več sram, saj se večina prej ali slej spopade s takšnimi ali drugačnimi težavami, in čim manjši bo tabu te tematike, tem lažje bomo delovali. Lažje in prej bomo stopili po pomoč, se zaupali prijatelju, staršem, strokovnim delavcem. Vem, da je bilo že večkrat slišano, a vseeno še enkrat, včasih pomaga že pogovor.
Jaz sem se zaupala ožjem krogu v katerem sem se počutila varno. Imela sem še občutke, da je to sramotno, da ljudje tega ne razumejo in te gledajo postrani. Veliko jih ne želi govoriti o tem, oziroma sploh poslušati, ker bi to pomenilo, da so dolžni pomagati in prevzeti del odgovornosti. Tudi sama sem se srečala s takimi, ki so raje zaprli oči in krivdo zvalili name. Takrat je pomembno, da najdemo pravi podporni sistem, takim ljudem pa ne damo možnosti za sprenevedanje. Odkar sem se znebila občutka sramu čutim, da skozi čas duševno zdravje vseeno postaja manjša stigma in to me veseli. Prav s tem namenom tudi jaz delim svojo zgodbo. Največji napredek pri sebi sem storila ravno s pogovorom. Neštetokrat predelana, izpovedana zgodba, ki me je vsakič manj ranila. Poleg pogovora sem od psihologinje dobila različne tehnike spopadanja z določenimi težavami.
Ne glede na to, da je od začetka mojih težav minilo že kar nekaj let, se občasno še vedno spopadem s čim podobnim. Razlika je ta, da prvič nisem vedela kaj točno se mi dogaja, in sem samo tonila globlje v samoto, izoliranost. Ko zdaj padem v krog črnih misli, se tega zavem in znam primerno reagirati, ter imam ljudi, katerim se lahko zaupam in so me pripravljeni poslušati. Vem, da sem nagnjena k pesimizmu in to v trenutku zavestno tudi popravljam. Želim si, da bi se že takrat zavedala, da nisem sama in cel svet proti meni, da duševne bolezni niso sramota, in tudi ne nekaj kar pometemo pod preprogo.
Razlog pisanja moje zgodbe je, da če se mogoče najdeš v podobni situaciji lahko vidiš, da nisi sam, da se take reči ne dogajajo samo tebi. Tudi če te kdo ne razume ali ne želi razumeti, obstaja ogromno takih, ki se trudijo prisluhniti in pomagati. Lahko je to prijatelj ali pa strokovni delavec. To na koncu sploh ni pomembno. Kar je pomembno si ti in tvoje počutje. Včasih se nam zdi, da se bo brez nas podrl svet. Na koncu vedno pridemo do spoznanja, da si lahko vzamemo čas zase, ko ga rabimo. Ko smo spočiti, napolnjeni z energijo, gremo lahko naprej in svoje obveznosti opravimo bolje in hitreje. V težkih trenutkih poskusi najti energijo in čas za stvari, ki te veselijo in večkrat postavi sebe na prvo mesto. Kljub hitrem tempu življenja se ustavi in poskrbi zase. Če boš iskren do sebe in drugih, te bodo težje obsojali, etiketirali. Skupaj lahko poskrbimo, da duševne bolezni ne bodo več tabu. S tem bo lažje o njih govoriti in jih tudi reševati.
Sašova zgodba
Hej,
Sem Sašo, star sem 31 let in se ukvarjam z ogromno različnimi stvarmi.
Srednja šola je bila zame najhujše obdobje mojega življenja. Zamenjal sem šolo, izgubil sem punco, se zredil na skoraj sto kilogramov, shujšal na šestdeset… Bil sem izgubljen, brez prave strokovne pomoči in motivacije za življenje. Bil sem obseden s svojim izgledom in bil izredno nesamozavesten.
Danes pa počnem vse kar sem si v življenju želel!
Sašova zgodba
Hej,
Sem Sašo, star sem 31 let in se ukvarjam z ogromno različnimi stvarmi. Sem podjetnik, uspešen tetovator, gorski reševalec, amaterski igralec, glasbenik, velik ljubitelj živali, starš, plezalec, potapljač…
Zanima me veliko stvari in vseh se lotim z vso vnemo.
Kljub vsem svojim interesom in dosežkom, pa je resnica precej drugačna, kot izgleda navzven.
