Pestra, uravnotežena in redna prehrana je pomemben del zdravega življenjskega sloga in koristi tudi duševnemu zdravju. Tako kot vsi organi tudi možgani za učinkovito delovanje potrebujejo stalen dotok potrebnih hranilnih snovi, ki jih dobimo s hrano.
Nekatera živila lahko dvignejo razpoloženje, raven energije in koncentracijo, druga pa lahko imajo nasprotni učinek. Na primer zadostno uživanje svežega sadja, zelenjave, oreščkov in polnozrnatih izdelkov v okviru uravnotežene mešane prehrane lahko zmanjša tveganje za nekatera stanja duševnega zdravja (npr. depresija), medtem ko uživanje hrane z veliko sladkorja in nasičenih maščob lahko poveča to tveganje.
Zdrav način prehranjevanja je več kot samo vrsta obroka
Ko govorimo o zdravem načinu prehranjevanja, najpogosteje pomislimo na način priprave in velikost posameznega obroka. Vendar je poleg tega pomembna tudi hranilna sestava obroka, način uživanja, velikost porcij in ritem prehranjevanja. Več o dvanajstih korakih do zdravega načina prehranjevanja si lahko preberete tukaj.
Zdravje našega črevesja vpliva na naše razpoloženje
Naše črevesje je polno živih mikroorganizmov ali z drugo besedo mikrobiotov. Raznolikost mikrobiotov je ključna za znižanje vnetja v našem telesu, ki je dejavnik tveganja za razvoj duševnih motenj (npr. depresije). To dosežemo z vlakninsko bogatimi polnovrednimi živili (npr. sveže sadje in zelenjava, žita, kaše, polnozrnati izdelki, stročnice, oreščki, semena). Po drugi strani je hitra in nezdrava prehrana povezana z blagim kroničnim vnetjem v našem telesu in tako poveča verjetnost za razvoj duševnih motenj.
Več strokovnih in razumljivih informacij s področja prehrane najdeš na spletni strani Prehrana.si.