Nikoli nisem nikjer čutil občutka pripadnosti. Vklopiti sem se znal povsod, samo počutil se nisem dobro. Že v vrtcu sem imel težave. Bil sem zelo navezan na svoje domače in nikakor se nisem znal vključiti v družbo sovrstnikov. Igranja z igračami nisem razumel. Želel sem početi druge stvari in ker to ni bilo mogoče, sem dneve presedel pri vzgojiteljici in gledal na njeno uro, kdaj me bodo prišli iskat in bom lahko odšel domov.
V osnovni šoli sem se sicer dobro znašel, a sem bil zelo izgubljen. Preizkusil sem se v ogromno stvareh, saj sem že takrat čutil potrebo po raziskovanju, a ker nikjer nisem vztrajal, sem prejel slabe kritike. “Vztrajnost se izplača!” in podobne stvari. Tako sem zelo kmalu razvil občutek manj vrednosti. Jaz ne zdržim nikjer, vse me takoj mine, nič me ne zanima dovolj, da bi vztrajal. Počutil sem se slabo in z vrstniki se nisem razumel, kljub temu, da je na videz izgledalo drugače in da so na srečo bile tudi izjeme, s katerimi sem se razumel bolje.
Že v osnovni šoli so me prvič napotili k šolski psihologinji. Hodil sem od psihologa do psihologa a brez uspeha. Nikjer in nikoli nisem začutil, da bi mi kaj od tega dejansko pomagalo pri mojih težavah.
Hodil sem v glasbeno šolo, igral v gledališču, delal šolo in pozabil na šport in prehrano, za to sem že zelo kmalu razvil slabe prehranjevalne navade, kar se je kazalo na moji teži. Poleg slabega mnenja o sebi se je le to še poslabšalo, ko so začele prihajati na dan prve opazke o mojem telesu. Razvil sem še slabo samopodobo o svojem videzu in moja samozavest je tonila.
Kljub temu, sem bil na vseh področjih precej uspešen in svojo tesnobo sem precej uspešno skrival.
Po osnovni šoli sem se odločil za gimnazijo, saj so tja šli vsi vrstniki s katerimi sem se razumel, pa tudi vedel nisem kaj drugega bi lahko počel. Ker pa v osnovni šoli nisem razvil nikakršnih delovnih navad za učenje, se je seveda kmalu vse skupaj začelo podirati in v trenutku sem bil postavljen pred dejstvo, da se moram odločiti o svoji prihodnosti. Ostati na gimnaziji, se začeti učiti, brez zagotovil, da bom kljub naporom kaj dosegel ali “obupati” in oditi na drugo srednjo šolo.
Spet sem obiskal sem različne psihologe, svoje dneve preživel v sobi prijatelja, kjer sva kadila cigarete in pila alkohol. Prestavljal svojo odločitev iz dneva v dan…
Nekega dne me je oče vprašal kako sem se odločil glede šole in ker je v meni vrelo sem mu zabrusil nazaj, da tako ali tako ni pomembno, ker njemu nikoli ne bo dovolj. Z očetom se nikoli nisva dobro razumela in takrat mu je prikipelo in me je fizično napadel in mi grozil, da me bo “vrgel čez balkon, ker z mano tako ni nič”. Takrat se nisem zavedal, da je smrtni strah, ki ga povzroči starš otroku, nekaj tako resnega in da me bo preganjal vse do danes. Svet se mi je sesul in obupal sem nad vsem. Prepisal sem se na srednjo turistično šolo, čeprav me to ni veselilo. Matematika mi nikoli ni šla, jeziki so mi bili bližje in to je bila neka logična posledica teh spoznanj.
Ko sem se prvič peljal iz nove šole domov sem razmišljal o samomoru. Tresle so se mi noge, plitvo sem dihal in bil prepričan, da se tukaj moje življenje konča. Nova šola je bila zame šok.
Nisem bil navajen takšnih ljudi, takšnih odnosov, takšnega vedenja…
Dnevi so minevali in tudi tega sem se privadil. Prilagodil sem se in se počasi a brez naporov in učenja prebijal skozi srednjo šolo.
Na moj osemnajsti rojstni dan je moj stric naredil samomor. Na pogrebu so mi ljudje izrekali sožalje in mi čestitali za rojstni dan z enim rokovanjem. V življenju sem imel kar nekaj srečanj s smrtjo bližnjih in načeloma s tem nisem imel večjih problemov a na žalost predvsem zato, ker sem vedno vse skupaj potlačil in nikoli zares predelal stvari.
Vseskozi sem bil precej depresiven, kar se je kazalo tudi na moji teži. Ob koncu srednje šole sem tehtal skoraj sto kilogramov.
Pred koncem šole me je pustila punca in vse potlačene stvari so zopet prišle na plano in svet se mi je zopet sesul pred očmi. Postal sem še bolj depresiven in nehal sem jesti. Izgubil sem kar nekaj kilogramov in kmalu postal obseden z izgubljanjem kilogramov in svojim izgledom.
Na koncu sem na svojih 180 cm tehtal 60 kg in še vedno sem si želel shujšati.
Na faksu sem bil zopet izgubljen. Prvič sem bil med ljudmi, s katerimi bi se lahko zares povezal, pa se nisem znal. Moj fokus je bil drugje. Družil sem se z ljudmi, ki mi sploh niso odgovarjali, vsak vikend sem žural, pil, iskal težave.
Tudi faks sem kmalu opustil in se vrnil domov. Ker spet nisem vedel, kaj sam s sabo, sem se vpisal na turistični faks, ker sem pač imel zaključeno turistično srednjo šolo.
Ta faks je bil lahek in to mi je odgovarjalo, saj sem se lahko posvečal drugim stvarem.
Takrat sem našel tetoviranje in popolnoma sem se vrgel v to. Zraven sem zopet začel igrati v gledališču, začel plezati in se ukvarjati z alpinizmom.
Spoznal sem punco in jo naučil tetovirati. Skupaj sva odprla tattoo studio in kasneje tudi vegansko restavracijo. Preselila sva se skupaj in si ustvarila družino. Poleg tetoviranja je ona tista, ki me je rešila in me rešuje še danes vsak dan.
V zvezi sva imela kar precej težav, saj sem imel v sebi potlačene vse probleme, ki jih nikoli nisem rešil. Kljub vsemu je stala ob meni in jaz sem si zopet poiskal pomoč. Tokrat sem imel dovolj denarja, da sem si poiskal pravo pomoč. Odšel sem na samoplačniško psihoterapijo in začel predelovati svoje probleme. Ugotovil sem, da imam tako slabo samopodobo, da se nemudoma podredim ljudem za katere mislim, da so boljši od mene, kar me hromi pri vseh stvareh, ki se jih lotevam. Pri vsaki stvari se ustrašim ljudi, izgubim samozavest in nisem sposoben pokazati oziroma narediti tega česar sem sposoben. Kljub vsem pozitivnim spremembam se še danes sramujem svojega telesa in si nisem všeč. O sebi mislim slabo. Skrbi me, da ne bom dober starš, nisem dober prijatelj, partner…in vse to mi otežuje življenje. Ko sem sam brez dela, se ne znam spočiti. Takrat moje misli odplavajo in začnem premlevati razne stvari in situacije, počutim se utesnjeno in panično.
Ob vseh občutkih ustesnjenosti sem pod konstantnim stresom, kar je vplivalo tudi na moje zdravje. Najprej se je vse skupaj začelo kazati na moji koži. Dobival sem težke napade srbečice, lasišče sem imel suho, izpadati so mi začeli lasje, potem pa so se mi pojavile še težave še s črevesjem.
Na koncu sem za odpravo slednjih potreboval operacijo.
Nedolgo nazaj je še en dober prijatelj storil samomor. Svojo žalost sem obrnil sebi v prid in s kolegi ustvaril glasbeno skupino, kjer pišem glasbo oz. besedila v katerih govorim o psihičnih stiskah ljudeh in skozi glasbo opozarjamo na stvari, ki jih zelo radi zanemarimo dokler ni prepozno.
Intenzivno delam na svojem psihičnem zdravju in verjetno še dolgo bom, kljub temu pa sem se obdal s stvarmi, ki jih imam rad in kar je najbolj pomembno z ljudmi in živalmi, ki mi stojijo ob strani in mi dajejo notranji mir.
Velikokrat v mladosti se nisem spopadal s svojimi problemi tudi zato, ker sem bil mnenja, da sem razvajen in da to niso resni problemi. Nekateri živijo v revščini, brez staršev in še in še. Dejstvo pa je, da je za vsakega, njegov problem največji in vsak majhen problem, ki ga ne predelamo lahko preraste v velikega, zato nikar ne oklevaj! Poišči si pomoč in ne čakaj, da problem rata večji od tebe!